Kolmapäev, 17. aprill 2024
Tasapisi tuleb harjuda mõttega, et Hyundai ja Kia liinidelt veereb ontlike pereautode ja maasturilaadsete kõrval maha järjest lõbusamaid isendeid. Neist ühe värskemaga – Hyundai i30 N kuumpäraga tegime lõppeval jää-ja lumehooajal mõne kiirema ringi.

Sarnaselt Kiale meelitati Hyundai palgale mõni aeg tagasi korraliku kogemustepagasiga BMW M-divisjoni hunt Albert Biermann ning lisaks veel ka endine VW-grupi disainiboss. Üheskoos vastutavad nad nüüd kiirete, „N-divisjoni“ Hyundaide eest ning nende esimene šedööver, i30 N pole teps mitte paha.

TÄHTSAD NUMBRID

i30 N-i pakutakse kahes maitses, mille hinnavahe on 3000€. Kallim, ehk „Performance pack“, toob endaga muuhulgas 25 lisahobujõudu, aktiivse klapiga väljalaske ja piiratud libisemisega elektroonilise diferentsiaali.

Tähtsamad tehnilised parameetrid on siin:

MOOTOR

2-liitrine I4, turbo, bensiin

2-liitrine I4, turbo, bensiin

VÕIMSUS

250 hj / 184 kW

275 hj / 202 kW

PÖÖRDEMOMENT

353 Nm / overboost 378 Nm

KIIRENDUS 0-100 KM/H

6,4 sek

6,1 sek

TIPPKIIRUS

250 km/h

250 km/h

TÜHIMASS

1400-1480 kg

1429-1509 kg

VELJEMÕÕT JA REHVID

18 tolli, Michelin PSS

19 tolli, Pirelli P-Zero

PAGASIRUUMI MAHT

395 l / 1301 l istmed alla klapitud

KÜTUSEPAAGI MAHT

50 l

KÜTUSEKULU (KESKMINE)

7l / 100km

7,1l / 100km

HIND

24 990€

27 990€

.

SÕIDUPROFIILID JA FUNKTSIOONID

Suur osa i30 N-i võlust on see, kui juhi käe järgi sätitav ta on. Ainuüksi vedrustus on nelja moodi seadistatav, kusjuures kõigi profiilide vahe on sabakondiga täiesti tuntav.

Lisaks saab sättida gaasipedaali ja rooli tundlikkust, väljalaskenooti, veojõukontrolli sekkumist, automaatset vahegaasi ja diferentsiaali profiili. Kõik need on mõne nupuvajutusega muudetavad ette antud sõiduprofiilide alt, kuid „N-režiim“ lubab valmis kombineerida ka endale sobivaima konfiguratsiooni.

Rool on väga mugava lühikese käiguga – vaid veidi üle ühe pöörde vasakule või paremale. See tähendab, et pea igal rajal sõites saab käsi mugavalt 9 ja 3 peal hoida ning lappama ei pea üldse. Roolitunnetus on elektrilisele roolivõimendile omaselt veidi „vaakumimaiguline“, kuid päris ilma informatsioonita ta juhi käsi ka ei jäta.

Piduripedaal on minu maitse jaoks veidi liiga tundlik,  kand-ja-varvas allavahetuste korralikuks ja jõnksuvabaks sooritamiseks peab palju harjutama. Õnneks aitab selle vastu automaatse vahegaasi funktsioon, mille peale puristid loomulikult nina kirtsutavad. Tõsiasi on aga see, et selles segmendis on i30 N esimene, kes seda funktsiooni üldse pakub.

Väidetavalt pakub i30 N esimesena segmendis ka stardiabi funktsiooni – omas hinnaklassis vastab see tõele, kuid kuumpäradest pakub seda ka Focus RS.

Hyundai puhul on süsteemi kasutamine aga veidi teistsugune – õige sõiduprofiilide kombinatsiooni korral tuleb esimene käik sisse panna, jalg kiirelt gaasipedaalile vajutada ja sidur lahti lasta. Loomulikult on seadistatav ka see, mis pööretele mootor enne starti hoidma jääb.

