Neljapäev, 30. mai 2024
Moodsa autoostjana oled sa kulutanud tunde mööda internetti kolades, arvustusi lugedes, võrreldes, 3D abil värve ja materjale sobitades. Nüüd on käes see päev, mil ees seisab proovisõit valitud autoga. Sul on aega tund-poolteist, mõnikord ka rohkem, et autoga tutvumisest kõik välja võtta ning otsusele jõuda. On aga kümme asja, mida automüüjad soovitavad võimalusel vältida, et mitte rikkuda tulevasele ostutehingule põõna panna.

Proovisõit on kahtlemata suursündmus, kui oled jõudnud oma valikus lõpusirgele ja tead üsna täpselt, millist autot osta soovid. Selleks, et proovisõiduvõimalust maksimaalselt ära kasutada, tasub üht-teist eelnevalt teada ja läbi mõelda – nii sünnib võimalikult faktipõhine ostuotsus.

Ükskõik mis autot proovima lähed, on teatud asju, mille tegemine on alati väga halb mõte ja toob vältimatult kaasa ebameeldivad tagajärjed – olgu need siis piinlikkustunne, viha või lausa tõsisemat sorti karistused.

Oleme siia loosse kokku kogunud kümme tähtsamat tähelepanekut automüüjatelt, mida nad tulevaselt kliendilt ja lepingupartnerilt kohe kindlasti  e i  oota. Kui sa oled aga otsustanud käituda nagu tõeline mats, siis lase käia – ja ühtlasi käi edaspidi jala!

[dropcap]1. [/dropcap]ÄRA SÕIDA ÜKSINDA TUNDMATUS KOHAS

Proovisõite on mitmesuguseid. Mõnes müügiesinduses tuleb nende töötaja alati koos potentsiaalse ostjaga proovisõidule kaasa. Mõnes aga lubatakse ostuhuviline iseseisvalt sõitma.

Kui sul avaneb proovisõiduvõimalus, kuid sa ei tunne ümbruskonda – näiteks oled tulnud Valgast Tallinna autot vaatama ning pead nüüd tegema proovisõidu – oleks parem teha see sõit koos automüüjaga.

Selleks, et ei tekiks olukorda, kus keegi sinu pärast oma päeva ümber tegema peab või pead sa ise kaassõitja järgi ootama, lepi proovisõidu aega kalendrisse pannes kokku ka see, et keegi võiks sinuga esindusest kaasa sõita.

Võõra autoga võõras kohas ära eksimine toob kaasa päris piinlikke olukordi ja sedasorti paanilisi telefonikõnesid ning muud kaootilist sa oma ellu vaevalt ihkad.

[dropcap]! [/dropcap]Kui sul on plaanis sõita proovisõiduautoga mõnda kindlasse kohta, pead olema absoluutselt kindel selles, kuidas sinna ja sealt tagasi saad. Nõudlik kõne müüjale stiilis “Äää, ma olen siin kus on suur puu ja sinise jopega mees läks just üle tee, öelge mulle, kuidas ma tagasi saan,” sind plindrist päris kindlasti välja ei päästa.

ABC Motors reklaam

[dropcap]2.[/dropcap] ÄRA KUULA AUTOS MUUSIKAT EGA UUDISEID

Kõlab pisut lollaka soovitusena, eriti kui oled autosse istudes harjunud kohe Elmari või Radio Mania punni põhja kruttima – aga on tegelikkuses kasulikumast kasulikum soovitus! Kui sõidad, siis sõida. Vaikuses.

Proovisõidu ajal ei ole vaja mingeid segavaid asjaolusid, nii saad keskenduda auto sõiduomaduste tunnetamisele. Kõlaritest kostev muusika ei lase sul õigesti kuulda ei auto mootori häält ega märgata mistahes kahtlasi helisid.

Kui aga müügiesinduse töötaja on koos sinuga proovisõidul, ei sobi muusikakuulamine hoopiski. Müüja on huvitatud sinuga vestlemisest, et saada teada su vajadused, tutvustada sõidukit ning teha märkmeid tagasiside kohta. Vestlust valju muusikaga vaigistada ning müüja kõrvad tümakaga essuvett jooksma ajada on lihtsalt ebaviisakas.

