Kolmapäev, 24. juuli 2024
Tallinna lennujaam teenindas mullu üle 3,26 miljoni reisija. Detsembris läbis Tallinna lennujaama 235 tuhat reisijat, mida oli 6% rohkem kui 2018. aasta detsembris. Enim lende tegi Läti airBaltic, suurima arenguhüppe tegi ungarlaste Wizzair.

2019. aasta kokkuvõttes teenindas lennujaam 3,26 miljonit reisijat, reisijate arv kasvas võrreldes 2018. aastaga kokku 9% ehk enam kui 260 tuhande reisija võrra. Kasvanud on nii turismi- kui ärireisijate arv Tallinnast, seda eelkõige tänu kasvanud sihtkohtade valikule.

Vaatamata muudatustele mitmete lennufirmade lennuplaanides püsis lennunõudlus stabiilselt kõrge, mille toel kasvas reisijate arv enam kui 9% ja regulaarlendude keskmine täituvus jõudis 2019. aastal 75% juurde (tunamullu 70%).

Reisijate arv kasvas kõikidel lennufirmadel, Nordica välja arvatud, mis muutis äristrateegiat ja loobus regulaarlendude opereerimisest Tallinnas.

Turuosalt suurimaks vedajaks tõusis Läti airBaltic, mis teenindas 21% kõikidest reisijatest, järgnes Nordica 14%-lise turuosaga ja Ryanair 10 protsendiga. 2019. aasta mais alustas Tallinnast lende Valgevene lennufirma Belavia, kokku teostas regulaarlende 16 lennufirmat.

Suurima arenguhüppe tegi Ungari Wizzair, mis lisas lende Kiievi liinile ja alustas lende Khuthaisi lennujaama Gruusias, mitmekordistades aastaga oma reisijate arvu.

Lisaks Belavia uutele lendudele Minski ja Wizzairi ühendusele Khuthaisiga avas airBaltic uue liini Malagasse Hispaania lõunarannikul ja hooajalised lennud Salzburgi Austrias.

Lufthansa taasalustas lende Münchenisse, kokku toimusid regulaarlennud 36 erinevasse sihtkohta, sh aastaringselt 28 sihtkohta.

Lisaks oli tšarterlendudel võimalik valida enam kui 40 puhkusesihtkoha vahel, millest populaarsemad on suvehooajal Türgi, Kreeka ja Bulgaaria, talvel peamiselt Egiptuse ja Kanaari saarte kuurordid.

Reisijate arvu jätkuvat kasvu on oodata ka 2020. aastal. Märtsi lõpus avab airBaltic otseliinid Rooma ning Zürichisse, Hamburgi ja Nice’i. Austria odavlennufirma Lauda alustab lendamist Viinist.

Samuti on oodata lennuplaanide tihenemist mitmel olemasoleval liinil, mis soodsate majandusolude korral tagavadki reisijate kasvu ka uuel aastal.

Tallinna lennujaama reisiterminal on ehitatud 2,6 miljoni reisija teenindamiseks ning toimib praegu oma mahutavuse piiril. Lennujaama visioon aastaks 2035 näeb ette reisiterminali laiendamist kuni 6 miljoni reisija teenindamiseks.

Praegu on lisanduvate eelootealade ja pagasi käitlemise alade laiendused projekteerimise etapis, peagi alustatakse esimese reisiterminali laeindusetapi projekteerimisega, ehitus peaks toimuma 2020-2022.

Reisijate arv kasvas ka kõikides regionaalsetes lennujaamades saavutades koguarvu 67 070 reisijat. Tartu lennujaama kasutas 2019. aastal 28 322 reisijat (kasv 8,5% võrreldes 2018. aastaga), Kuressaare lennujaama 24 614 reisijat (kasv 6,3%), Kärdla lennujaama 11 684 reisijat (kasv 17,5%) ja Pärnu lennujaama 1009 reisijat (kasv 9,7%). Ruhnu lennuvälja teenuseid kasutas aastaga 1446 reisijat ja Kihnu lennujaama läbis 2 reisijat.

Loe siit, miks peab Eestist Schengeni riikidesse lennates isikut tuvastav dokument kaasas olema

Kaanepilt: Ylle Tampere. Allikas: Tallinna lennujaama pressiruum

KOMMENTEERI SIIN