Teisipäev, 18. juuni 2024
BMW on lennukimootoreid teinud üle 100 aasta ning nüüd tegid nad mootori ka lendinimesele – nimelt varustas BMW hulljulgur Peter Salzmanni elektriajamiga. Mees tõmbas selga “lendoravakostüümi”, hüppas pikema jututa kopterist välja… ja lendas üle 300 km/h.

Kui kiired autod enam piisavalt adrenaliini ei paku, on tihtipeale järgmine samm mootorrattad. Siis avastatakse langevarjuhüpped lennukist ja kui ka see end ammendab, hakatakse hüppama tornidest, sildadelt, antennidelt ja kaljudelt (BASE-jumping). Järgmine samm on tiibkostüüm.

Mis see on?

Tegu on kostüümiga, mis muudab inimese lendorava sarnaseks, varustades käte ja jalgade vahelised pinnad “tiibadega”. Alustatakse lennukitest ja kopteritest hüppamisega, kuid kõige kogenumad “lendoravad” käivad lendamas erinevatel kuulsatel trajektooridel üle maailma, mis asuvad tavaliselt kõrgel mägedes.

Mõneminutilisele lennule eelneb seega mitmetunnine ronimine ja väga tõsine ilmastikuolude hindamine. Kui kõik planeedid joonduvad, hüpatakse ning lennatakse mööda orge, kurusid, jõesänge – ikka maale võimalikult lähedal! Trajektoori lõpp on avar ala, kus saab lõpuks langevarju avada, näiteks nagu siin videos näha:

Nagu arvata võib, siis pole keskmise tiibkostüümipiloodi eluiga eriti pikk ning igal aastal saab mitmeid adrenaliinisõltlasi hukka – piisab ühest veast. Paraku juhtus ka ülaltoodud videos lendajaga mõned kuud hiljem traagiline õnnetus.

Seda imetlusväärsemad on need, kes kõik selle kadalipu läbi teinud ning ikka elavate kirjas – tegu on langevarjurite absoluutse koorekihiga, kes on sinna jõudnud tuhandete hüpetega.

Inimesel, teadagi, tekib igasuguste ainete vastu tolerants ning sõltlasel läheb vaja aina enam… Dopamiin ja adrenaliin pole erandid. Mis saab siis, kui ka selline surma salgav lendamine end ammendama hakkab? Mis saab siis, kui ei piisa enam 150 km/h kaljuseinas olevast kahemeetrise läbimõõduga avausest läbi vuhisemisest? Kuhu edasi?

Mängu tuleb BMW

Peter Salzmann, kogenud trikimees ja langevarjur, tundis ka, et midagi on tiibkostüümist justkui puudu. Mees läks oma mõttega kostüümi manööverdatavust ja kiirust parandavast ajamist BMW juurde ning firma võttiski vedu.

Kolm aastat intensiivset testimist BMW horisontaalses tuuletunnelis päädis lõpuks eelmisel nädalal Austrias esimese lennuga.

Mootor ise koosneb kahest 7,5kW elektriajamist, mille süsinikkiust turbiinid keerlevad kiirusega 25 000 pööret minutis. Ajamil jagub vurtsu viieks minutiks.

Videos nähtaval esimesel lennul hüppas Salzmann ühes kahe tiibkostüümipiloodiga kopterist ning käivitas lennu ajal ka ajami, saavutades kiiruseks 300 km/h. Nagu näha võib, siis on ajami abiga võimalik ka langemise asemel kerkida.

BMW avalikustas ajami NEXTGen 2020 üritusel, mis keskendus liikumisviisidele, mida tulevikus näha võib. Kuigi sellisel kujul me vaevalt kõik kodu ja töö vahel niipea lendama hakkame, on algatusel kindlasti potentsiaali, et jõuda tehnoloogia arenedes personaalse lennuseadme tasemele.

Meedia: BMW, GoPro

blank

Erialalt filmiprodutsent, hingelt autoentusiast. Lõpetanud rahvusvahelise magistriprogrammi filmitootmise erialal, kuid kiired ja vihased autod on kireks sünnist saati. Juhib Acceleristat alates 2020. aastast, tegeleb hobiautodega ja teeb võimalusel ka mõne kiirema ringi või mitu.

KOMMENTEERI SIIN