[dropcap]! [/dropcap]Tõsi, auto helipildist aru saamiseks tuleb ka seda testida. Kui oled auto heades sõiduomadustes veendunud ning sinus kasvab ostuhuvi, palju müüjalt 10 minutit lisaaega, et lustikastiga tutvuda ning selle nüansse kuulata – võimalik, et ostu sooritades soovid sa lisavarustuse nimekirjast tellida võimsamad kõlarid või paigutada kuskile lisaks basskõlari.

Võimalik, et melomaanina otsustad sa eelistada jalgsikõndi ja linnulaulu ning lähed autosalongist otsejoones Bang&Olufseni. Vähemalt vabanda siis müüja ees tema raisatud päeva pärast!

[dropcap]3. [/dropcap]ÄRA SÖÖ JA JOO AUTOS

Autos söömine ja joomine on üleüldse üks väga vilets harjumus, ehkki paljud meist kipuvad seda tegema. Isegi kui oled proovisõidule jõudes näljas ja janus, tuleb autos söömisest-joomisest loobuda. Eeskätt ohutuse mõttes, et ei oleks sõitmist segavaid tegureid.

Auto puhtana hoidmine ei ole vähem tähtis. Seega, kui oled just enne proovisõitu söönud, võiksid käed puhtaks pesta. Kleepuvaid sõrmejälgi roolil ja käigukangil ei ole kellelegi vaja. Ka müüja ei soovi kätelda rasvast tilkuvat ja küpsisepuruga kaetud klienti. Pea meeles, proovisõiduauto ei ole sinu oma; müüja ammugi mitte.

[dropcap]! [/dropcap]Enne autosse istumist joo oma janu täis. On seisundeid, mis küll ei mõju autosõiduoskustele, nõuavad aga veepudeli pidevat kaasaskandmist (lapseootus, seedehädad). Sel juhul ole hea ja lepi müügiesindajaga kokku, et võtad autosse istudes kaasa oma veepudeli.

[dropcap]4 [/dropcap]ÄRA IGNOREERI AUTOMÜÜJA JUHISEID

Kui müügiesinduse töötaja on sinuga proovisõidule kaasa tulnud, on tal harilikult välja pakkuda ka soovituslik sõidumarsruut. Seda tasuks kuulda võtta ja järgida – eeldatavasti annab antud teekond parima võimaliku ülevaate auto sõiduomadustest. Kui sul on teisi ettepanekuid, siis tuleb need enne sõidu alustamist läbi rääkida (vt. 1)

Kui aga otsustad automüüja soovitusi lihtsalt ignoreerida, siis võid arvestada sellega, et sul ei pruugi enam olla lootustki seda autot osta. Automüüja võib ignoreerimist ja oma teed sõitmist tõlgendada muuhulgas vargusekatsena. Ja sellest võib tulla päris palju paksu pahandust!

[dropcap]! [/dropcap]Kui automüüja juhendab sind sõidukit kasutama kindlal sõidurežiimil või tal on muid juhendeid proovisõiduks, palun võta need alati arvesse. Müüja on salongis selleks, et sind aidata ega saa kuidagi sinu soovi vastaselt vormistada müügitehingut või muul moel sul nahka üle kõrvade tõmmata – tema asi on teha müük, mis tooks rahulolu kliendile ennekõike.

[dropcap]5 [/dropcap]PROOVIAUTOGA ŠOPPAMA? UNUSTA ÄRA!

Huvitaval kombel tekitab just see soovitus väga palju erimeelsusi. Mis mõttes ei tohi sõita Ülemiste keskusse lõunale ja toidupoodi? Et kui juba proovimiseks läks, siis teeme seda ikka täiega. Stopp. Proovisõit tähendabki autoga sõitmise proovimist, et hinnata selle sõiduomadusi. See ei ole siin klaveri ost ja juuksuris roosade juuksesalkude värvimine või poekottide pagasnikusse ladumine. See siin on proovisõit!

Proovisõitude planeerimine on automüüja jaoks samasugune päevatöö nagu sinule kontoris koosoleku pidamine või kasvõi koerte värvimine. Austa müüjat ja neid inimesi, kes sinu järel ootavad, et soovitud auto sõiduomadustest ülevaadet saada.

