Reede, 29. märts 2024
Maailm tõmbub järjest väiksemaks ja muutub üheülbalisemaks: pole vahet, kus auto on toodetud, kvaliteet loeb. BMW on tõenäoliselt Volvo eeskuju järgimas ja kaalub Hiinas toodetud autode toomist Euroopasse. Positiivse stsenaariumi puhul täieneb BMW mudelivalik paari hübriidiga ja seninägematute mudeliarendustega.

Volvo on rongiliikluse Hiina ja Belgia vahel käima saanud, esimesed S90 noobelsedaanid on jõudnud ning juba Euroopa riikide vahel ka ära jagatud ning rongid on kiirustanud uut noosi tooma.

Volvo on esimene premium-autotootja, mis otsustas Hiina tootmise Euroopa kasuks pöörata, aga nagu nüüd teame, ei jää ta viimaseks. BMW on saanud Hiina ametkondadelt loa seal toodetud mudeleid hakata mujale turgudele eksportima.

Vajalike lubade hankimine võttis ligi aasta, sestap on baierlastel olnud piisavalt aega mõelda, millist strateegiat täpsemalt kasutada. No näiteks tuleks otsustada, kuhu need Hiinas toodetud autod siis õigupoolest laiali vedada, ja milliseid mudeleid täpsemalt üldse eksportida.

Baieri strateege julgustab teadmine, et Shenyangis asuv BMW-Brilliance Auto ühisettevõte on suutnud juba mõnda aega toota autosid, mille kvaliteet vastab tootja teiste tehaste tasemele. Ja neid on BMW-l mitu, nii Saksamaal kui ka Ameerikas.

Baieri autotehas avas Tiexi tehasele lisaks hiljuti Dadongis uue koostekompleksi, mis duubeldab tootmismahud 450 000 autoni aastas. Erinevatel andmetel müüdi Hiinas 2016. aastal 2.2 miljonit noobelautot ning viiendik neist kandis sinimustvalget märki.

Allpool tabelis on pandud kokku luksusbrändid ja preemiummargid ning kui jätame välja VAG grupi ja Volkswageni, saamegi selle “enam-vähem 2,2 miljonit”.  Vabandame ingliskeelse tabeli pärast. Allikas: Best Selling Cars

BMW ja Brilliance Auto ühistoodanguna valmivad mitmed mudelid, mida Euroopas nähtudki ei ole: näiteks esiveloline esimese seeria sedaan, viienda seeria ja X1 pikendatud teljevahega mudelid. Ka saavad hiinlased BMW tihedast mudelireast valida X1 põhineva pistikuhübriidi xDrive25Le iPerformance’i. Põnevust jagub!

Kuna Euroopas asenduvad sedaanid, universaalid – ja üldse kõik autod – maasturilaadsete toodetega, on Baieri insenerid kahtleval seisukohal, kas seda esimese seeria sedaani ikka tasub niisama tühja Euroopasse tarida. Tõenäoliselt ei vaimustu paljud ka pikendatud teljevahega mudelitest, see on pigem Hiina ostjate erisoov.

Küll aga mõeldakse tõsiselt sellele, et hakata Hiinast tooma mudeleid, mida praegu toodetakse Saksamaal või Ühendriikides, Spartanburgi tehases. Näiteks teise seeria Active Tourer mahtur ja kolmas seeria valmivad sarnases kvaliteedis ka Shenyangis. Uuel aastal käivitatakse uus X3 tootmisliin, nii, et mudeleid toomiseks jagub mitmeid.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Hiina turg on üks kiiremini arenevaid ning on täiesti mõistetav, et suured autotootjad ehitavad oma tehased otse sinna, kus midagi toimub. BMW on üldiselt tuntud oma hästi läbi mõeldud keskkonnapoliitika poolest. Seda, kui mõistlik või mittemõistlik on tuua Hiinast autosid Euroopasse ja võimalik et ka Ühendriikidesse, ei oska arvutusteta öelda.

Arvutamata saame öelda, et BMWl on mingit käiguvahetust vaja, sest viimasel ajal on järjest toimunud asju, mille üle omanikud ilmselt üleliia ei rõõmusta – kõige murettekitavam on olukord Boschiga, mis on Baieri autotootja seadnud olukorda, kus osade puudumise tõttu tuleb koosteliine peatada. Loodame, et Hiina strateegia valitakse hoolikalt ja sellest on BMW-le kasu.

Allikas: VDA, China Daily Europe. Pilt: BMW, xDrive25Le

KOMMENTEERI SIIN