Teisipäev, 25. juuni 2024
Helsingi lennujaam ja Vantaa linn teevad koostööd, et leida uusi ja tõhusaid mooduseid vähendamaks COVID-19 pandeemia levikut. Käivitatud pilootprojekt toob selleks Helsingi lennujaama koerad.

„Sel nädalal käivitunud pilootprojekt on maailmas ainulaadne ja esimene selletaoline. Ükski teine lennujaam ei ole proovinud nii laiaulatuslikult kasutada koera lõhna tuvastamise võimet COVID-19 vastu võitlemiseks. Oleme rahul Vantaa linna algatusega. See võib olla täiendav samm COVID-19 viirusest jagu saamisel,“ ütles Helsingi lennujaama direktor Ulla Lettijeff.

COVID-19 tuvastamine on koerte jaoks lihtne ning tulemused on lootustandvad. Helsingi Ülikooli veterinaaria teaduskonna uurimisgrupi teostatud eelkatsete kohaselt on koerad suutelised haistma viirust peaaegu 100%-liselt. Nad suudavad tuvastada viirust juba päevi enne sümptomite ilmnemist. See on midagi, millega laboritestid hakkama ei saa.

Koerad suudavad tuvastada COVID-19 viiruse palju väiksema proovi põhjal kui testid, mida tervishoiutöötajad kasutavad. Erinevus on väga suur, kuna koer vajab viiruse tuvastamiseks ainult 10-100 molekuli, samal ajal kui testimise seadmed vajavad 18 000 000 molekuli.

Helsingi lennujaama COVID-19 koeri treenib Wise Nose. Pilootprojekti juhib Nose Academy, uurimisgrupi start-up ettevõte. Ametlik COVID-19 viiruse testimine koertega võib alata alles pärast seda, kui vastav seadusemuudatus on vastu võetud.

„Teeme koostööd Soome tolliga, et valmistuda võimalikuks stsenaariumiks, kui toll võtab selle operatsiooni juhtimise üle,“ ütles Susanna Paavilainen, Soome hajuerottelu – WiseNose Ry tegevjuht ja Helsingi Ülikooli uurimisgrupi DogRisk uurimuse koordinaator.

COVID-19 testimise käigus ei ole otsest kokkupuudet koeraga, vaid koer töötab eraldi kabiinis. Testi andvad inimesed pühivad oma nahka testimiseks mõeldud lapiga ning panevad selle topsi sisse, mis antakse seejärel koerale. See kaitseb ka koerajuhti nakkuste eest. Kõiki teste töödeldakse anonüümselt. Kui testitulemus osutub positiivseks, siis suunatakse reisija lennujaamas asuvasse Vantaa linna terviseinfo punkti.

Tulevikus hakkavad ühe vahetuse ajal töötama lennujaamas neli koera. Ühe vahetuse pikkus sõltub koertest. Kokku treenitakse selle töö jaoks 16 koera. „Koerad peavad aeg-ajalt puhkama. Kui kaks koera töötavad, siis teised kaks puhkavad. Teenus on mõeldud eelkõige nendele reisijatele, kes saabuvad riiki väljastpoolt Soomet,“ selgitas Susanna Paavilainen.

Peaaegu kõik koerad on varem tegelenud lõhna tuvastamisega. Kui kiiresti koer õpib COVID-19 viirust tuvastama, sõltub tema taustast. Üks varsti Helsingi lennujaamas tööle hakkavatest koertest on 8-aastane hurda segu Kössi, kes õppis lõhna tuvastama vaid seitsme minutiga. „Kõik koerad ei suuda seda teha, kuna nad tegutsevad erinevalt. Kössil on palju kogemusi bioloogiliste proovide tuvastamisel.“

Foto: Finavia

KOMMENTEERI SIIN