Neljapäev, 25. juuli 2024
Tesla peadirektor Elon Musk lubas ligemale 270 000le inimesele, et hiljemalt kolme aasta pärast on Tesla valmis tootma elektriautosid, mille hind on 25 000 eurot. Lubadus põhineb uuenduslikul, senisest oluliselt odavamal akutehnoloogial. Investorid võtsid Muski avaldust riski märgina ja firma väärtus langes lühikese ajaga 50 miljardit dollarit.
Edaspidi tahab Tesla oma akud ise toota

22. septembril korraldas Tesla promoürituse, mida interneti vahendusel jälgis ligi 270 000 inimest. Ent oodatud uudist igikestvast “miljoni miili” akust ei tulnud, selle asemel andis ettevõtte peadirektor Elon Musk teada uuest akutehnoloogiast, tänu millele kukuvad elektriautode hinnad lähiajal mitu korda.

Tesla hakkab uudseid akusid ise valmistama

Muski nägemuses valmistab Tesla uudseid akusid ise – praegu ostetakse elemente Panasonicult ning koostöö jaapanlastega jätkub ka tulevikus, sest kõiki autosid ameeriklased kohe oma akudega varustada ei suuda.

Uue akutehnoloogia võtmesõnaks on lihtne kärgstruktuur, mille tootmiseks ei vajata enam koobaltit. Koobaltiga on segased lood: suurem osa kaevandustest on Hiina ettevõtete omanduses ning siirdemetalli kättesaamiseks kasutatakse mh lapstööjõudu. 

Uut tüüpi odavamate akude kasutamine võimaldaks elektriautode hinnad alla tuua ning nii võiski Elon välja käia lubaduse, et paari aastaga toob Tesla turule sõiduki, mis on “Tesla” selle parimas tähenduses, aga mis maksab umbes 25 000 dollarit (21 400 eurot praeguse kursiga). 

“Odava elektriauto tootmine on olnud meie unelm ettevõtte loomisest alates,” rääkis Musk hiidauditooriumile ja lisas: “See tähendab, et me peame suutma toota odavamaid akusid. Ja meie eesmärk on neid valmistada ise.”

Esitletud akud on on seotud alusehitisega, mis vähendavad sõiduki kaalu ja suurendavad stabiilsust. Kui lisada teadmine, et Tesla elektroonika ehk auto “aju” on konkurentidest kaugel ees, peaks 2022. aastal tootmisvalmis mudel tegema ärtust ära nii kõigile võistlejaile kui ka sisepõlemismootorile. 

Investorid heitusid täiega

Vastu ootusi reageerisid investorid Elon Muski esinemisele kõhkluse ja kahtlusega: Tesla aktsiate hind kukkus kiiresti 5,6% ja päeva lõpuks noteeriti langus 6,9% juures. Firma väärtus kukkus lühikese ajaga 50 mlrd dollarit ehk 43 miljardit eurot. 

Investorite pettumus oli suur, sest loodeti, et Musk esitleb lõpuks ometi “igiliikurit” ehk akut, mille eluiga oleks 1,6 miljonit kilomeetrit – varasemalt on need lubadused ju lauda käidud! Lisaks oodati selget kulude kärpimise plaani, mis võinuks kajastuda “dollarit kWh”-s ühikuna. Seda aga ei esitletud.

Aktsionärid heitsid Muskile ette ebakonkreetsust ja teatavat ebakindlust: lubadused on suured kuid nende ellu viimise plaan hägune. 

Tesla peab kõvasti pingutama, et taganttulijatele mitte jalgu jääda. Ümara jutuga investoreid ilmselgelt enam ei võida enda poole. 

Pildid: kuvatõmmised eilsest investorite aastakoosolekust ja esitlusest

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN