Kolmapäev, 17. aprill 2024
Goodyeari uue rehvitehnoloogiaga kaasneb väiksem kütusekulu, vähem heitmeid ja pikem tööiga ning kiirteedel saavutatav kütusesäästlikkus on saavutatav ka piirkondlikel maanteedel liigeldes. Uus tehnoloogia võimaldab veoki kohta kärpida pea tonni jagu CO2 heitmeid aastas.

Rehvitootja Goodyear toob turule kütusesäästliku ja kauakestva tootesarja Fuelmax Endurance. Veo- ja juhttelje rehvide tootesari pakub säästlikumat lahendust transpordi- ja logistikaettevõtetele, mille sõidukipark liikleb nii kiirteedel kui ka kõrvalisematel maanteedel.

Goodyeari kinnitusel on EL B-märgistusega rehviseeria tootevaliku mitmekülgseim, võimaldades tuhandetel Euroopa vedajatel vähendada oma süsinikujälge, põimides pikamaa kiirteetranspordile omase kütusesäästu kõrvalteedel või asulatänavatel manööverdamiseks vajaliku vastupidavuse, haarduvuse ja läbisõidupotentsiaaliga.

Roheväljakutsed transpordisektoris

Jätkusuutlikkus on mitmete tööstusharude jaoks äärmiselt oluline ning 2019. aasta detsembris tutvustas Euroopa Komisjon Euroopa rohelist kokkulepet, mille eesmärk on 2050. aastaks olla esimene kliimaneutraalne maailmajagu ning juba 2030. aastaks vähendada kasvuhoonegaaside netoheidet 1990. aasta tasemega võrreldes vähemalt 55%.

„Sõidukitootjad, masinaparkide haldajad ja transpordiettevõtted on kliimaeesmärkide tõttu kasvava surve all, sest peavad madalate marginaalide kiuste täitma ka neile seatud jätkusuutlikkuse eesmärgid. Nii ametnikud, investorid kui ka toodete lõpptarbijad nõuavad, et „puhtaid“ tooteid transporditaks kõige säästlikumal moel. Kliimaneutraalsuse saavutamiseks logistikavaldkonnas on tarvis pakkuda lahendusi, mis kombineerivad nii keskkonnasäästlikkuse kui ka efektiivsuse,“ ütles Goodyeari Põhjala ja Baltikumi kommertssegmendi turundusjuht Hindrek Pikk.

„Goodyeari värske tehnoloogia võimaldab ka väiksematel maanteedel ja asulavahelistel teedel ja linnatänavatel saavutada kiirteedel liiklemisega võrreldavat kütusesäästu. See rehvitehnoloogia on efektiivne ja kauakestev, võimaldades ühest küljest piirata heitmeid ning samas pakkudes suurepärast juhitavust, pikaaegset töökindlust ja suurt läbisõitu,“ lisas Pikk.

Goodyear pidas uue tootesaria arendamisel silmas transpordisektori tulevikuperspektiivi, kus nõudlus paindlikumate toodete ja lahenduste järele üha kasvab.

Kestab kauem, säästab kütust ja keskkonda

Uutele veokitele standardvarustuses paigaldatav rehvisari vastab erinevatele vajadustele ning võimaldab tootjatel seniste C-märgist kandvate rehvidega võrreldes raskeveokite heitmeid ja kütusekulu vähendada täiendavalt 2% võrra. See on märkimisväärne, pidades silmas, et EL-i ülene eesmärk on 2019-2020. aastaga võrreldes 2025. aastast uute kommertssõidukite CO2 heitmeid vähendada 15% ja 2030. aastast 30% võrra.

Siiani tuli transpordisektoris rehvide puhul sageli valida vastupidavuse, pika läbisõidu või kütusesäästlikkuse vahel, kuid Fuelmax Endurance sari aitab selle dilemma masinaparkide haldajate jaoks välistada. Nimelt ei sõltu rehvidest olenev kütusesäästlikkus või vastupidavus enam sellest, kas auto sõidab suurtel sirgetel magistraalidel või liikleb väiksematel kõrvalteedel.

