Reede, 24. mai 2024
Lexus tutvustas eile oma uue ajajärgu täiselektrilist mudelit RZ 450e, mis on ehitatud spetsiaalsele BEV-platvormile ning sisaldab ridamisi uusi tehnoloogiaid, mis hoolitsevad sõitjate heaolu eest. Lisaks on sõiduk varustatud erinevate ohutus- ja juhiabifunktsioonidega, mis teevad sõitmise mugavaks ja põnevaks.

RZ 450e on uhiuus täiselektriline SUV ning ühtlasi esimene Lexuse sõiduk, mis on ehitatud algusest lõpuni elektrilisena. Tegemist pole sõidukiga, kus on lihtsalt tavapärase mootori asemel jõuallikaks elektrienergia. See sõiduk tutvustab uudse tehnoloogia potentsiaali, mis väljendub nii jõudluses kui ka sõidumugavuses.

Lexus RZ 450e

Lexuse uue elektrilise e-telje esmatutvustus

RZ on Lexuse esimene seeriamudel, millel on Lexuse uus elektriline e-telg. See kompaktne pakett sisaldab ajamit, käigukasti ja juhtaju, mis paikneb veorataste vahel. Nii ees kui ka taga töötab see koos DIRECT4 nelikveo juhtimissüsteemiga, et reguleerida sõiduki asendit, veojõudu ja jõujaotust vastavalt sõidutingimustele.

DIRECT4 on ainulaadne Lexuse tehnoloogia, mis tasakaalustab pidevalt kõigi nelja ratta veojõudu, jaotades seda sujuvalt kõigi rataste vahel. Tulemuseks on parem jõudlus, rooli reageerimisvõime ja juhitavus.

Aku, sõiduulatus ja efektiivsus

RZ kasutab liitiumioonakut, mille mahtuvus on 71,4 kWh. Aku on paigutatud tervenisti sõitjateruumi alla ja moodustab osa sõiduki platvormist. Selle asend võimaldas anda sõidukile ka madala raskuskeskme.

Sõiduki arendamisel oli üks peamisi kaalutlusi aku vastupidavus ning täpsemini see, mida võiks akult oodata 10 aasta pärast. Lexuse prognoosi järgi säilitab aku selle aja jooksul rohkem kui 90% oma mahust, ja seda tänu mitmetele kvaliteeti ja jõudlust parandavatele omadustele, mis põhinevad Lexuse pikaajalisel kogemusel akutehnoloogia valdkonnas.

Sõiduki täpne sõiduulatus ja aku laadimisajad avaldatakse hiljem, kuid esmase hinnangu järgi saab sõiduulatus olema ligi 400 km (kombineeritud WLTP-tsüklis). RZ-i energiakulu eesmärgiks on 18,1 kWh 100 km kohta, mis teeb sellest turu ühe kõige efektiivsema elektrisõiduki.

Maailma esimene elektriline roolisüsteem koos kandilise rooliga

Lexus RZ 450e

One Motion Grip elektriline roolisüsteem on üks kõige tähelepanuväärsem uus tehnoloogia, millega Lexus RZ varustatud on. Puudub roolisammas ja mehaanilise ühenduse asemel kasutab roolisüsteem elektrilist ühendust, et juhtida sõiduki rattaid. Tulemuseks on sõiduki kiire reageerimisvõime ja täpne juhtimine.

Süsteem aitab vähendada rooli õõtsumist ebatasasel teel, võimaldab stabiilsemat juhtimist tugeva külgtuule korral ning parandab jõudlust teepinna kallete puhul.

Täiustatud ohutussüsteemid

Uudsete ohutussüsteemide hulka kuuluvad näiteks käed-vabad sõiduraja jälgimise abisüsteem, ennetav sõiduabi koos roolimisabiga ja sõidukijuhi käitumise jälgimissüsteem, mis tuvastab väsimuse või tähelepanu hajumise märke.

Kohanduv kiirusehoidik koos sõiduraja hoidmise abisüsteemiga võimaldavad sõita madalal kiirusel koguni käsi kasutamata, seda näiteks liiklusummikus. Ennetav sõiduabi kasutab eesolevat kaamerat kurvi nurga määramiseks, reguleerides kurvides vastavalt vajadusele rooli.

Uus RZ on varustatud ka Lexuse elektroonilise lukuga (e-Latch), mis takistab automaatselt ukse avamise, kui tuvastab tagantpoolt lähenemas sõidukeid või jalgrattureid. Maailmas esimesena kasutusele võetud e-Latch on hinnanguliselt võimeline ära hoidma 95% ukse avamisega seotud õnnetustest.

Uus disain

Lexus RZ 450e

Lexus on kasutanud ära BEV-sõidukitele omast disainivabadust ja loonud sõiduki, mis erineb oluliselt tavapärastest autodest, esindades hästi Lexuse uue ajajärgu disaini. Sõiduki välimus peegeldab Lexusele omast kuju ning avar sisemus on ühtaegu lihtne ja luksuslik.

Uut mudelit RZ 450e saab reserveerida Lexuse kodulehel. Müük algab 2023. aasta jaanuaris.

Fotod: Lexus

KOMMENTEERI SIIN