[dropcap]! [/dropcap]Kui praktilisus on esmatähtis, võta pigem see oma suur oluline ese (lapsevanker, jalgratas jmt) müügiesindusse minnes kaasa, et enne proovisõitu koos automüüjaga vaadata, kuidas see autosse mahuks. Eriti kena kui sa müüjat oma kandamist ka ette hoiatad. Ja see soovitus ei kehti kohe kindlasti lemmikloomadele, neid proovikasse ei pane, olgu nad kui nunnud tahes.

[dropcap]6[/dropcap] LÄBISÕIDUREKORDI EEST MEDALIT EI ANTA

Mõni vajab autost arusaamiseks rohkem, mõni vähem aega. Isegi juhul, kui oled nii usaldusväärne klient, et saad auto kauemaks kui paariks tunniks – näiteks päevaks või terveks nädalavahetuseks- ei tasu proovisõiduautot võtta kui pikamaasõiduvahendit.

Pikema proovisõidu puhul küsi müüjalt järgi, kas ja milline on ühe testperioodi läbisõidupiirang; loe korralikult läbi leping ning hoiata müüjat ette, et sul on plaanis Tallinnast Vana-Vigalasse või Jurmalasse põrutada. Selleks, et vältida edasisi arusaamatusi, lihtsalt, ole aus! (Vt. ka 1 ja 4)

[dropcap]! [/dropcap]Auto sõiduomadustest on võimalik aru saada ka ilma 800 kilomeetrit läbimata või Jurmala veepargis käimata. Tõde – kas sa saad seda autot endale lubada – selgub märksa lühema aja jooksul. Pikkadeks sõitudeks on olemas muud abivahendid nagu autorent, ühistransport, sõpradega autojagamine jms.

[dropcap]! [/dropcap]Neile, kes automüüjate abivalmidust ära kasutavad, astudes igal reedel läbi uuest salongist – teid on märgatud! Eesti autofirmad vahetavad omavahel probleemsete klientide kohta infot, nii, et see mihklipäev on ükskord lihtsalt käes. Head häbenemist!

[dropcap]7 [/dropcap]PESEMATA, KASIMATA, VÄLJA MAGAMATA? JÄÄ KOJU!

Päris kindlasti ei pea sa end proovisõidule minekuks üles lööma. Aga kui sa peaksid proovisõidule minnes nägema välja nagu oleksid kõigepealt trammi alla jäänud, siis läbi torude tõmmatud ja paar ööpäeva magamata, siis ära imesta, kui plaanitud proovisõit hoopis ära jääb.

Austa iseennast ennekõike ja neid inimesi, kellega sa suhtlema pead – astu uksest välja puhanuna, pestuna, kustuna ja kammituna. Pole midagi ebameeldivamat kui higist lehkav, haisva suu ja ripendavate ninakollidega pussakas.

Naisterahvad võiksid kontsade ja kõva parfüümi asemel eelistada seepi, sooja vett ja meeldivat naeratust. Kontsade kojujätmine on lihtsalt mõistlik, sest madala õhukese tallaga jalanõudega on mugavam autot juhtida. Parfüümipilv mõjub suletud ruumis aga sama kehvasti kui pesemata ihu hingemattev lehk.

[dropcap]! [/dropcap]Loomulikult on automüüja viisakas inimene ja ei hakka teile tegema välimuse ega ihupuhtuse kohta märkusi. Küll aga pole teil mõtet loota eriti pikka juttu ega eripakkumisi, ka saab vaene müüja teie läheduses tõenäoliselt peavalu ja kirbud ning rikutud saab nii tema, kui järgnevate klientide päev. Seda tahtsitegi või?

[dropcap]8 [/dropcap]ÄSS OHV RALLI VÕIKS VIHARAVILE MINNA

Loomulikult võid sa olla tõeline rallivirtuoos ja käsipiduriga kannapöörded võivad kuuluda su leivanumbrite hulka. Aga proovisõit on absoluutselt kõige viimane koht, kus selliste oskustega üles astuda.

Automüüja kaotab koheselt igasuguse huvi edasiseks vestluseks, kui sellest teada saab; ja teada saamiseks ei pea tingimata asja pealt nägema, reetlikult kulunud rehvid ja adrenaliiniuimas pilk jutustavad oma loo.

