Kolmapäev, 22. mai 2024
56 naisautoajakirjanikku 40st riigist valisid 2022. aasta Maailma naiste aasta autoks Peugeot 308. Traditsiooniliselt avalikustatakse võitja rahvusvahelisel naistepäeval, 8. märtsil, GMT +12 aja järgi kell 00:00. Euroopas saab Peugeot 308 tiitli seega juba 7. märtsi kuupäeva sees.

Maailma naisautoajakirjanike ühendus WWCOTY (Women’s World Car of the Year) on oma kohtunikekogu paari aastaga kahekordistanud. Viielt kontinendilt on ühendusega nüüdseks liitunud 58 ajakirjanikku, neist 2022. aasta autot hääletas 56. Eestit esindab WWCOTY-s Ylle Tampere.

Senisest avatum ja selgem hääletussüsteem

WWCOTY hääletamise protsess on läbinud mitmeid uuendusi ja on senisest kaasavam. 2021. aasta oktoobris koostati ühiselt eelvooru nimekiri, kuhu iga žürii liige sai kirja panna kõik märkimisväärsemad uudismudelid ja nii jõudsid esialgsesse loetellu ka mitmed Euroopas täiesti tundmatud autod, peamiselt Hiinast ja Indiast. Osa mudeleid on eri maailmajagudes müügil eri nimede all, nii venis mõnegi kandidaadi nimelahter hiiglapikaks.

Edasi nimetas esinduskogu sõidukid, mille seast tuli kõigil hääletajatel lõppfinaali saata omad lemmikud eri kategooriates: linnaauto, perele sobiv SUV, suur SUV, pereauto, sportauto, 4×4. Ka sellest nimekirjast võis leida eurooplastele tundmatuid mudeleid.

4×4 kategooria lisati valikutesse 2021. aastal pärast pikki arutelusid: nimelt on Austraalias ja USA-s ning üha rohkem ka Euroopas kasvamas 4×4 sõidukite populaarsus. Kuna kaasaegne krossover/linnadžiip ja 4×4 ei ole hästi võrreldavad sõidukid, otsustatigi “kastikad” ja maasturid populaarsetest džiibitaolistest eraldi lüüa.

Kõva rebimine superfinaalis

Žürii punktide alusel selgusid kategooriate võitjad, ja need omakorda moodustavadki superfinaali kuuiku, kus omakorda uue punktiringiga valiti välja üldvõitja. 2022. aastal saab naiste aasta auto tiitli Peugeot 308. Ühtlasi on Peugeot 308 ka parima linnaauto karika omanik.

Konkurents oli tänavu erakordselt tihe, seljavõitu ei tulnud. Peugeot 308 seisis superfinaalis vastamisi mitme maailmas hitt-toote staatusesse tõusnud mudeliga:

“Tänavune hääletamine oli tasavägisem kui iial varem,” rääkis WWCOTY president Marta Garcia. “Kohtunike ees oli raske valik, sest iga superfinalist on ju ühtlasi ka oma segmendi võitja,” lisas Garcia.

Võitja pälvib kõikjalt rohkelt kiidusõnu

WWCOTY asutaja ja aupresident Sandy Myhre Uus-Meremaalt kirjutab, et Peugeot 308 täidab kõik kasutaja ootused: “See pakub kõike, mida sa autolt oskad oodata. Seda on hea juhtida ning on raske uskuda, et auto kapoti all on vaid 1,2-liitrine jõuallikas.”

“Peugeot 308-s tunneb juht ennast väga mugavalt. Selle sõitjateruumi atmosfäär on nauditav,” ütleb Mélina Priam, žürii liige Prantsusmaalt.

Vietnami kohtunik Hoa Hguyen hindab samuti juhi seisukohalt mugavust: “Minu jaoks on olulisim, et Peugeot 308 pakub väike-keskklassi auto kohta suurepärast sõiduelamust ja selle automaatkast on lausa siidine.”

“Selle autoga on lihtne sõita isegi Jaapani kitsastel tänavatel. Auto turbomootor on erakordne ja vaikne,” pole ka Etsuko Kusuda Jaapanist kiidusõnadega kitsi.

Üks esinduskogu liikmetest, Portugali kohtunik Carla Ribeiro tõi välja, et 308 puhul on õnnestunud nii sisu kui ka välimus: “Prantsuse tootja on suutnud võluda leibkondi läbimõeldud proportsioonide ning rabava disainiga ja sealjuures pakkuda laia valikut jõuallikaid: bensiini, diiselajamit, pistikhübriidi ning peagi ka elektriajamit.”

“Peugeot 308 ei ole kallis unistuste auto mõne üksiku õnneliku jaoks vaid taskukohane paljudele peredele,” andis Taani kohtunik Malene Raith veel ühe vaatenurga võitja hindamisel. Taanis on teatavasti auto ostmine maksude tõttu kallis, seega tuleb tema väljaöeldut lugeda suureks tunnustuseks.

Eestit esindanud žürii liige, Accelerista vastutav väljaandja Ylle Tampere tunnistas, et Peugeot 308 on olnud üks tema lemmikuid läbi erinevate põlvkondade:

“90ndate lõpus sõitsin ise 2-liitrise vabalthingava 306-ga ja olin maru kurb, kui sellest lõpuks loobuma pidin. Nüüd oleme pidama jäänud numbri 308 juurde, aga see on pigem kvaliteedimärk, sest iga uus põlvkond on toonud kaasa järgmised uuendused, mis konkurentidele meelehärmi teevad, sest latt on järjest kõrgemal.

Küllap on naiste aasta auto tiitel väärt rõõmustamist ja inseneridele-disaineritele omakorda paneb see peale kõva vastutuse teha üha ägedamaid sõidukeid – mine tea, ehk ühega järgmistest 308-st saame lennatagi,” muigas Tampere.

_______________________

WWCOTY hindamisprotsessi auditeerib ja kinnitab alates 2009. aastast Grant Thorntoni Uus-Meremaa büroo Auclandis. Grant Thornton on oma heakskiidu andnud aasta auto valimisele aastast 2009, kui WWCOTY tiitel esimest korda välja anti. 

Kaanepilt: tootja, WWCOTY

KOMMENTEERI SIIN