Neljapäev, 18. juuli 2024
Tuhanded inimesed sõidavad iga päev bussiga Tartusse, Pärnusse, Riiga, Varssavisse… Uuringu järgi kulutatakse pikkadel reisidel aega muusikat kuulates ja filme vaadates. Ekspert Liia Petrova koostas sügiseste bussireiside jaoks hitilisti, mis peaks sel hooajal olema “kindla peale” minek.

Eesti suurima noobelbussifirma Lux Express 82-s meelelahutuskeskusega bussis on reisijate käeulatuses pidevalt 200 uut filmi ja 2000 erinevat laulu ning keskmiselt veedab üks reisija muusika ja liikuva pildi seltsis bussis paar tundi.

Ainuüksi filmiriiulil tehakse iga päev rohkem kui 65 000 klikki. Melomaan ja filmisõber Liia Petrova, kes bussidesse muusikat ja filme valib, peab ära tabama reisijate maitset. Nii on ta vaat’ et kõige õigem inimene sügisest hitilisti koostama.

HITILISTIDE KOOSTAMINE ON TERVE TEADUS!

Playlistide koostamisel arvestan uute filmide ja laulude olemasolu, hetkel populaarseid filme ja muusikat nii maailmas üldiselt kui ka meie reisijate lemmikuid, samuti erisisu nagu näiteks eesti, vene filmid. Jälgin ka filmi sisu, et minimaalselt esineks igasuguseid paljastusi, alaealistele sobimatut keelekasutust või muid häirivaid kaadreid,” räägib Liia.

Meelelahutuskeskustes saab valida eri žanrite vahel: märul, komöödia, draama, perefilm, romantika ja premiere kaust. Viimasest leiabki reisija kõige värskemalt lisatud filmid.

“Kui tegemist on vanema Eesti filmiga, siis tavaliselt võtame selle listi mingisuguse tähtpäeva puhul. Uued Eesti filmid lisame oma keskustesse juhul kui neid saadab suur menu – näiteks Klassikokkutulek pälvis ka Lux Expressi reisijate seas kümneid tuhandeid vaatamisi. Samuti arutame töökaaslastega, millised filmid võiksid kindlasti meie ekraanidel olla,” selgitab Liia Petrova, kuidas valitakse kodumaiseid linateoseid.

Muusika on meelelahutuskeskuses jagatud žanrite kaupa: POP, ROCK, JAZZ, CLASSICAL, DANCE, RELAX . Lisaks koostatakse iga kahe kuu tagant või erilisteks tähtpäevadeks ekstra muusikaloendid, näiteks  on olemas eraldi jõulumuusika või 80ndate hittide valik.

“Hetkeseisuga bussides Eesti muusikat ei ole. Varasemalt on olnud Jüri Pootsmann, Laura Põldvere, Daniel Levi, Koit Toome, Karl-Erik Taukar, ja paljud teised. Siingi tuleb arvestada kuulajate üldise muusikamaitsega.”

ÜHE LISTI KOOSTAMINE VÕIB KESTA NÄDALAID

“Reeglina on mul filmi-ja muusikalistid “lahtised” mitu nädalat enne, kui need lõplikult lukku lähevad. Seda seetõttu, et alati tuleb miskit uut ja huvitavat välja – see puudutab eriti muusikat, kui mõni artist avaldab mõne head loo paar päeva enne meediavahetust,” kirjeldab Liina oma töötamise tempot.

Ta ütleb, et see töö on tema kutsumus, juba lapsest peale on teda huvitanud muusika ja filmid ja nii ei pea ta otsinguks kulutama tohutut energiat ja aega kuna on turul toimuvaga pidevalt kursis.

“Isa poolt tuli huvi muusika vastu ja emalt huvi filmide vastu. Näiteks kodus on mul muusikakanalid tihti taustaks mängimas ja kui tuleb mõni lugu, mida ma pole enne kuulnud, siis võtan hetke ja kuulan lõpuni ning kui meeldib, siis panen kirja.Youtube’st ja Spotify’st on ka abi.”

Sama on ka filmidega, Liia tutvub alati erinevate kinode filmikavadega, sirvib läbi kavasid, kust saan näiteks mõne ammu unustatud filmi idee, kõnnib tänaval silmad lahti ja vaatab plakatitelt reklaame jms.

