Neljapäev, 5. oktoober 2023
Kroonviiruse pandeemia on uute autode müügiturgu korralikult raputanud. Kuigi enamusel autoesindustel on esimesest poolaastast ette näidata tõsine müügilangus, siis turuliidrina jätkav Toyota on Baltimaades oma turuosa I poolaastal suurendanud: suhtarvudes on 2020 isegi parem kui mullused jaanuar-juuni. 

Toyota turuosa oli eelmisel aastal Baltimaades ligi 18%, tänavu kasvas see viiendikuni kõigist müüdud uutest sõiduautodest. 

Kõige rohkem võideti turgui Leedus, kus turuosa kasvas ligi 4%, Eestis 3%, ulatudes vastavalt 22,5 ja 21%-ni. Ühtlasi saavutas Toyota Baltimaade regiooni kindla liidripositsiooni uute sõiduautode müüjana.

Toyota müüjad astusid õigel ajal õigeid samme

Kui müüginumbreid vaadata, siis möödunud aastaga võrreldes on need loomulikult väiksemad – languse taga on kroonviiruse pandeemiaga kaasnev ebakindlus: pole teada, millised piirangud kehtestatakse järgmisena või kas on võimalik eluga enam-vähem normaalsel moel edasi minna.

Toyota esindused Baltimaades tegid kevadise nakatumiste tipu ajal tubli tööd, et kliendid saaksid oma sõidukid siiski soetada ning koostasid korraliku viiruseennetamise paketi, alates desovahenditest, distantsmärgisteni ja hoolduse erimeetmeteni välja.

See töötas: inimesed julgesid autosid teenindusse viia ning soetada ka uusi sõidukeid. Eriolukorra ajal kehtima hakanud ennetusmeetmed on tänasel päeval Toyota müügisalongides osa uuest elukorraldusest ning seegi on üks põhjus, miks brändi ja selle müüjate vastu usaldus on kasvanud.

Toyota Balticu turunduse divisjoni juht Marek Maide ütles, et kuigi koguarvult on sõidukite müük hetkel veel mullusega võrreldes väiksem, peegeldab turuosa suurenemine kliendi eelistusi.

Pandeemia ajal sai paljudele selgeks, et isikliku autoga liikumine on mõnikord hädavajalik. Hübriidajamiga auto pakub ökonoomset ja mugavat sõitu: näiteks Eesti populaarseima linnadžiibi Toyota RAV4 kütusekulu linnas on Accelerista pikkade testide tulemusena 3,5-5,0 l/100 km.

“Toyota hübriidide ja linnamaasturite populaarsus on hoolimata kevadistest sündmustest aidanud mitte ainult kindlustada turupositsiooni, vaid purustada koguni rekordi,” rääkis Marek Maide.

“Aastakümnete pikkune panustamine hübriidtehnoloogiasse on end selgelt õigustanud. Baltimaade kliendid on keskkonnasäästlikemate jõuallikatega autode eelised teadvustanud ja see kajastub ostuotsustes,” lisas Maide. 

Isiklike sõiduvahendite ostmine on kasvanud

Kriisi ajal oli selgelt näha, et erakliendid aktiveerusid ja ettevõtted võtsid rahulikumalt: Toyotat on ostetud sellel aastal jaanuarist juunini isiklikuks otstarbeks praktiliselt sama palju kui mullu, langus on 1%. 

Tänavuse aasta uute autode müük astus ühte jalga viirusse nakatumise kõveraga: edukale jaanuarile järgnesid paar n-ö “nulliga kuud” – aprillis kukkus müük mullusega võrreldes lausa 60% – siis kevadest algas kiire tõus ja taastumine. Tänavune juuli jääb mullusele müüginumbrites alla vaid 12%.

“Tekkinud olukord on üsna haruldane: tavaliselt on langus kiire ja valus, ent sellest taastumine aeganõudev ja pikk protsess. Seevastu tänavu kevadel kogetud langusele järgnes aga üsna jõuline tõus,” märkis turunduse juht Marek Maide.

Ja tehaksegi mõistlikumaid valikuid

Kui harjumuspäraselt kaasneb majanduslangusega suurem nõudlus odavamate sõidukite järele, siis selle kriisi müüginumbrid taolist suundumust ei peegelda.

Pigem suunavad kliendid pilgu hübriidide poole ning soovib võimalusel soetada uuema jõuallikatehnoloogiaga mudelit. Loomulikult jätkub ka linnadžiipide võidukäik.

Keskkonnasäästlikkus on saamas elunormiks

Kui möödunud aastal soetas hübriidajamitega sõidukeid 39% kõigist Toyota klientidest, siis tänaseks on nende osakaal kasvanud 45%-ni.

Suurima poolehoiu on võitnud Corolla mudelivalik kahe erineva hübriidjõuallikaga ja kolme erineva keretüübiga, see võimaldab mudeli laialdast kasutust eri otstarbeks. 

Toyotal on praktiliselt kõikidel sõiduautodel olemas ka kaksikajamiga variant, alates Yarisest RAV4-ni on ostjale pakkuda uue põlvkonna hübriidtehnoloogiat. Nii suurt valikut hübriidajamiga autosid ei ole ühelgi brändil, ja 10 aastat garantiid akule on veel omaette “rosin”.

Tänavu peaks müügile jõudma RAV4 pistikuhübriid, mille tulek tõmbab mitmetel konkurentidel vaiba alt – kriisis on inimesed hakanud tegema teadlikumaid (ja ühtlasi keskkonnasäästlikumaid) valikuid ning ligi 60 kilomeetrit üksnes elektrilist sõitu võimaldav uue põlvkonna pistikuhübriid on suurepärane vastus uue aja nõudmistele.

Kaanepilt: Ylle Tampere

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.