Teisipäev, 16. juuli 2024
Raimo Kulli on Eesti üks tuntumaid autosportlasi, kes oma võistlejakarjääri alustas juba 1997. Aastal, tulles kohe ka rallikrossis Eesti meistriks. 1999. aastast alates on mees pühendunud ringrajasõidule, on võitnud läbi hooaegade arvukalt medaleid ning Põhja-Euroopa võistlustel on ta tõsiseltvõetav konkurent.

2016. Aastal võitis Raimo Kulli Soome Porsche GT3 CUP meistrivõistlustel hõbemedali ning Brno 24H sõidul omas klassis pronksmedali. 2017. aasta kevadel lisandus Kulli võistlusautode rivisse veel teinegi Porsche, Cayman GT4, millega ta loodab saavutada rahvusvaheliselt vähemalt ühe etapivõidu omas klassis. Palusime Eesti kiireimal Porsche-sõitjal kergitada tänavuse hooaja tegemistelt veidi katet.

raimo kulli

Millised on selle hooaja järgmised olulisemad sõidud? Milliseid tulemusi loodate saavutada?

Kuna uue auto saabumine oli suhteliselt hiline siis ei olegi veel täit plaani sõitude osas kokku saanud. Osalesime Riia 4H sõidus ning ka Pärnu 4H sõidus, mille võitsime.

Edasi vaatame ja mõtleme kuhu saaks veel osalema minna. Ühe variandina on taas 24 tunni sõidul osalemine ja kõige reaalsem hetkel on septembri alguses Barcelona ringrajal toimuv 24H Series etapp, mida tahaks minna sõitma.

Enne seda aga osaleme kindlasti Porsche GT3 Cup autoga pärnus Suurel võidusõidul kus tuleb kaitsta eelmise aasta esikohta.

Kellega koos tänavu sõidate, kuidas sujub omavaheline koostöö?

Meeskonna sõitjad paneme kokku igale sõidule sisuliselt eraldi ja mingit kindlat koosseisu hetkel meil olnud ei olegi. Siiani oleme sellel hooajal toimunud võistlustel sõitnud koos Sten Pentusega, aga teised piloodid on vahetunud.

Sten Pentust teavad ilmselt kõik Eesti autospordihuvilised ning kui valimegi sõitjaid, siis üritame leida selliseid, kes suudaksid sõita teiste meeskonnakaaslastega sarnases tempos, sest nii ainult saame püüda kõrgeimaid kohti võistlustel

Olete saanud oma uut sõiduvahendit, Cayman GT4 nüüd pisut üle kuu “sisse sõita”. Kui palju erineb see masin tavalistest tänavasõiduautodest?

Uue autoga oleme saanud nüüd jah 2 võistlust läbida. Auto on väga hea nagu Porschele kohane. MIs eristab teda GT3 Cup autost on see, et sisuliselt on tegemist rajale ehitatud tänavasõiduautoga. Porsche GT3 on puhas rajaauto, mis ongi algusest peale ainult sel eesmärgil ehitatud.

GT4ga on üritatud saavutada n-ö taskukohast võidusõitu võrdsete autodega, ja seda on ka õnnestunud teha. Tal on tänavasõidu auto mootor ja käigukast ning hoolduskulud võrreldes GT3 autoga kordades väiksemad.

Porsche Cayman GT4 võistlusauto on ehitatud Porsche enda poolt selle eesmärgiga, et oleks võimalik “odavalt” võistelda teiste sarnaste GT4 autodega üle terve maailma. Autolt on eemaldatud seest loomulikult istmed ja kõik muu ebavajalik, ja paigaldatud turvapuur. Lisaks on vahetatud vedrustus ning pidurid. Mootor ja käigukast on üks-ühele tänavasõidu Cayman GT4ga.

Ringrajasõit on ülimalt tehniline ala. Milliseid oskusi Te lihvite, kui tihti harjutate, ja kus?

Harjutame võimaluste piires pärnus Auto24ring ringrajal ning enne võistlusi alati rajal, kus mõõduvõtmine toimub. Võistlusteks valmistumine kestab erineval moel tavaliselt kuskil nädal. Selle jooksul siis hooldatakse auto, pakitakse asjad ja tehakse erinevaid ettevalmistusi võistlusele minekuks.

Teid on lugupidavalt nimetatud ka Eesti kiireimaks meheks – Porsche roolis olete seda vaieldamatult. Aga see staatus ei tule kergelt, näiteks eelmisel hooajal on vähemalt korra üks etapivõit läinud rumala juhuse nahka. Millised on kriitilisemad hetked rajal, mida saab vältida/pole võimalik ette näha?

See on muidugi tore, et inimesed näevad ja hindavad mida ja kuidas sõitnud olen. Eks nagu ikka võidusõidus võid ise kõik õigesti teha ja olla ettevaatlik kuid keegi ei ole kaitstud selle eest, et keegi sõidab sinule otsa või juhtub autoga midagi. Meil läks tõesti üks etapp puhtalt ilmastikutingimuste pärast nahka.

Milline võit võiks tänavusel hooajal Teile kõige magusamana maitsta?

Kui suudaks mõnel 24 tunni sõidul saavutada klassivõidu, siis see oleks suur asi. Mu enda jaoks on kindlasti oluline Porsche GT3Cup masinaga “kodus” ehk Audru ringrajal esikoha saavutamine.

Millal hooaja lõpetate ja mida siis oma vaba ajaga peale hakkate?

Oleneb veel plaanidest, kuid ilmselt lõpeb hooaeg oktoobrikuus ning ega siis palju vaba aega jäägi. Koheselt tuleb hakata valmistuma järgmiseks hooajaks. Autod tuleb väga hoolikalt üle vaadata, ja see tähendab nende täielikku lahtivõtmist. Aga kindlasti leian ma aja perele ja puhkusele, enne, kui kõik jälle otsast pihta hakkab…

Fotod: Raimo Kulli. Küsis: Ylle Rajasaar.  Artikkel ilmub eestikeelses ajakirjas Porsche News

KOMMENTEERI SIIN