Neljapäev, 25. juuli 2024
Soomes läbi viidud uuring näitab liisingfirmade võtmerolli autoturu trendide kujundamisel. Täna ostetud keskkonnasõbralikum auto jõuab mõne aasta pärast järelturule. Autode keskmise vanuse põhjal võib mõju ulatuda isegi kümnekonna aastani.

Ettevõtted vahetavad ametiautosid regulaarselt uuemate vastu, sõltuvalt rendiperioodist on välp 2-5 aastat. Soome liiklusohutusameti Traficom värske uuring näitab, et liisinguettevõtete käes on võti suunata ostjaid tegema autot valides keskkonnasõbralikumaid valikuid:

“Kliimamuutuse ohjeldamine on igakülgne koostöö, millel on mitu osapoolt. Liisingettevõtted saavad oma autovalikut kohandada uutele normidele vastavaks ja mõjutada seeläbi autoturu trende pikemas vaates.”

TÄNANE VALIK ON TURUL 10 AASTAT

Traficomi uuringu kohaselt tuginevad paljud ettevõtted sobivaid uusi mudeleid valides just liisingufirmade pakutavale mudelivalikule.

Soomes tehakse autovalik enamasti keskkonnahoiust lähtuvalt, mitte ainult maksude tõttu, vaid see on osa ettevõtte keskkonnakaitse ja sotsiaalse vastutuse alasest tegevusest.

Uuring näitab, et Soomes valivad vastutustundlikud ettevõtted oma liisingupartneriks niisuguse firma, mille portfellis on ka alternatiivkütuseid kasutavad sõidukid.

2018. aasta müügistatistikast on näha, et möödunud aastal kasvas Soomes hoogsalt kaksikajamiga autode populaarsus – pistikhübriide osteti ligi 5000, tavahübriide veelgi rohkem.

Pistikhübriidide üllatusvõitja oli mullu noobel Volvo. See tähendab, et kui võimalik, ostetakse “roheline” ja preemiumklassi auto. Ka Soomes, kus automaks on päris pirakas.

Uuringus hõlmatud liisingufirmade ja ka teiste ettevõtete esindajad olidki veendunud, et tulevikus kasvab ametiautode hulgas just eeskätt pistikuhübriidide osakaal. Mis omakorda toob mõne aasta pärast järelturule senisest “rohelisemad” sõidukid.

Tööautode valiku mõjutamine keskkonnasõbralikumas suunas on oluline viis Soome autopargi uuendamiseks. Nii jõuavad madalama saastega sõidukid järelturule ja sealt erakätesse.

Soome sõiduautode keskmine vanus on 2017. aasta andmetel 12 aastat – seega, ostad täna ökoma auto, mõjutad tulevikku lähema tosina aasta jooksul.

EESTI VÕTAB HOOGU

Eestis puudub ammendav statistika, kui suur on firmaautode osakaal kõigist sõidukitest ent hinnanguliselt ostavad enamuse uutest sõiduautodest juriidilised isikud, eraisikud eelistavad pigem kindla ajalooga “teise ringi” autosid.

Eesti uute sõiduautode müügistatistika näitab, et trend, soetada mõistuspärasem auto, on kanda kinnitamas ka meil – nn tavaliste väike-keskklassi autode populaarsus on viimastel aastatel järjest kasvanud. Sotsiaalselt vastutustundliku ettevõtluse teema kuigi laialt levinud veel ei ole, aga asi paraneb.

AMTELi andmetel müüdi Eestis mullu pisut üle 25 000 uue sõiduauto, neist enamus liising- või rendifirmade vahendusel.

Mis tähendab, et 25 000 korral oli tehingut vahendanud finantseerijal võimalus mõjutada ostja valikuid. Eestis on sõiduautode keskmine vanus eri andmetel 13-15 aastat.

Autostumise tiheduselt on Eesti Euroopas kuuendal kohal, autopargi vanuse poolest tagant viiendad. Seega mõjutab täna tehtud autovalik liiklust järgmised kümme aastat kindlasti.

Mõni aasta tagasi küsis AMTEL oma liikmetelt, kui palju kasutatakse firmaautosid erasõitude tegemiseks. Euroopas jagunevad töö- ja erasõidud enam-vähem pooleks.

AMTELi kogutud andmete analüüs aga näitas, et keskmine erasõidu osakaal Eestis küündis vaid veidi üle kümnendiku kõigist sõitudest. Üldistavalt – õige noodi meie autopargi tendentsides annavad kätte ettevõtjad, kelle valikutest sõltub järelturul toimuv. Võtkem siis teadlikult vastutus.

NÄIDE ELUST ENESEST: LHV

Küsisime huvi pärast LHV-st, kui palju ja milliseid autosid neilt 2018. aastal kõige enam osteti. LHV eripäraks liisingturul on see, et pakutakse võimalust liisida ka vanemaid sõidukeid. Vara vanus liisingperioodi lõpus ei või ületada 12 aastat.

Keskmine liisingulepingu summa LHV-s oli 2018. aastal suurusjärgus 17 tuhat eurot (mediaan umbes 15 tuhat eurot).  Tehti üle 1000 sõiduauto või kaubiku liisingulepingu.

LHV TOP 10 iseloomustab Eesti autoturu trende täna – enamasti valitakse mõistlikud autod, üle võlli ei minda. Needsamad mudelid ringlevad teedel järgmised 5-12 aastat.

Populaarsemad mudelid (sh kaubikud), mida LHV-st liisiti:

Volkswagen Passat
Škoda Octavia
Toyota Avensis
Škoda Superb
Kia Ceed
Volvo XC60
Volkswagen Golf
Citroen Jumper
Citroen Berlingo
Opel Astra

Allikas: Traficom, LHV. Uuringut sirvis Lena Murd

KOMMENTEERI SIIN