Esmaspäev, 17. juuni 2024
Volvo veokite divisjon on võtnud suuna täiselektriliste sõidukite tootmisele. Aprilli lõpus esitleti esimest FL Electric särtsuveokit ning mais tõmmati kate FE Electric prügiveoautolt. Uuest aastast hakkavad esimesed FE-d ringi vurama Saksamaal, Hamburgis. Tellimusi on juba ka mujalt Euroopast.

FE Electric, mis suudab ühe laadimisega läbida kuni 200 kilomeetrit ning mille täismass on 27 tonni, aitab aastas õhku paisatavate heitmete kogust oluliselt vähendada.

Kui tavaline prügiauto paiskab õhku umbes 31 300 kg CO2 aastas, siis FE Electric on n-ö nullsaastemasin ja sobib ideaalselt suurlinnades majandamiseks.

TEHNOLOOGILINE LÄBIMURRE

Suurlinnade prügiveoprobleemid on üldised ning on tervitatav, et uudsed elektriveokid võtab kasutusele Saksamaa suuruselt teine linn.

Siiani ei ole keegi veel kokku arvutanud, kui palju vähem heitmeid tegelikult Hamburgis õhku paiskamata jääb, aga ilmselgelt on vaiksed ja tossuvabad prügiveokid parem lahendus senise diislihaisuga võrreldes. Kui Hamburg õnnestub, tulevad särtsprügiveokid kasutusele ka mujal linnades.

“Elektriveokid avavad ukse paremasse maailma, kus linnaõhk on parem ja müra vähem. Looduse säästmisele lisaks hoitakse kokku ka aega – elektriveokiga saab töötada ka hommikuste ja õhtuste tipptundide ajal, sest auto ei tekita müra ega tossa,” selgitab Volvo Trucksi juht Claes Nilsson

Hamburgi linna prügiveo eest vastutava ettevõtte Stadtreinigung juhataja Rüdiger Siechau ei varja oma rõõmu, et jaanuarist linnas uued FE Electric prügiautod kasutusele võetakse:

“Iga meie vana prügiauto paiskab aastas umbes 31 300 kg süsinikdioksiidi õhku. Elektriline prügimasin, mille akust piisab kogu 8-10-tunnise vahetuse tööks, on tehnoloogiline läbimurre. See aitab meil täita karmimaid keskkonnanõudeid ja vähendada oluliselt õhusaastet.”

Stadtreinigung Hamburg toodab nn. rohelist ehk kliimaneutraalset elektrit, mida saab kasutada prügiveoautode akude laadimiseks. Seega on Hamburgi näitel tegu läbimõeldud terviklahendusega.

Hamburgi linn kandis 2011. aastal Euroopa rohelise pealinna nime ning linnaisad on aastaid töötanud kestliku linnamudeli arendamisega. Näiteks on siin juba pikka aega kasutusel (Volvo) elektribussid, linna katab läbimõeldud kergliiklusteede ja rohealade võrgustik.

“Rohelise linna arendamisel saadud kogemused ja ambitsioonid muudavad Hamburgi meie jaoks väga huvipakkuvaks partneriks,” ütleb Volvo Trucksi Volvo FL-i ja Volvo FE tooteseeria asepresident Jonas Odermalm.

FE ELECRTIC ÜKSIKASJALIKULT

Täiselektriline prügiveoauto on järg aprilli lõpus esitletud FL Electric särtsuveokile. Esimene Volvo elektriveok on 16-tonnine masin, millele saab valida 100 kuni 300 kWh mahtuvusega akusid ning mis suudab ühe laadimisega läbida kuni 300 km. Veok on kohandatav väga eriilmelisteks töödeks.

FE Electric prügiveoauto on mõeldud lahendama eelkõige suurlinnade rämpsu äravedamise probleeme. Auto kaks elektrimootorit suudavad toota kuni 370 kW võimsust. Volvo FE Electric prügiveoki pealisehitis töötati välja koos Euroopa suurima veokite pealisehitiste tootjaga Faun.

* Täiselektriline veok linnasisesteks jaotusvedudeks, prügiveoks ja muudeks rakendusteks linnatingimustes, täismass 27 tonni.
* Jõuülekanne: kaks elektrimootorit, max võimsus 370 kW (pidevvõimsus 260 kW), Volvo 2-käigulise käigukastiga. Elektrimootorite maksimaalne pöördemoment 850 Nm. Tagatelje maksimaalne pöördemoment 28 kNm.
* Energia salvestamine: liitium-ioonakud, 200-300 kWh.
* Sõiduulatus: kuni 200 km.
* Laadimine: saadaval on kaks erinevat laadimissüsteemi. Kombineeritud laadimissüsteem CCS2: maksimaalne laadimisvõimsus 150 kW DC. Väikese võimsusega laadimissüsteem: maksimaalne laadimisvõimsus 22 kW AC.
* Laadimisaeg: tühjast kuni täielikult laetud akuni (300 kWh) – CCS2 (150 kW) korral umbes 1,5 tundi, väikese võimsusega laadimissüsteemi korral umbes 10 tundi.

Allikas ja pildid: Volvo Trucks

KOMMENTEERI SIIN