“Arvestades mu teadmistepagasit ja igapäevast huvi antud valdkonna vastu, ei ole hitilistide koostamine üldsegi vaev – ma naudin seda! See on kõik tunnetamise küsimus, sest need listid ei tohi olla ainult minu lemmiklistid, need on alati koostatud, mõeldes meie reisijatele, nende maitsele. Suurima heameelega koostan igat uut filmi- või muusikalisti, mõtlemata, et peaks nüüd ennast sundima või otsingusse “ära uppuma”, kõneleb ekspert innustunult.

VIIS PALA, MIS SEL SÜGISEL KINDLASTI PLAYLISTIS OLEMA PEAVAD

Kuna suvi on läbi ja september on käes, siis lmeloodiad võiksid veidikene tuure maha võtta ning olla natukene rahulikumad, mõtisklevamad:

Coldplay – Hypnotised

Phantom Planet – California

Taylor Swift – Look what you made me do

Avicii feat Rita Ora – Lonely together (Avicii on tagasi!)

Eric Clapton – Autumn leaves

Kui reisija soovib lõõgastuda ja näiteks tukkuda või aknast välja vaadata, siis tasub kuulata RELAX kausta, kus igaüks leiab endale meelepäraseid lugusid. Lisaks võib kuulata ka CLASSICAL ja JAZZ kausta, mis loovad õige meeleolu.

Kui aga on soov veeta oma reis erksalt ja heas tujus, siis soovitab Liia leida POP, ROCK ja DANCE kaustadest oma lemmiklugusid ja nautida sõitu!

MIDA KUULATA-VAADATA TEEL RIIGA VÕI PETERBURI?

Reis Riiga võtab aega umbes 4h 30 min ja Peterburi 7-8 tundi, ja valikut langetades sõltub, kas reisija soovib vaadata ühte või mitut filmi oma reisi vältel. Ekspert soovitab teha võimalikult eriilmelise valiku ning sealjuures mitte keelata endale väikest naermist.

Sõites Riiga võiks vaadata mõnda pikemat filmi nagu Ristiisa triloogia (iga reisiga 1 osa), Interstellar või Gone Girl – kõik need on müstikast pakatavad filmid, ka võiks valida märulist nõrguva Deadpool’i, see on alati hea valik ning boonusena saab naerda ka.

Romantikat armastavatele reisijatele sobib hästi Bridget Jones Baby või miks mitte vaadata uuesti ka reisijate lemmikut [wiki base=”EN”]Eat Pray Love[/wiki] ?

Perefilmidest võib bussis vaadata näiteks Sing’i, mis on ideaalne meelelahutaja nii väikesele kui suuremale kinosõbrale. Praegu on meil saadaval ka valik vene filme. Palju reisijad soovitasid meelelahutuskeskusse lisada vene filme, sel suvel saigi see teoks.

Kogemus on positiivne: vene filme vaadatakse teiste filmidega võrreldes sama aktiivselt, seega julgeb ekspert neid soovitada – valikus on nii tänapäeva kino kui ka klassikat.

SÕIT LÄHEB TARTUSSE: MIDA VAADATA?

Reis Tartusse kestab 2h 30 min. Septembri lõpuni on suurepärane võimalus vaadata Sangareid, kes pole veel näinud (või miks mitte vaadata ka korduvalt, kuna head filmi pole kunagi liiga palju).

2 tunniga jõuab vaadata ühe filmi, see tähendab, et see peab olema vaatamist väärt. Kindel valik on näiteks auhinna võitnud või auhinnale nomineeritud filmid. See tõstab neid teistest filmidest rohkem esile ja huvi on suurem.

Näiteks Blue Jasmine, The Help, Birdman, The Revenant, Bridge of Spies või The Danish Girl, Mad Max Fury Road, [wiki base=”EN”]Mamma Mia[/wiki].

Samuti on kindla peale minek õpetlikud filmid või linateosed erinevatest situatsioonidest või inimeste eludest, mis innustavad või aitavad millegagi toime tulla, näiteks Joy, All is Lost, The Theory of Everything, The Martian, The Hundred-Foot Journey ja The Secret Life of Walter Mitty.

Kui aga üheks lühikeseks siseliini reisiks on tarvis lihtsalt üht taustafilmi – mõnigi reisija paneb filmi taustaks mängima ja istub samal ajal oma telefonis – siis võib vabalt valida mõne lihtsa filmi, mida vahepeal jälgides saab natuke muiata, näiteks Monte Carlo, Confessions of a Shopaholic, Spy, Wanderlust või ka Let’s be Cops.

Allikas ja meedia: Lux Express

KOMMENTEERI SIIN