Teisipäev, 18. juuni 2024
Septembri alguses sattus Pärnu külje alla Porsche ringile Volvo ja Goodyeari koostööprojektina sündinud maailma kõige kiirem veok Iron Knight, mis hoiab hetkel kehtivat veokite kiirusrekordit. Uku Tampere käis imelooma vaatamas.

Volvo Iron Knight

Raudne rüütel ehk Iron Knight on siinmail haruldasem külaline, kui esmapilgul arvata võiks. Balti riikidest on see masin varem treileril läbi sõitnud, aga Audrus Porsche ringil pani ta esimest korda Baltikumis rattad maha ja näitas ühtlasi, milleks masina kabiini taga pesitseva keskasetusega 12,8-liitrise töömahuga nelja turboga diiselmootori 2400 hobujõudu ja 6000 Nm pöördemomenti võimelised on.

Volvo Iron Knight

Masina piloodiks olnud 70-aastane Boije Ovebrink ütles pärast esimesi prooviringe küll tagasihoidlikult, et tol päeval valitsenud oludes ja sellel rajal ei saa autost kaugeltki viimast võtta, sest sõltumata kiirusest järgneb tugevamale gaasivajutusele rataste tühja kaapimine – ei saa jõudu maha.

Volvo Iron Knight

Seda oli ka väljast kuulda. Kui koletu jõuga masina turbod hoo sisse said, kostis kõigepealt õhku läbistav, ehk isegi kõuemürinaga võrreldav mürin ja seejärel oli kuulda rehvivilinat, kui tagumised rehvid üritasid toorest jõudu asfaldi haardeteguriga sobitada. Sellegipoolest sööstis masin edasi aukartustäratava kiirusega.

Kui pidamine olemas, siis kiirendab veok 0-100 km/h 4,6 sekundiga ja selle ametlik tippkiirus on 286 km/h, aga Boije vihjas, et mitteametlikult on ta sellega ka kiiremini sõitnud. Korduvalt.

Volvo Iron Knight

Kuid hoolimata tagasihoidlikust potentsiaalikasutusest edenes masin väga kiiresti. Ringiaega loomulikult ei mõõdetud ega püütud, sõit kulges ikka selles taktis, et kurvid ettevaatlikult ja rahulikult ning siis pidamist otsides sirgetel kiirendus.

Kiirendus on nii positiivselt segane, et seda on ka eemalt raja äärest hästi näha: mitte iga masin ei edene ringrajal ümbritseva suhtes nii tajutavalt kiiresti, ka raja pikematel sirgetel saab Boije gaasi vajutada vaid mõned sekundid, sest sirged saavad lihtsalt hetkega otsa ning juba tulebki kurvi minna. Mõistetav ka – ükski mõtlev inimene võõral rajal riske ei võta ja auto võimete demonstreerimine ei pea olema tehnika lõhkumine.

Kiirendusvõimet ei ole mitte üksnes näha, seda on ka tunda. Kui 4,5 tonni kaaluv veokilaadne toode – tundub et füüsikaseadusi eirates – justkui järgmise kurvini teleporteerub, saadab seda lisaks korstnast väljuvale tahmalondile ka fantastiline heli.

Volvo Iron Knight

Video või foto ei anna edasi seda tunnet, mis tekib sellest mootorihäälest, kui pedaal valla päästetakse. See on segu reaktiivlennuki vihinast, mis tekib hiigelturbode hoo kogumisest, ning laevamootori madalast kuminast, aga kõrgematel pööretel. Või tuleks seda hoopiski rongiga võrrelda? Igatahes käib see luust ja lihast läbi, aga meeldivalt.

Iron Knight valmis 2016. aastal ja ehitati ühelainsal eesmärgil – purustada veokite kiirusrekord, ja selle eesmärgi ta täitis. Sealt edasi on masina tööks mööda maid käia ja ilmekalt näidata, milleks Volvo võimeline on.

Volvo Iron Knight

Muide, auto mootor ja käigukast on seeriatoodang, ehk tehniliselt on D13 mootor ja Volvo kahe siduriga I-shift käigukast need osad, mille leiab ka igapäevaselt maanteedel kaupa vedavatelt veokitelt. Muud jupid on konkreetselt selle auto jaoks tehtud ja kiirusrekordi püüdmiseks kohandatud.

