Autofänni lemmiklinnad on kahtlemata Genf, Pariis, Frankfurt, Detroit ja siis kõik need teised, kus autonäitusi korraldatakse. Lemmikmarkide – ja nende häälduste osas – valitseb aga fännidegi seas paras Paabel. Nutika video kaasabil saab iga huviline levinumate automarkide õige häälduse endale nüüd igaveseks meelde jätta.

Hispaania autoleht Coches.net tegi Genfi autonäitusel eksponentidele kaamera ja mikrofoniga ringi peale, küsides, kuidas täpselt ühe või teise automargi nime originaalkeeles hääldada. Kaamera ette astusid autotootjate “emamaa” esindajad, ehk siis sakslane hääldas Saksa autotootja nime jne.

Tulemus on üllatav ja tore. Nii kõlab “Alfa Romeo” itaallase poolt õigesti hääldatuna laulvalt ja ahvatlevalt, “Audi” saksa keeles ootamatult pehmelt, “Bentley” ehtinglaslikult väärikalt jne. Selgub, et automargi olemuse avamiseks piisab, kui nime õigesti (emakeeles) hääldada!

Originaalkeelne hääldus annab automargile kõlavarjundi, mida me igapäevaselt puiselt üle lastes kunagi ei kuule. On üllatav, kui suurt rolli mängib foneetika meie võimes konteksti tajuda!

Tõenäoliselt ei kao “lambordžiini”, “pösö”, “porsse”, “renö” “undai” jt. toredad hääldusvariandid eesti keelest niisama lihtsalt kuskile ning jätkuvalt mugandatakse mõnigi mark puukotiks või porkeeks, aga tilgake haritust ei võta tükki küljest kellelgi. Vahva keeleharjutus igal juhul!

Ja kes tunneb, et keele õigeks väänamine ja kümnete automarkide originaalilähedane hääldamine pole päriselt tema rida, eks see või siis teha nii nagu soome tehnikaasjatundja ja vloger Tykylevits, kes võõrnimede hääldamise ajaks viskas isegi hambad suust. “Korvetti”, “raisssleri”, “harrrrlei dahvitson” – eks ole ju kenad ja koduse kõlaga!

Ainus mark, mille täpse väljaütlemisega härral raskusi ei ole, on tänaseks ajaloo keerdkäikudesse kadunud Saab. Ärge seda hammaste äraviskamist kodus järele tehke! Kõhulihaste saamine on muidugi lubatud, kui hull huumor peale läheb.

Erinevad meediaväljaanded on läbi aegade reastanud kõige raskemini hääldatavaid autonimesid. Üks värskemaid nimekirju, mille möödunud aastal koostas Jalopnik ning kust võib leida Eestiski müügil olevaid marke ja mudeleid, on selline:

10. Porsche
9. Volkswagen Touareg
8. Lancia
7. Peugeot
6. Maserati Ghibli
5. Nissan Qashqai
4. Lamborghini Countach
3. Hyundai Tucson
2. Rolls-Royce Camargue
1. SSC Tuatara

Allikas ja meedia: Coches.net, Tykylevi

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.