Neljapäev, 18. aprill 2024
California osariigi seaduseandjad üritavad kutsuda isesõitvate autode suhtes ettevaatusele ja tegid kolmapäeval, 16. detsembril ettepaneku kehtestada reeglid, mis piiraksid rangelt nende kasutust osariigi teedel, sealhulgas keelaksid täielikult autod, mis sõidavad ilma inimjuhita pardal.

California ARKi ettepaneku kohaselt peaks kõikidel isesõitvatel olema rool ja pedaalid, kui nad tahaksid sõita California avalikel teedel. Juhikohal peaks istuma juhiloaga isik, kellel oleks ka “isesõitva auto juhi tunnistus”, mis võimaldaks tal kontrolli üle võtta, kui midagi valesti läheb. Kolmapäevases avalduses ütles ARKi direktor Jean Shiomoto, et asutuse peamine mure on “nii isesõitvate autode kui nende isesõitvate autodega teed jagava avalikkuse ohutus”.

[dropcap]MÕJU GOOGLE’ILE [/dropcap]Kui kõnealused reeglid kehtima hakkaksid, võib see mõjutada tehnoloogiafirmasid nagu Google ja autotootjaid nagu Mercedes ja Tesla otsima oma isesõitvate autode esimese rakendamise jaoks uut kohta. Sel suvel alustas Google oma isesõitvate autode testimist Austinis, Texases, kus ärisõbralik seadusandlus võib tehnoloogia avalikustamist lihtsustada.

Google mõistis oma avalduses ettepaneku hukka, öeldes, et California reeglid pärsiksid tehnoloogia arengut, sealhulgas potentsiaali ennetada autoavariisid ja parandada inimeste mobiilsust, kes hetkel ei saa mingil põhjusel autoga sõita.

“Turvalisus on selles ettevõtmises meie kõrgeim prioriteet ja esmane motivaator,” kirjutas kõneisik Johnny Luu oma e-kirjas. “Me oleme väga pettunud, et California üritab juba klaaslage ette panna täielikult isesõitvate autode potentsiaalile aidata kõiki siinseid elanikke.”

Kõnealune ettepanek tuleneb 2012. aastal Californias kehtestatud seadusest, mis näeb ette, et ARK kehtestab isesõitvate autode testimise ja kasutamise nõuded. ARK on juba valmis saanud testimisreeglid, mis nõuavad, et testitavaid sõidukeid opereeriksid kogenud testisõitjad ning avalikel teedel kasutades peavad sõidukitel olema roolid.

Uusimad reeglid peataksid ka isesõitvate autode kommertskasutuse, nagu näiteks robottaksod, mis võtavad reisijad peale ja viivad nad sihtkohta. Autofirmade jaoks kaoks ka võimalus unistada autodest, mis sõidavad ise eemalasuvasse parklasse.

“Arvestades sellise uue tehnoloogia rakendamisega seotud riskidega, usub ARK, et tootjad peavad isesõitvate autode avalikel teedel testimisel saama rohkem kogemust enne, kui tehnoloogia laiemale üldsusele kättesaadavaks teha,” ütles asutus kolmapäeval.

Ettepaneku kohaselt peaksid isesõitvad autod vastama ka uutele turvalisus- ja sooritusnõuetele, mida testib ja kinnitab väline audiitor. Et saada kolmeaastast tegevusluba, peaksid tootjad regulaarselt esitama oma isesõitvate autode turvalisus- ja kasutusraporteid.

3. detsembri seisuga oli California teedele isesõitvaid autosid testima lubatud BMW, Ford, Honda, Mercedes, Nissan, Tesla, Volkswageni grupp, Bosch ja Delphi, ning Silicon Valley tehnoloogiahiiud Google ja Cruise Automation.

[dropcap]TURVADEBATT [/dropcap]Isesõitvate autode arendajad on üldiselt ARKi hoiatanud, et ranged reeglid võivad uue tehnoloogia väljalaskmist aeglustada, samas kui mõned tarbijagrupid on soovinud, et reeglistik kinnitaks isesõitvate autode turvalisust.

John Simpson, Consumer Watchdog’i privaatsusprojekti juht ütles oma avalduses, et ARK on asunud tegutsema liikluspolitseinikuna, samas nimetades ettepanekut üldsuse turvalisuse kaitsmise huvides mõistlike piiride komplektiks. ARK on teema arutamiseks kokku kutsunud kaks kohtumist jaanuaris ja veebruaris nii Sacramentos kui Los Angeleses.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Ühest küljest on inimeste hirm – sest muuga siin tegemist ei ole – tundmatu ja eriti tehisintellekti ees mõistetav ja mingi piirini täiesti õigustatud. Teisalt ei pruugi isesõitvate autode piiramine teeliikluses aga olla kõige õigem viis, kuidas seda hirmu vähendada. Lisaks kujutleme – isesõitev auto sõidab kenasti mööda teed, juht, keda California ARK sinna millegi valestimineku puhuks nõuab, loeb sees näiteks raamatut. Ja siis Läheb Midagi Valesti. Mida suudab see raamatusse süvenenud inimene enam nende murdosasekundite jooksul teha, mida tehisintellekt ei suuda? Ja kui öelda, et aga siis ei tohi raamatut lugeda, vaid peab keskenduma liiklusele, et selliseid valestiminekuid ette näha ja reageerida – siis võiks ju sama hästi juba ise sõitagi?

Allikas: Automotive News

KOMMENTEERI SIIN