Esmaspäev, 27. mai 2024
Mootorratturite foorumi biker.ee eestvedaja Olavi “Mac” Tõnisson annab kaheksa soovitust, kuidas mootorratta sadulas olles liikluses ellu jääda. Võrreldes neljarattaliste sõidukite juhtidega on tsiklistil rohkem kui sada korda suurem tõenäosus liikluses viga saada või hukkuda.

Statistika on karm. Kuigi mootorrattureid on Eestis liikluses vaid 4% ning me läbime kõikidest sõidetavatest kilomeetritest vaid 0.6% siis on meil enam kui 100x edumaa võrreldes autode-bussidega õnnetusse sattumise tõenäosuses (arvutatud suhtarvuna sõidukite osakaalu ja läbitavatesse kilomeetritesse aastas).

Märkimisväärse osa kahe sõiduki liiklusõnnetustest mootorrattaga moodustavad need, kus auto tsiklile ette keerab või vastu sõidab ning toimub laupkokkupõrge. Autod on kaherattalise jaoks märkimisväärne oht.

Enam vähem kõik avariis või “napikas” osalenud kuulevad seda sama vana, äraleierdatud õigustust: “vabandust, ma ei näinud sind.” Agressiivsemad autojuhid kulutavad seejärel kohe moorratturi kihutajaks, sest kuidas muidu sai mootorrattur neil kahe silma vahele jääda. Kindlasti kihutas jaburalt kiiresti!

TEA, ET NAD EI NÄE SIND

Selliste õnnetuste tegelik põhjus on märksa proosalisem. Autojuhid jälgivad liikluses teisi autosid. See on selektiivne nägemine – aju filtreerib automaatselt välja liigse müra. Ja mootorrattur on selles autojuhile kontektis müra.

Teine oluline põhjus, mis rattureid ei märgata on meie aju ja silma koostöö eripära – silm edastab ajule pilti vaid siis kui pilk on peatunud ja silm fikseerib nähtu.

Silma liikumise ajal pilti ajule ei edastata. Puuduv osa kahe kahe punkti vahel moodustatakse sellega, mida seal arvatakse olevat ja mis tundus perifeerses nägemises eksiteerivat.

Lahendus tundub olevat enesestmõistetav – sõida alalhoidlikult ja ennetavalt. Asi pole ainult selles, et vaatad pidevalt vasakusse ja paremasse peeglisse ning jälgid liiklusvoolu enese ees, ja taga. Oluline on lähtuda põhimõttest, et iga sõiduk teel võib kujutada ohtu sinu heaolule ja tervisele.

EELDA ET NAD TAHAVAD SIND MÕRVATA

Sõida nii, nagu oleksid sa nähtamatu ning kõik autojuhid on kas purjus või üritavad sind alla ajada. Selline arusaam tagab alati elusalt ja tervelt sihtkohta jõudmise.

Millal iganes näed sa ristmikul autot seismas või sinna lähenemas – olenemata eesõigusest – oleta, et ta keerab kohe sulle ette. Ole valmis. Enamjaolt pole see vajalik, aga sel ainsal korral võib see päästa sinu elu.

ÄRA LOODA NENDE TÄHELEPANULE

Kuigi see on põhimudel mille järgi käituda, siis on ka muid tehnikaid kuidas elus püsida. Jälgi sõidukit ja juhti, vaata, kas ta märkab sind või vaatab sinust läbi. Kui märkad autos lapsi istumas ole eriti valvas – juhi tähelepanu võib sellisel juhul olla eriti hajunud.

ENNUSTA NAGU IGOR MANG

Sõites autodega koos liiklusvoolus positsioneeri end teel nii, et sa poleks nende “pimedas nurgas”. Kui sina näed küljepeeglist autojuhi nägu, siis peab ka tema sind nägema.

Kaitse oma seljatagust, kuigi see võib sind viia seadusega pahuksisse siis proovi hoida oma liikumise kiirust ~5 kmh suuremana, kui on seda liiklusvoos olevatel autodel. See tagab, et selja tagant tulev oht ähvardab sind vähem.

Linnas liigeldes vaata kaugemale ette, sa näed märksa kaugemale, kui sinu ees sõitev autojuht. Sa näed, mida teevad viis või kuus sõidukit eespool.

Need annavad sulle oma pidurituledega piisavalt vara oma peatumisest teada. See mees sinu ees tallab piduripedaali viimasel hetkel. Ära juhindu tema järgi, ole targem ja ettenägevam.

HOIA PIKIVAHET

Pikivahe. Me kõik kipume mootorratturitena autodel sabas sõitma. Neil on mäkimisväärselt paremad pidurid ja lühem peatumisteekond. Autojuhil pole vaja pilku horisondile suunata ja sujuvalt pidurihooba vajutada.

Ta hüppab kahe jalaga piduripedaalile ning auto lühikese pidurdusteekonna tagavad neli ratast ja kolmtähelised abimehed. Hoia suurt pikivahet, on turvalisem.

Lõpetuseks, kanna alati turvavarustust, mitte ainult Liikluseaduses nõutavas ulatuses vaid kogu keha katvat varustust alates kiivrist lõpetades saabastega. Tavalised teksad ei kaitse, kui sõidad teksades siis olgu need mototeksad.

VALI KULDNE KESKTEE

Kui peatud, siis koht kahe auto vahel, täpselt keskel kõlab igati mõistlikult aga mõtle sellele, mis juhtub, kui tagasõitva sõiduki juht uurib liikluse asemel FaceBooki või seda teeb autojuht kes on tema taga.

Võimalusel peatu kahe autorea vahel, telgjoonel, siis ei pea sa kartma, et mõni liikluses mitteosalev autojuht sind laiaks litsub.

PIDURDA PIDULIKULT

Kui pidurdad ja teed seda gaasi maha keerates siis vajuta õige natuke ka piduriheeblit või pedaali, et taga sõitvale sõiduklie märku anda oma kavatsusest.

Tema jaoks tuleb muidu kõik liiga ootamatult ja pole üldse garanteeritud, et ta oma nutitelefoni, hamburgeri ja kisavate laste vahelt tähele jõuab panna, et sina hoo maha võtsid ja seisma jäid.

OLE VÄRVILINE!

Kui vähegi saad, siis pane selga midagi mis pole must või tumedat värvi. Jah, must kiiver, must tagi, mustad kindad näeb kahtlemata ülicool välja aga ühtlasi aitab see sind ka nähtamatuks muuta.

Ja isegi, kui kokkupõrke korral on õigus sinul haigalavoodist oma õigust taga ajada, on see väljavaade palju nirum kui tervelt ja vigastamata maanteel kruiisida. Mootorratturitel sellist asja nagu väike plekimõlkimine pole. Sõida ettevaatlikult, ära kihuta ja teedel näeme!

Vaata ka motokoolituse soovitusi turvaliseks sõiduks

Kaanepilt: Freepic

KOMMENTEERI SIIN