„Fuelmax Endurance sari pakub suurepärast läbisõitu ja juhitavust. 2% vähem heitmeid tähendab veoki kohta aastas 1 tonn vähem õhku paisatud CO2 ja 400-liitrist kütusesäästu. Kui näiteks 100 sõidukit vahetavad C-märgisega rehvid B-märgisega Fuelmax Endurance’i vastu, siis on seeläbi võimalik aastas vähendada CO2 heitmeid 100 tonni võrra ja säästa 40 000 liitrit kütust. See on arvestatav kokkuhoid ühe masinapargi jaoks, aga kui korrutame sõidukite ja sõidukiparkide arvu Euroopas, siis on mõju märkimisväärne,“ selgitab Hindrek Pikk.

Arendustegevuse põhikohad

Uue seeria arendustöös oli inseneride peamiseks väljakutseks ühendada omavahel vastandlikud omadused – kütusesääst, läbisõit, veojõud ja vastavus eri teetingimustele. Olemuslikult põhineb uue tooteseeria arendus Goodyeari varasematel tehnoloogilistel lahendustel, kuid juht- ja veotelje jaoks kohandatud uuendused aitavad varem kiirteedel saavutatud kütusesäästlikkuse üle kanda ka erinevat tüüpi kõrvalteedele.

Juhttelje rehv Fuelmax S Endurance kombineerib Goodyeari ribitehnoloogiaga IntelliMax Rib 5 või 6 ribiga disaini nutika ribijaotuse ja soonegeomeetriaga. Rehviõlgadesse paigaldatud jäigastus aktiviseerub veeremisel ning teeb rehvi tugevamaks. See vähendab rehvi kulumist keerulisematel kõrvalteedel, kus sagedased peatumised-kiirendused, äärekivid, manöövrid ning pidurdused tekitavad rehvidele lisakoormust.

Juhtteljerehvide sügavam turvis kasvatab rehvi kontaktpinda teega, tagades seeläbi parema haarduvuse ka rehvi elutsükli lõppfaasis. Uuenduslik madala energiakaoga turvisesegu vähendab juhttelje koormusest põhjustatud kuumenemist. Teatud juhtteljerehvide külgseintes kasutatakse ka spetsiaalset rehvisegu, mis aitab veelgi kärpida heitmeid ja kütusekulu, sest see piirab külgseina painduvust ja deformatsiooni kõrvalteedel manööverdades.

Veotelje rehvi uuenduslikule turvisesegule lisaks on rehvis välja arendatud spetsiaalne kõvenemisprotsess, millega optimeeritakse veeretakistust veelgi. Sihtotstarbeline turvisedisain tähendab suurel hulgal sügavaid mustrielemente, sügavaid kesksooni ja rohkem haarduvaid servi, mis parandavad kontakti teega ja aitavad vett rehvimustrist tõhusamalt välja juhtida.

Juht- ja veotelje rehvidel on 3PMSF-sertifikaat ja rehvide ühendatud haldust võimaldav RFID.

Ringmajanduspõhimõttest lähtuv rehvitehnoloogia

Goodyeari käivitatud Multiple Life programmist tulenevalt on Fuelmax Endurance veotelje rehv saadaval ka TreadMax tehnoloogiaga, mis annab rehvile täiendavat läbisõitu, säilitades samas uue rehviga võrdväärsed sõiduomadused. See võimaldab kuni 30% väiksemaid rehvikulusid.

Koos Goodyeari nutikate rehviseirelahendustega (sh Goodyeari TPMS, Drive-Over-Reader ja hiljuti tutvustatud DrivePoint) saab rehvi kasutusiga ja kütusesäästu oluliselt suurendada.

Foto: Goodyear

KOMMENTEERI SIIN