Esmaspäev, 15. juuli 2024
Astangu asum on tõusmas Tallinna populaarsete elurajoonide sekka: mitu uusarendust on valmis või valmimas ning neid tuleb järjest juurde. Ühistranspordiühendused on seni olnud kehvad. Detsembrist peaks asi paranema: bussiliin nr 61 pikeneb, lisaks avatakse uus liin.

Astangu oli veel 10 aastat tagasi koht, millest räägiti õuduslugusid: vanad nõuka-aegsed kortermajad, troostitu ümbrus, peamiselt muukeelsed elanikud ei tekitanud erilist soovi sinnakanti elama kolida.

Praeguseks on asjad kardinaalselt muutunud: Astangu ja kogu Vana-Mustamäega piirnev ala on muutunud uusarenduste mekaks ning pole näha, et ehitusbuum siinkandis raugeks, otse vastupidi.

Astangu ja Harku järve ümbrus on elukeskkonnana mitmekesine: kergliiklusteed, pargid, Peeter Suure -aegsed vanad tunnellaod, mitte kuigi kaugele jäävad suusarajad ja käeulatuses linn muudavad selle kandi ahvatlevaks ja kergitavad kinnisvarahindu.

Peaaegu ainus probleem on liikuma pääsemine: kui autot ei ole, on ühendused linnaga aeganõudvad. Ka koolid ja lasteaiad pole otseselt käeulatuses kui Astangu kaugemas servas elada. Uusarendajad on lubanud rajada nii lastehoide kui mänguväljakuid. Tulevikus. Praegu käib sisuline elu aga ikka Õismäel või linnas.

Linnaisad on Astangu lõpuks avastanud ja otsustanud siinseid ühistranspordiühendusi parandada. Tallinnas ei ole varsti enam autodele ruumi, nüüd juba ka mõeldamatutes kohtades kipuvad tekkima ummikud. Mida enam inimesi valib ühistranspordi, seda kasulikum. Saati kui tallinlastele on see nagunii tasuta.

Alates 1. detsembrist pikendatakse Haaberstis Astangu asumit teenindavat liini nr 61 Kotermaa peatuseni ning avatakse uus bussiliin nr 62 Väike-Õismäe – Mäeküla. Tulevikus on plaanis avada veelgi lisaliine.

Bussiliini nr 61 pikendatakse Astangu peatusest mööda Astangu tänavat Paldiski maantee suunas Kotermaa peatuseni.

Nii Kotermaa kui ka Järve haigla suunal lisanduvad Jalami peatused Astangu tänaval ning Kotermaa peatus Kotermaa tänaval. Peatused ja liikumistee Järve haigla ja Astangu peatuse vahel ei muutu.

Liini pikendamisest tulenev uus liikumistee osa Järve haigla suunal on Kotermaa tn, Tagala tn, Paldiski mnt ja Astangu tn ning Kotermaa suunal – Astangu tn ja Kotermaa tn. Intervalli säilitamiseks lisatakse liinile täiendav buss.

Bussiliini nr 62 peatused Mäeküla suunal on järgnevad: Väike-Õismäe parkla, Väike-Õismäe, Järveotsa tee, Järvekalda ja Paemurru ning Väike-Õismäe suunal – Paemurru, Moonalao, Kotermaa, Järvekalda, Järveotsa tee, Väike-Õismäe ja Väike-Õismäe parkla.

Liini nr 62 marsruut Mäeküla suunal: Õismäe tee, Paldiski mnt, Mäeküla tn, Paldiski maantee Liikumistee Väike Õismäe suunal: Paldiski mnt, Moonalao tn, Kotermaa tn, Astangu tn, Paldiski mnt, Õismäe tee.

Liini teenindatakse tööpäeviti, laupäeviti ja pühapäeviti. Sõiduplaanidega saab tutvuda Tallinna sõiduplaanide veebilehel.

Tallinna abilinnapea Andrei Novikov tunnistab, et tegu on kiirelt areneva piirkonnaga ning linna jaoks on oluline tagada kvaliteetne ühistransport arenevates piirkondades.

„Ühelt poolt on oluline kujundada piirkonna elanikes juba algselt  harjumust liikuda uuest elukohast, kasutades ühistransporti, teiselt poolt on aga tarvis kriitilist elanike massi, et buss ei sõidaks piltlikult öeldes tühjana.“

„Sellest loogikast lähtuvalt korrastame pidevalt senist bussivõrku, loome uusi peatumiskohti ning tihendame graafikuid. Paraku on aga viimasel ajal olnud omaette faktoriks transpordisektori inimressursi puudus.“

Ühtlasi nentis abilinnapea, et samas piirkonnas on oma järge ootamas ka liin Astangult Ülemisteni, mis tagaks piirkonnas tööl käijatel paremad liikumisvõimalused ning selle avamiseni loodetakse jõuda järgmisel aastal.

Haabersti linnaosavanem Andre Hanimägi sõnas, et Astangu elanikud on paremat bussiühendust pikka aega oodanud ning rõhutanud selle vajadust ka Tallinna Positiivses programmis.

„Haabersti on kasvav linnaosa ning Astangu on koht, kuhu on elama asunud ja asumas rohkelt uusi elanikke. Asumi tänane transpordiühendus ei vastanud enam tegelikele vajadustele ning bussiliini pikendamine ja uue liini avamine on kahtlemata samm õiges suunas,“ rõhutas Hanimägi.

Allikas: Tallinna pressiteenistus. Kaanepilt: Ylle Tampere

KOMMENTEERI SIIN