Neljapäev, 18. aprill 2024
Mõnda aega on sahistatud, et Geely tunneb huvi osaluse vastu Daimleris. Nüüd sai see kinnitust, Hiina autotootja portfellis on nüüdsest lisaks Volvole, London Taxile ja Lotusele ka tükike Daimlerist.

Mercedese märki kandvate noobelautode tootjast kümneprotsendilise osaluse omandanud hiinlaste ettevõte hoiab sihikul elektriautode ja isejuhtivate sõidukite valmistamise alast koostööd. Hong-Kongi börsil sööstis Geely aktsia hind lakke kui uudis nädalavahetusel kinnitust leidis.

Daimler on kinnitanud info, et Hiina autotootja Geely asutaja ja juht Li Shufu on omandanud 6,9 % Daimleri aktsiatest ja on sellega saanud ettevõtte suurimaks aktsionäriks.

The Detroit News andmetel oli tehingu maksumuseks 7,3 miljardit eurot. Li soovib, et Geely ja Daimler moodustaksid alliansi, mille tulemusena saab Geely ligipääsu Daimleri elektriautode ja autonoomsete sõidukite tehnoloogiale. Daimleril on ka teine Hiina päritolu partner – BAIC Motor.

”Ükski autotootja ei saa konkurentide vastu ilma sõprade ja liitlasteta. Peame ühendama oma jõud selleks, et saavutada liidripositsioon tehnoloogia vallas. Investeering Daimlerisse on selle visiooni väljenduseks,” sõnas Li uudisteagentuurile Reuters.

“Li Shufu on äärmiselt asjatundlik investor, kellel on selge visioon autotööstuse tulevikust. Temaga võime asuda konstruktiivsetesse läbirääkimistesse autotööstuse muudatuste, strateegia ja tulevikuvõimaluste teemal,” kommenteeris Daimler.

Geely on nii Volvo kui ka London Taxi Company omanik, möödunud aastal omandati Protonilt 49,9 % Lotuse aktsiatest.

See tehing on pannud Saksa autotootjaid muretsema selle üle, et uusimad tehnoloogiad ja arendused lähevad hiinlaste kätte. Saksa valitsus ei kavatse ka edaspidi omandisuhteid määrata ega sekkuda osaluse omandamisse.

Möödunud nädalal andis ka BMW teada, et asub koos Hiina autotootjaga Great Wall Motor valmistama elektrilisi Minisid Hiina turule. Hiinat peetakse just elektriautode seisukohalt maailma kõige atraktiivsemaks ja kiiremini arenevaks turuks. Aastaks 2025 peab olema vähemalt viiendik müüdavatest autodest särtsukad või pistikhübriidid.

 

Allikas: Reuters, Tuulilasi. Tõlkis: Lena Murd

KOMMENTEERI SIIN