Goodyeari osa selles projektis on loomulikult rehviteema. Et sellist võimsust, kiirust ja massi juhitavana hoida, töötas Goodyear projekti raames välja eritehnoloogiaga rehvid, mis suurele koormusele vastu peaks.

Iron Knighti juhtsillarehvid mõõdus 315/70R22,5 põhinevad Goodyeari veokite ringrajasõidu rehvidel, mida kasutavad kõik Rahvusvahelise Autoliidu Euroopa veokite ringrajasõidu meistrivõistlustel osalevad veokid.

Mõõdus 495/45R22,5 veosillarehvid on mitte väga palju erinevad tavarehvidest, sest kiirendusveok on küll raske, kuid siiski tavaveokitest kergem. Seetõttu on kiirusest tulenevad koormused rehvile pigem võrreldavad tavaveokitega, kuid eraldi on tähelepanu pööratud sellele, et need oleksid suutelised taluma Iron Knighti 6000 Nm pöördemomenti.

On teada, et projekti käigus omandatud teadmiste ja testide põhjal on Goodyear toonud rehviturule järjest uusi olulisi uuendusi, mis on aidanud muuta maanteetransporti ohutumaks ja säästlikumaks.

Volvo Iron Knight

Kui lihtsalt numbritele otsa vaadata ja sõiduautode maailmas pähe kulunud arusaamade järgi hinnanguid anda, siis mõni rullnokk ei pea kiirendust ega lõppkiirust eriti kõnekateks – ilmselgelt on ta oma ema mahtuniversaaliga palju ägedamaid saavutusi kogenud, eksole.

Aga kui mõtlemisvõime sisse lülitada, siis jõuab kohale, kui palju inseneeriat selles autos tegelikult on. Auto ehitanud mehed võivadki jääda rääkima ühest ja teisest tehnilisest erilahendusest ja erinevatest väljakutsetest, millega säherduste kiirusteni jõudmiseks tegelema pidi.

Iron Knight on ikkagi 4,5 tonni massi ja kõrge kabiin, mis “lennutati” paigaltstardist maailmarekordini, kilomeetri kaugusele 21,142 sekundiga, kilomeetritähisest “lendas” see mööda kiirusel umbes 276 km/h. Kilomeetri läbimise keskmine kiirus oli ligi 170 km/h. Sellega lõi Boije oma varasema rekordi 2012. aastast, mille ta sõitis spetsiaalse, kah Volvo poolt ehitatud hübriidveokiga, millel nimeks Mean Green.

Tegelikult on Iron Knighti nimel lausa kaks FIA kiirusrekordit, sest ühtlasi purustas see ka senise 500 m läbimise kiirusrekordi. 500 m kaugusele spurtis veok 13,673 sekundiga ja keskmise kiirusega natuke üle 131 km/h.

Minu jaoks isiklikult oli kõige üllatavam turboülelaadurite suurus – julgelt täiskasvanud inimese peast pirakam – ja asjaolu, et veokil on eraldi suruõhupaak, millest lastakse turbodesse 13-baarise rõhu all õhku, et need “käima” saada… ebareaalselt äge!

Volvo Iron Knight

Boije Ovebrink on enam kui kolm aastakümmet erinevate autode ja veokitega võidu sõitnud ning vähemalt septembri alguses Audrus ütles mees, et ta ei näe küll põhjust pensionile jääda ja midagi muud teha, sest “I am living my life.” See rahulolu ja rõõm on siiras ning kõrvaotsi puudutav naeratus on mehe näkku vist püsivalt kinni jäänud.

Volvo Iron Knight

Lai naeratus kadus ta näost ainult hetkel, kui üks ajakirjanikest lühikeseks sõiduks tema auto rooli nõudis, kuigi huvilised pidid saama sõita vaid kõrvalistmel. Ilmselt hammustas see mehe hingest paraja tüki, sest autosid ja naisi ju ei jagata ja raudne rüütel on tema silmatera. Aga mis teha, kõik ei oska väärikad ja viisakad olla.

Meedia: autor, Volvo

KOMMENTEERI SIIN