Isegi siis, kui proovisõiduautoks on Ford Focus RS (millel on nupp kirjaga Drift mode) või Ford Mustang (Burnout mode), jäta palun kõik trikid selleks ajaks, kui oled autoostu juba sooritanud. Kui sa ei suuda jätta võõraid autosid lõhkumata, siis saada oma sisemine Äss oh Ralli heaga viharavile enne kui keegi sulle politsei kutsub ja kindlustusjuhtumile allkirja nõuab.

[dropcap]9 [/dropcap]SINU VANATÄDI HAIGUSLUGU EI OLE JUTUTEEMA

Anna kannatust ja ole parem vait, kui sul pole millestki muust rääkida kui oma Blondie-nimelise bolonka puuksust või vanatädi Amelie esimese kallima sõiduoskustest. Automüüja teeb oma tööd. See töö, mida ta teeb, on autode müümine ja sinuga proovisõidul auto parimate omaduste väljaselgitamine. Automüüja töö ei ole vabatahtlik psühholoog, peresõber või kallima kandidaat – kui sa just pole valmis talle selle eest maksma.

Kui lähed autot valima, siis keskendugi sellele. Tee proovisõitu ja küsi asjakohaseid küsimusi. Muud jututeemad on mõistlik seekord kõrvale jätta. Sa ju suudad selle tunnikese olla vait või lihtsalt mitte lämiseda. Loomulikult pole lihtne suhelda ka kliendiga, kes üldse midagi rääkida ei taha või küsida ei oska, aga igal juhul on see müüja tervise seisukohast parem variant kui keset sulnist proovisõidulugu koerapeerulugudest peavalu saada…

[dropcap]10 [/dropcap]SA VÕID OLLA TARK, AGA SEE POLE SIIN VIKTORIIN

Jah, kahtlemata oled sa väljavalitud auto kohta igasugust materjali juba enne lugenud, sõpradelt-tuttavatelt küsinud ja kujundanud oma peas oma (eel)arvamuse. Sest kui sa kord proovisõidule tulid, siis asja pärast, mitte järjekordset nädalavahetust teiste kulul veetma, eks?

Kui tegu on profi automüüjaga – ja enamasti on – siis teab ta sinust kindlasti rohkem. Jah, ka seda küsimust, mille sa tema vahele võtmiseks just praegu välja mõtlesid, on ta juba seitse korda kuulnud ning oskab anda erinevaid vastusevariante.

Seda ajakirja, kust sa oled oma arvamused ammutanud, on ta samuti lugenud ning mitmete ostuhuviliste toel on see tekst talle juba pähe kulunud. Ei, see ei ole ainus allikas info hankimiseks… Kas me võiksime nüüd selle proovisõidu ära teha?

Ei, see plastik ei tule sealt ära, isegi kui jõuga tõmmata. Jah, selle auto kütusekulu sõltub peamiselt sellest, kes roolis istub. Ei, rehvirõhku me eraldi mõõtma ei pea, rehvirõhuandurid on korras. Spidomeeter on GPS-põhine. Ei, tõesti ajaloolisi Põhjasõja-aegseid talusid selle kaardi pealt kahjuks ei leia…

…kui sa nii tark oled, miks sa siis ise autosid ei müü? Oleks märksa mõistlikum ja kasulikum, selle asemel et tulla salongi ja kukkuda seal targutama. Või kui sa tahad targutada, siis selleks on olemas nii padjaklubid kui külaseltsid kui isegi arvamusfestival Paides.

Ai, sul pole autot, millega sinna sõita? Sa ei suuda valida? See auto on nagunii liiga kallis? No nüüd me räägime. Lähima bussipeatuseni on siit sada meetrit, oli tore kohtuda ja veel toredam lahku minna.

KLASSIKA: JEFF GORDON HANITAB AUTOMÜÜJAT

Allikas: Ameerika Ühendriikide automüüjate ametiliit, Eesti automüüjate kogemus
Tõlge: Lena Murd, toimetas ja teksti kogus: Ylle Rajasaar
Kaanepilt: Accelerista

Baltikumi esimene uudse lahendusega Nissan Concept Store avati Riias

 

KOMMENTEERI SIIN