Esmaspäev, 15. juuli 2024
Rootsi iga-aastane motomess MC Mässan leiab alati aset nädalake enne eestlastele rohkem teada-tuntud-käidud Helsingi Messikeskuse MP motomessi. Seekord otsustasin koos sõprade-motofännidega oma mugavustsoonist välja tulla ning käia Stockholmi sündmusega tutvumas.

Olgu kohe öeldud, et ootused ei olnud liiga kõrged, sest olime juba ette hoiatatud, et tegemist on pisema messiga kui Soome oma (ega soomlased siis naljapärast MP Motomessi Põhjamaade suurimaks nimeta). Aga huvi oli suur ning pettuma ei pidanud mitte poole euro eestki.

Kõigepealt tuvastasime, et netist saab osta pileteid ette ning tiba soodsamalt kui kohapealt. See oli väga arukas mõte, sest selleks ajaks, kuni Tallinki laev sadamasse jõuab ning metroo ja rong motohuvilised messikeskuse juurde veavad, on juba keskpäev kohe-kohe käes ning rahvast voogab igast kaarest ligi.

MC Mässan algab juba kassade ees, kus on pikad-pikad järjekorrad. Olime nutikad ja pakkusime kahte ülearust piletit sealsamaas kõva häälega müügiks: hetk, ja kohalik motojõuk piltlikult öeldes krabas need meil käest!

Ah et kuidas see juhtus, et eelmüügist odavalt ostetud piletid äkki MC Mässan-tsiklifestivali väravas üle jäid? Lihtne vastus: viirus murrab kõvemagi motofänni, nõnda jäi paar me head kaaslast koju teki alla imedemaast unistama… (seda toredam neil siit kokkuvõtet lugeda on!)

Ääremärkusena – Rootsis on endiselt käibel kroonid, eurosid pole eriti mõtet piletite eest küsida. MC Mässan motonäituse pilet eelmüügist ostes maksis pisut üle 15 euro. Seega, arvuta siis seal väraval kurssi, kui kõik sind innuga krabavad…

This slideshow requires JavaScript.

NII PALJU VESTE JA VANAMOOTORRATTAID!

Esimesena hakkab silma märkimisväärne mootorrattaklubide vestides inimeste osakaal. Jah, on muidugi suuri ning väikeseid peresid ja vestita inimesi, aga lahedalt värviliste logodega vestid lihtsalt haaravad pilku.

Väga palju on laadal ka klubide väljapanekuid ning neist omakorda lõviosa on seotud vanemate ratastega.

Nii hüppas ka mulle ligi üks vend Ryssjärn Motorcykelklubb’ist (RJMCK) ehk vanade Vene mootorrattafännide klubist ning rääkis, et suvel plaanivad nad tulla oma Dneprite ja Uralite, K-de ja M-idega Eesti-Läti-Leedu-Poola sõidule ning heal meelel kohtaks Eestis ka siinseid ägedaid tsiklifänne. No seda väikest asja ikka saab!

Vanatehnikale orienteeritud boksides oli väljas nii äsja renoveeritud iludusi kui ka tõelisi “projektikaid”, mis andsid aimu, kui roostes ja kulunud sõidukist on siiski võimalik teha väga kaunis raudloom.

Samuti oli väga palju väljas just iseehitatud kaherattalisi, mida oli lihtsalt põnev vaadata ja patsutada. Tunglemist nende ümber jagus pidevalt.

This slideshow requires JavaScript.

UUS EI JÄTA END VARJU

Loomulikult olid MC Mässan messil esindatud kõik suuremad ja tuntumad mootorrattamargid ning nende selle aasta esimudelid.

Kuna nende kohta on professionaalsed fotod ja info netis kõigil saadaval, siis ei hakka neid ükshaaval üles välja tooma.

Teen vaid väikese loetelu imetoredatest eksponentidest: Kawasaki, BMW, KTM, Indian, Suzuki, Triumph, Honda, Aprilia, Ducati, Harley Davidson – vaata silmad peast, silita, mida hing aga ihaldab.

Lisaks olid kenasti esindatud Vespa rollerid ning hulk aksessuaare, alates nahkkostüümidest ja tekstiilist sõiduvarustusest ning kiivritest kottide, kinnaste, saabaste, eheteni.

PIDU SINUS ENESES: IMETLE ESINEMISI KASVÕI TERVE PÄEV!

Tõeliselt äge oli see, et alates messi avamisest sulgemiseni kõlas üks Stockholmsmässani suur hall mootorimürinast. Bensiiniving oli nonstop üleval ja kõrvad kaunitest helidest paitatud: stunt-šõud, 125ste sõidud, Freestyle motokrossi FMX esitlused – neid jagus igasse tundi!

Pealtvaatajate nappuse üle selles saalis kurta ei saanud. Kui muudel motomessidel on esitlused teatud kellaaegadel ning vahepeal valitseb hallis vaikus (ja vinguhais), siis Rootsi MC Mässan on ikka tõsine motofestival: esinemisi võib vaadata päev otsa, kui vaid jaksad!

This slideshow requires JavaScript.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Et Accelerista autofännid ei tunneks end kõrvalelükatuna, siis tunnistan, et tegelikult oleks ka neil põhjust MC Mässanit külastada: tsiklite kõrval oli messikeskuses avatud terve suur ala, mis oligi vaid autode päralt.

Mina ja mu sõbrad… me oleme tsiklifännid ja võtsime seekord maksimumi oma imedemaast. Aga järgmisel korral… võib-olla siis jõuame ka autodeni. Lihtsalt, loetud tunnid MC Mässan – peo külastamiseks on lihtsalt liiga vähe!

Nüüd oleme targemad: soetame eelmüügist piletid, ülejäägi müüme (kasudega) messiväravas maha, varume aega vähemalt päeva või isegi kaks ja… pidutseme! Lähme järgmisel korral koos, eks! Jaanuaris 2018 Rootsis näeme!

MC Mässan kodulehelt saab kõige kohta lisa lugeda

Tekst ja pildid: Gerli Ramler

KOMMENTEERI SIIN