Esmaspäev, 27. mai 2024
Tallinn saab 2023. aasta lõpuks uue Vanasadama trammiliini. Trammitee rajamine sadamasse on seotud Rail Balticu projektiga, see peaks ühendama uue Ülemiste jaama Tallinna Vanasadamaga ja andma võimaluse kiiresti ja muretult ühistranspordiga elutähtsate punktide vahel liikuda.

2023. aasta lõpus peaks valmima trammiühendus Tallinna Lennujaama, uue Rail Balticu Ülemiste jaama ning Tallinna Vanasadama vahel. Välja on vaadatud optimaalne trassikoridor, mis võimaldab kiiret ühendust ja mõjutab liiklust ning linnakeskkonda minimaalselt.

Tallinn kavatseb loodava ühenduse puhul kasutada maksimaalselt juba olemasolevat taristut, kuigi loodav trammitee tähendab ka täiesti uue trassi ehitamist.

Tramm on linnatranspordi kontekstis parim võimalik lahendus: ühenduskiirus eraldiseisvas koridoris on kiirem, seda ei mõjuta muu liiklus (avariid, ummikud).

Gonsiori tänava lahendus ei tekita uusi konfliktipunkte (ristmikud, reastumised jms), maa-alused kommunikatsioonid ei takista samuti trammi liikumist.

Vanasadama trammiliin ühendab Tallinna Lennujaama, Ülemiste Rail Balticu jaama, kulgedes mööda Gonsiori tänavat Laikmaa tänavale, pärast Narva maantee ületamist Hobujaama tänavale, üle Ahtri tänava, edasi risti üle Laeva tänava Kuunari tänavale, mööda Kai tänavat A-terminalini, pöörab seal tagasi mööda Logi tänavat Rumbi tänavale, piki Kursi tänavat Põhja puiesteele jõudes ja sealt Mere puiesteele, kus toimub ühinemine olemasoleva trammiteega. 

Vanasadama trammiliin

Tänaseks on Tallinn koostanud projekteerimistingimused ning seeläbi saavutatud valmisoleku edasi minna eelprojekti koostamiseks vajaliku hanke ettevalmistamisega.

Mais kuulutatakse välja eelprojekti hange pakkumiste esitamiseks. 2021 aastal toimub trassitee projekteerimine ning ehitustöödega alustatakse 2022. aastal.

Esialgse ajakava kohaselt on ehitustöödega võimalik lõpetada 2023. aasta lõpus. Vanasadama trammiliini ehitamise maksumus on hinnanguliselt kuni 15-20 miljonit eurot.

Vaata Vanasadama trammiliini kava siit ja loe sadama kohta siit

Loe uuesti arvamuslugu, miks Tallinna jaoks tramm nii tähtis on

Allikas: Tallinna pressiosakond. Kaanepilt: Ylle Tampere /Tramm lennujaamas

KOMMENTEERI SIIN