Teisipäev, 28. mai 2024
Pressiralli 2016 hõlmas kõiki Balti riike ning ralli kogudistants oli pea 800km, mille sisse mahtus ka 16 erietappi. Rallil osales kokku 43 ekipaaži viies erinevas klassis, millesse autod mootori töömahu ning heitmekoguse järgi jaotati.

Rajal võis näha nii otse esindusest kohale veeretatud tutikaid tavaautosid kui ka vaevu tänavalegaalseid ralliautosid. Accelerista osales värske Toyota Priusega ökoklassis; siinkirjutaja esindas sama mudeliga Toyota tehasetiimi.

Start suhtumiseks – lõbutse pööraselt ja ära viimaseks jää, oli antud! Üritus oli hästi organiseeritud ning lõbus – eriti erietapid. Lisaks ringradadel sõitmisele (333, Auto24, Bikernieki jne) avanes põnev võimalus sõita näiteks ka Lätis suusahüppekompleksis, Pärnu lennuväljal ning Jõulumäe terviserajal.

Viimase katse nimetus oli sobilikult Iron Balls, sest Jõulumäe rada on keskmiselt 3 meetrit lai asfaldiriba, mis kulgeb loogeldes ning üles-alla läbi ohtlikult lähedal seisvate mändide. Mitme koha peal kaob tee lihtsalt eest, mõne teise koha peal avastad, et kõik neli ratast on õhus – adrenaliiniküllane lõbu missugune!

Prius ei ole ilmselgelt auto, millega ralliautodele kotti pähe tõmmata, kuid sellegipoolest õnnestus sellega – küll auto võimete piiril – isegi üllatavalt konkurentsivõimelisi aegu sõita. Parimaks tulemuseks jäi Raudmunade katsel sõidetud üldarvestuse 18. aeg, keskmiselt paiknesime tabeli teise kolmandiku lõpus või viimase kolmandiku alguses positsioonidel 25-30. Oma klassis suutsime hoida stabiilsust ning sõita seitsmest meeskonnast teist või kolmandat aega – püüdmatuks jäi vaid klassi võitnud Hyundai i20.

Katsete vahel oli eriülesandeks käia läbi ka mitmeid marsruudi lähedusse jäävaid mõisaid ning nende ees autoga koos pilte klõpsutada. Kahjuks õnnestus meil ralli esimesel päeval ühele erikatsetest hilineda ning selle eest saadud trahviminutid lükkasid meid jõudsalt tabelis tahapoole.

Kui rajaaegade järgi olime üldarvestuses esimese päeva lõpus 28ndad 43st, siis kuue trahviminuti rakendumise järel olime positsioonil number 37. Eesmärgiks seatud klassi kolmanda koha ja meie vahel laiutas kuue ja poole minutiline tühimik.

Teisel päeval õnnestus vigu vältida ning igal pool olla kohal õigeaegselt; ka aegade mõttes tegime head tööd. Kuigi teise päeva erikatsed olid pigem tippkiirusele orienteeritud ning üldarvestuses olime kehvematel positsioonidel, juhtus sama ka kõigi teiste ökoklassi masinatega.

Päeva ning ralli lõpuks olime üldarvestuses positsioonil number 33 ning suutnud taandada vahe poodiumikohtadega kolmele minutile, olles oma klassi neljandad.

Kuigi seekord jäi ekipaaž Rajasaar-Värton poodiumilt maha ja karikast ilma, lõpetas Toyota meeskondade arvestuses kolmandana. Muidugi võiks spekuleerida ja rääkida oleksitest-poleksitest seoses kuue trahviminutiga, kuid see kõik on ralli lahutamatu osa.

Tegu oli meie ekipaažile esimese korraga Pressirallil osaleda ning viimaseks ei jää see kindlasti – tuleval aastal saab arvesse võetud kõiki sel aastal nopitud tarkuseteri ning loodetavasti on kojusõidul auto karika võrra raskem.

Võistlusauto kiituseks tuleb öelda, et senikaua, kuni elektrimootoris vunki jätkus, oli ta ootamatult vilgas ning suutis kurvilistel katsetel ka teiste võistlusklassidega konkurentsis püsida. Niipea, kui aku tühjem oli ning rada ka mõnda pikemat sirget hõlmas, tulid teiste klasside autod meist vuhinal mööda.

Ja – kuigi rallil on see kaalukuselt viimaste faktorite seas – kogu ürituse jooksul oli meie keskmiseks kütusekuluks 5,1 liitrit sajale, seda tingimustes, kus gaasipedaali valdavaks asendiks oli põhjas.

Kogu kogemust saatis adrenaliin, kerge segadus ning ühtekuuluvustunne – marsruut oli üldjuhul kõigil sõitjatel ühine, seega mõisatesse kulgeti tihtilugu kolonnidena. Ka vahepeatustel teeäärsetes söögikohtades kohtas alati vähemalt mõnda teist ekipaaži, kellega muljeid jagada.

Ja kuigi mõtteliseks eesmärgiks sai seatud oma klassi poodiumikoht, siis sellest ilma jäämine ei olnudki eriti valus löök. Täitsime vähemasti moto ära matsu pane, ära meeskonda häbista ja ära viimaseks jää. Ja mis kõige tähtsam – lõbutse pööraselt!

Veli pööraselt lõbutsedes ralli

VAATA XXI RAHVUSVAHELISE PRESSIRALLI ÜLEVAATEVIDEOT JA LÕBUTSE PÖÖRASELT!

Loe lähemalt leedukate korraldatavast pressirallist siit

Hübriidide Ema, Toyota Prius tuleb neljandat korda; moodsamalt kui eales varem

blank

Erialalt filmiprodutsent, hingelt autoentusiast. Lõpetanud rahvusvahelise magistriprogrammi filmitootmise erialal, kuid kiired ja vihased autod on kireks sünnist saati. Juhib Acceleristat alates 2020. aastast, tegeleb hobiautodega ja teeb võimalusel ka mõne kiirema ringi või mitu.

KOMMENTEERI SIIN