Mainimist väärib ka see, et ringrajasõiduks on olemas eraldi alamenüü, kus saab ringiaegu salvestada ning pärast statistikat lugeda. Lisaks on juhil võimalus kuvada ka autole mõjuvaid G-jõude, hetkel kasutatavat võimsust ja pöördemomenti, viimast kiirendusaega sajani jne.

SISEMUS JA VÄLIMUS

Kuna enamus ressursse tundub olevat läinud auto sõidudünaamika ja erinevate sõiduprofiilide arendamisele, avaneb sõitjateruumis vägagi tavalisele i30-le sarnanev vaatepilt.

Sõitjateruumis domineerivad hallid toonid ja läikiv plastik, kuid kiita tuleb selget ja mugavat infolustisüsteemi. Lisaks on keskkonsoolis mitu erinevat viisi telefoni ühendamiseks ning juhtmeta laadimisdokk.

Istmete osas on valida kahe variandi vahel – kas odavama i30 N-i käsitsi seadistatavad riidest istmed või kallima „N-i“ osaliselt nahaga kaetud elektrooniliselt sätitavad istmed. Kaalufriikidele – odavama variandi istmed on 12 kg kergemad!

Välimuselt on i30 N üpris tagasihoidlik – N-märkidega liialdatud pole ning masina suutlikkust reedavad vaid mõned punased detailid, veidi laiendatud kerepaneelid, väike spoiler, kaks väljalasketoru ja punased pidurisadulad.

Huvitaval kombel on avastatud ka üks neist värvitoonidest, mis tundub sobivat ainult sellele autole – „Performance blue“.

Vaata Sten Ottepi pildigaleriid täismahus siit

SÕIDUDÜNAAMIKA

Eesti talv ei luba paraku testida seda, milles i30 N tõenäoliselt kõige parem on – rajasõitu kuival asfaldil. See-eest aga saab libedal pinnasel katsetada, kuidas LSD veojõu jagamisega hakkama saab ning kas 275 hobust on esiveolisele liiga suur amps.

Vastus – tühja käimist on palju. VÄGA palju. Isegi siis, kui veojõukontroll peale jätta, kaabivad rattad veidigi järsemal kiirendusel abitult maad. Kui veojõukontroll maha võtta, on täiesti võimalik ka kuuenda käiguga rattad tühja käima saada.

Stardiabi ei suuda samuti pinnasega väga arvestada ning lubatud 6,1 sekundit sajani jääb loomulikult püüdmatuks. Samas aga on teistelt võimsatelt esiveolistelt tuttav gaasi vajutamisel rooli tirimine pea täielikult elimineeritud.

KOKKUVÕTTEKS

Hyundai ettevõtmine on igatahes kiiduväärt – hüpata pea ees ja ilma suurema meediakärata segmenti, kus ennast juba kehtestanud konkurente leidub hulgi.

Kuid i30 N ei kao sellesse virrvarri kuidagi ära, pakkudes mõnusat tasakaalu kärtsu Civic Type-R-i ja tagasihoidliku Golf R-i vahel. Mis veelgi tähtsam – isegi kui valid kallima versiooni, jääb hind ikkagi allapoole Golf GTI-d!

Minu ootused on igatahes väga kõrgel – järgmiseks äkki N-märki kandev tagaveoline kupee, palun-tänan? Kia Stingeri kõrval oleks sellele mõnusalt ruumi.

Loe Hyundai i30 N hindade ja varustuse kohta lähemalt siit

Video ja pildid: Sten Ottep. Stsenaarium: Veli V. Rajasaar

blank

Erialalt filmiprodutsent, hingelt autoentusiast. Lõpetanud rahvusvahelise magistriprogrammi filmitootmise erialal, kuid kiired ja vihased autod on kireks sünnist saati. Juhib Acceleristat alates 2020. aastast, tegeleb hobiautodega ja teeb võimalusel ka mõne kiirema ringi või mitu.

KOMMENTEERI SIIN