Reede, 21. juuni 2024
Otto Tiidermann käis juuli lõpus Brüsselis tutvumas tuttuue Toyota Yarisega – autoga, mille valmimisele on kõvasti kaasa aidanud Ott Tänak, kes mullu WRC autoralli võidu just nimelt Yarisega koju tõi. Uus Yaris on just nii suur ja nii väike nagu parajasti vaja ja selle lustakas slogan ütleb “Big small”. Saage tuttavaks, siit tuleb uue põlvkonna Toyota Yaris!

Keset sündmusterohket aastat, mis on pööranud meie arusaama normaalsest elust pea peale, on üks asi kindel – “The show must go on”.

Autotööstus toimib edasi, ja kõige edukamatel tootjatel ei ole mingit põhjust jalga gaasipedaalilt tõsta. Toyotal algasid juuli lõpus Brüsselis uue Toyota Yarise testisõidud ja mul oli võimalus uustulnukaga uhkes üksinduses (kontaktivaba üritus siiski!) lähemalt paarisaja linna- ja maanteekilomeetri vältel tutvuda. 

Teel Eestist Belgiasse kohtasin Helsingi lennujaamas kahekordset Vormel 1 maailmameistrit Mika Häkkineni – veel enne sihtkohta oli otsus vaatamata riskidele kohale minna end kõigiti ära tasunud!

Kuna Toyota lahkus Vormel-1 sarjast peale 2009. hooaega, jätame selle teema kõrvale ning keskendume uue tulija arvustamisele. 

Lühidalt neljanda põlvkonna Yarisest

Tegemist on Toyota uue väikeautoplatvormi GA-B esimese mudeliga. B-segment on Euroopa sõiduautode turul suurim, väikeautod moodustavad 20% kõigist uutest sõidukitest, mis tähendab, et Yarise edu on Toyotale väga oluline.

Vastupidiselt enamikule uudismudelitele, mis eelkäijaist suuremaks kasvavad, on Yaris pisut lühem ja madalam, ent laiem.

Välimuses on nunnufaktorit vähemaks võetud ja jõulisust juurde pandud. Uus on ka hübriidajam. Esmakordselt on kasutatud TNGA 3-silindrilist Atkinsoni tsüklis töötavat 1,5 l bensiinimootorit, mida abistab elektriajam ja liitiumioonakupakett varasema NiMH aku asemel.

Uus akupakett on 17% kergem ja ühtlasi võimsam. Uue, samuti neljanda põlvkonna 1,5 l Hybrid Dynamic Force hübriidajami ühendvõimsus on 15% varasemast suurem, eelkäijaga võrreldes on saavutatud üle 20% kütusesäästu ja vähenenud CO2 heitmed.

Bensiinimootori näol on tegemist suurematelt Corolla, Camry ja RAV4 mudelitelt tuttavate 4-silindriliste 2,0 ja 2,5 l mootorite vähendatud 3-silindrilise 1,5 l versiooniga.

Yaris ei jää üksnes B-segmendi sõiduautoks. Tulemas on veel krossover ja loomulikult GRMN. Pikemalt loe uue Yarise spetsifikatsioonide kohta siit. 

Kroonviirus on toonud autoesitlustele nutikad lahendused

Kohalejõudmine kulges viperusteta, uut maailmakorda arvestades tuli korraldajatel teha kõva eeltöö, et autoga tutvumisel oleks kõiki reegleid täidetud… ja nad õnnestusid suurepäraselt!

Kogu üritus viidi läbi kontaktivabalt, kasutades mitmeid nutikaid lahendusi, nagu näiteks digitaalset briifingut ja autoesitlust. Ka küsimuste-vastuste voor inseneridega toimus täisdigitaalselt.

Ürituse “peakorter” asus ruumikas Sheratoni hotellis, mis võimaldas osalejad paigutada nii, et keegi kellegagi kokku ei puutunud: näiteks olid toad “mehitatud” üle ühe. 

Tuttuus auto on tuttuus auto!

Uue Toyota Yarise tunnuslause on lühike, kuid väikese riukaga: “Big small” ehk “suur väike”. Yaris on disainitud sobima Euroopa suurlinnadesse ja tänu sellele just nii kohanemisvõimeline, kui ühelt selle segmendi tegelaselt oskaksid oodata: kui vaja, astub reipalt edasi, kellelegi jalgu ei jää, maanteekiirus 120 km/h tuleb kiirelt kätte. Ja kui vaja, sõidab linnas vaikselt, vaid elektriajami jõul.

Sõidukogemus oli seega igati rahuldustpakkuv, tuttuus auto on tuttuus auto. Brüssel ja selle ümbrus ongi kui õpikunäide Euroopa suurlinnast, kus on ridamisi aspekte, millega peab arvestama: kitsad parkimiskohad ning vanalinna tänavad, ummikud, ringristmikud ja lakkamatud foorituled. 

Samal ajal kui linnas end kitsastest kohtadest koos Yarisega “läbi nügisin”, oli autos sees piisavalt ruumi nii mu mõtetele kui üle 190 cm pikkusele kerele. Kuidas näeks asi välja, kui autos istuks neli inimest, ei tea, sest nagu öeldud, toimus Brüsselis kõik kontaktivabalt ning teisi inimhingi nägin vaid meetrite kauguselt. 

Olin üllatunud, kui hästi sobib hübriidajam linnaliiklusse ja kui palju on sellest tolku maanteel suurematel kiirustel sõites: Yaris liigub mõnusalt edasi, sealjuures on kütusekulu igati mõistlik. 

Esmatutvuse põhjal julgen öelda, et Yaris on järjekordne hea hinna-kvaliteedi suhtega auto, mis peaks sobima eriti hästi neile, kelle elukoht on mõne kesklinna lähistel. Kopli, Pirita, Uue-Maailma, Pärnu rannapromenaadi ja isegi Tartu Tammelinna piirkonnas võiksidki väikesed-suured vaiksed ja värvilised Yarised vurada.

Visalt, aga järjekindlalt võtavad linnaeestlased omaks euroopalikku mentaliteeti, et igapäevasõitudeks mõeldud auto ei pea olema mitte niivõrd väljast suur, vaid pigem seest ruumikas ja praktiline ning kvaliteetne. Yaris on seda tüüpi sõiduauto musternäide ja mitmest konkurendist oma funktsionaalsusega pikalt ees. Soovitan igal juhul kaaluda ja proovida. 

Vaata Yarise kohta rohkem infot siit

Filmis Otto Tiidermann, monteeris EiK. Kasutatud on Toyota pressimaterjale

blank

Kõrgharidusega politoloog, kes meelsamini räägiks F1 teemadel kui Stenbocki majas toimuvast. Elektriautode skeptik, kes ootab, et tuleks see auto, mis paneks ta meelt muutma. Acceleristas vormib autovideoid alates 2020. aastast. Tema suurimaks nõrkuseks on parkimiskell.

KOMMENTEERI SIIN