Esmaspäev, 20. mai 2024
Möödunud nädalavahetusel, 19.-21.aprillil toimus Ķīpsalas Baltikumi suurim mootorsõidukite näitus Auto 2024. Kahele suurele näitusesaalile sekundeerisid õuealale paigutatud autod, ehkki ilmataat soosis neil päevil ennekõike tubaseid tegevusi.

Juhtiva positsiooni hõlmas endale Auto Bassadone, mis oli väljas lausa seitsme eri margiga: Hyundai, Suzuki, Peugeot, Citroën, KGM, Suzuki ja Isuzu. Samas kasutasid mitmed firmad autonäitust oma uudismudelitelt katte tõmbamiseks ning väiksema käraga esitleti väiksemaid värskendusi.

Riia Autonäitus 2024, Indrek Jakobson

Teine saal oli aga tervikuna hobiautode päralt, kus näidati nii tähelepanuväärset tuuningut kui ka pisut “tjuuningut”, lisaks mitmeid kadestamisväärses seisukorras ning austusväärses vanuses rariteete nii idanaabri juurest kui teiselt poolt ookeani.

Kuna kõiki autosid ära märkida oleks liiga mahukas, siis allpool on väike valik uutest, mis sedavõrd silma hakkasid, et mööda neist jalutada lihtsalt ei õnnestunud (ja vabandused kõigi teiste ees, sest sinna näitusealale pääsemiseks tuli läbida väga tihe konkursisõel). Need margid-mudelid on:

Peugeot

Kesksele kohale oli veeretatud mõistagi margi olulisim mudel – 3008. Kuigi meie müügisaalidesse peab seda veel pisut ootama, oli näituseeksponaat kohal, saadetuna 208 ehk esimesest Peugeot’ poolt, mis on saanud endale Stellantise uue mootori ja käigukasti.

Suurimaks uudiseks oli aga hoopis Rifteri vaikne tagasitulek – veidi kohendatud välimuse, kuid 1,5-liitrise diiselmootoriga on tegu arvestatava alternatiiviga kõigile, kes peavad lugu kaubiku baasil ehitatud mahtuniversaalidest.

Riia Autonäitus 2024, Indrek Jakobson

Aston Martin

Mudeliindeksit DBX kandva rohelise iluduse näol on tegu Briti luksus- ja sportautode tootja Aston Martini esimese linnamaasturiga. See on midagi, mida mõnda aega tagasi poleks keegi uskunud, kuid ka James Bond vananeb ja tahab mugavamalt oma tähtsaid ülesandeid täita – ning ei pea muretsema, kuna DBX on täisvereline Aston Martin.

Erimudeli DBX707 kapoti all peidab end loomulikult kahe turboga ülelaetud 520 kW V8, mis kiirendab “sajani” 3,3 sekundiga ja saavutab maksimaalse kiiruse 310 km/h. Bondile piisab.

Riia Autonäitus 2024, Indrek Jakobson

Dacia

Näituse esimesel päeval tõmmati kate uuelt, kolmanda põlvkonna Dacia Dusterilt, mille pilte näidati küll juba mullu ning hinnadki on Eestis teada, nüüd siis on auto ka Baltikumis ametlikult esitletud.

Ehkki kontseptsioon “palju autot vähese raha eest” on jäänud samaks, on Duster kasvanud just nii palju, et kui eelmised põlvkonnad ja ohtrad näovärskendused jätsid tagaistujad kitsikusse, siis uus sobib ka täisväärtuslikuks pereautoks. Ohtralt musta ja lihtsalt kõvaplasti, logarite puudumine ja katmata kruvipead jäävad siiski soodsat hinnaklassi meelde tuletama.

Renault

Kuigi uue, täiselektrilise ja lisanimega E-Tech Renault Scenicu maailma esmaesitlus toimus juba mullu septembris Müncheni liikuvusfestivalil, esitleti seda muuhulgas ka Euroopa aasta auto 2024 tiitli noppinud mahtuniversaali meile alles nüüd.

Riia Autonäitus 2024, Indrek Jakobson

Tootja väitel suudab piripardani täis laetud auto sõita kuni 625 kilomeetrit ning jagab platvormi meil juba hästi tuntud Nissan Ariyaga. Lisaks olid väljas juba tuttavad Renault Austral ja tema lähisugulane Espace.

Ford

Näituse tõmbenumbriks Sinise Ovaali poolt olid loomulikult pikapid F-150 ja F-150 Raptor, mis on nüüd müügil ka Eestis ja leidnud kõrgele hinnale vaatamata siin sooja vastuvõtu. Nüüd on järg lätlaste käes.

Meie jaoks suurimaks uudiseks Fordi poolt oli aga hoopis Tourneo Courier, mida me Eesti hinnakirjast ei leia ja mis mujal maailmas konkureerib edukalt Volkswagen Caddyga.

Cupra

Hispaania sportlike autode tootja Cupra plaanib lähiajal tuua turule terve rea uusi mudeleid, millest esimese, Tavascani, Baltikumi esmaesitlus toimus Riia autonäituse raames. Tegu on kompaktse kupee-krossoveriga, mis on ajastule kohaselt täiselektriline, kuid sel puudub särtsukatele tavapärane töntsakus. 340-hobujõulise mootoriga täispakett suudab “sajani” kiirendada 5,6 sekundiga.

Lisaks oli väljas kogu ülejäänud mudelivalik Leonist Atecani.

Škoda

Riia Autonäitus 2024, Indrek Jakobson

Tšehhi mark korraldas riias lausa kolm esmaesitlust. Kui “rahvaauto” Octavia käredam versioon suurt uudist endast ei kätkenud ning uus Superb on juba mõned head päevad Eestis liikvel olnud, siis suurim uudis oli kahtlemata pikalt oodatud Kodiaq.

Lisaks olid seina äärde vaikselt pargitud juba varakevadel näovärskenduse saanud Kamiq ja Scala, mis aga väiksemate-soodsamate mudelitena teenimatult suuremate varju jäid.

Järgmine autonäitus Auto 2025 toimub Riias juba järgmise aastal 11.–13. aprillil. Veel mõned pildid seekordselt näituselt on allpool:

Fotod: Indrek Jakobson

blank

Autoentusiast, kes võtab kirglikult kõike, mis liigub vähemalt neljal rattal. Hobiautoks on Volvo 960, mis aitab tunnetada auto kui tehnoloogilise ja kultuurilise nähtuse muutumist ajas.

KOMMENTEERI SIIN