Teisipäev, 23. aprill 2024
Euro NCAP avaldab igal aastal nimekirja sõidukitest, mis on oma klassis saavutanud parimad tulemused. 2017. aasta pakkus Euro NCAPile varasemast oluliselt rohkem tööd – hinnati ligemale 70 mudelit. Toome teieni nimekirja oma klassi parimatest sõidukitest.

EuroNCAPi tärnid erinevates autoklassides ei ole otseselt omavahel võrreldavad, seetõttu oma klassi parimate nimekirja avaldataksegi. Igal aastal karmimaks muutuvate hindamiskriteeriumide tõttu koostatakse klassi parimate nimekiri ainult samal aastal testitud mudelitest.

KAALUTUD KESKMINE HINNE

Oma klassi parimate väljaselgitamiseks kalkuleeritakse iga mudeli kaalutud keskmine hinne punktidest neljas hindamisvaldkonnas: autos viibiva täiskasvanu ja lapse turvalisus, jalakäijate turvalisus ja ohutusabisüsteemid.

Punktisumma alusel saabki mudeleid võrrelda. Klassi parima hindamiseks kvalifitseeruvad vaid põhivarustuses olevale turvavarustusele antud punktid, lisavarustuse põhjal antud täiendavad punktid siinkohal arvesse ei tule.

Mõnes sõidukikategoorias võidakse jätta parim ka välja kuulutamata juhul, kui Euro NCAP ei ole sel aastal antud klassis piisavalt palju mudeleid testinud.

Volkswageni jaoks oli 2017. aasta eriti edukas, oma klassi parimateks hinnati Polo, T Roc ja Arteon. Ka Volvo kinnistas taas oma turvalisuse kuvandit – suurte SUVde klassis võidutses XC60.

KATEGOORIATE KAUPA 2017. AASTA PARIMAD OMAS KLASSIS

Suur keskklass: VW Arteon
Suured maasturid: Volvo XC60
Kompaktmaasturid: VW T-Roc
Väikeautod: VW Polo
Mahtuniversaalid: Opel Crossland X
Väike keskklass: Subaru XV ja Subaru Impreza

ENAMUS SAAB VIIS TÄRNI

Enamus 2017. aastal testituist olid uued mudelid ja valdav osa neist saavutas ka maksimumhinde viis tärni, mis näitab sõidukite ohutuse pidevat edasiarenemist – arvestades Euro NCAPi järjest karmimaks muutuvaid nõudmisi.

Vanemad, see tähendab facelift´itud mudelid sama edukad ei olnud ja nende hinded jäid uudismudelitega võrreldes madalamaks – põhjuseks mitte nii kõrgel tasemel ohutussüsteemid ja juhiabitehnoloogiad.

Euro NCAP peasekretär Michiel van Ratingeni sõnul on teinud võimsa saavutuse Volkswagen, olles parim kolmes erinevas sõidukiklassis. Oma klassi parimad on ka Subaru ja Opel, samuti tõestab Volvo taas oma turvalise auto mainet.

Vaata kõigi klassivõitjate turvalisusnäitajaid siit

BAASVARUSTUSES ROHKEM TURVAABISID

On rõõmustav, et nii paljud uued mudelid saavutavad väga häid tulemusi kõikides turvalisuse valdkondades ning need on varustatud järjest märkimisväärsemal tasemel elusid säästvate tehnoloogiliste lahendustega.

Jalakäijatuvastusega automaatpidurisüsteemid, mida Euro NCAP testis esmakordselt aastal 2016, olid olemas juba 82 protsendil 2017. aastal testitud sõidukitest ja põhivarustuses 62 protsendil.

Automaatne kiirushoidik oli olemas 92 protsendil ja põhivarustuses 82 protsendil. Samuti toimus tõhus areng passiivturvalisuse alal – 96% oli põhivarustuses i-Size laste turvavööde valmidus kahel või enamal istmel ja 94% uutest autodest on standardvarustuses tagaistme turvavööde eelpingutid ja koormuspiirajad.

Allikas: Euro NCAP. Kokkuvõtte tegi Lena Murd. Kaanepilt: Ylle Rajasaar

KOMMENTEERI SIIN