Reede, 14. juuni 2024
Sobib kahe-kolme lapsega perele igapäevaseks liiklusvahendiks
Nii bensiini kui diiselmootorid, manuaal- ja DSG automaatkäigukastiga
Hind 20 753 kuni 30 927 eurot, pluss vajadusel lisavarustus

Rahvaautot, mille müüginumbreid loetakse sadades tuhandetes, ei saa võrrelda isikupärase rätsepaülikonnaga. Teisalt ei saa kõik need sajad tuhanded autoomanikud ka eriti palju eksida. Volkswagen Touranisse on pakitud mõistlikkus ja mõõdukus. Sobib suuremale perele, kes hindab euroopalikku lihtsust ja praktilisust.

Veebruarilõpu nädalavahetus Touraniga tõestas meie 6-liikmelisele reisiseltskonnale, et vähese pagasiga on Eesti piires sõit kompakt MPVga võimalik ilma suuremaid kompromisse tegemata. +2 istekohta autos on keskkonnasäästlik ja lõbus vaheldus ühiseid teid hindavale seltskonnale.

Uus, 7-kohaline Volkswagen Touran
Uus, 7-kohaline Volkswagen Touran
VOLKSWAGEN TOURAN, AJALUGU

Touran liigitub väikeste või keskmiste mahtuniversaalide ehk MPVde (inglise k. „multi-purpose vehicle“) kategooriasse. Tegemist on kompaktse sõiduauto mõõtu liiklusvahendiga, milles on esiplaanile seatud mahutavus. Selleks tehakse kompromisse sõidumugavuses, seda nii juhi kui sõitjate vaatenurgast. Näiteks juht peab arvestama autoga, mis võib tühjana käituda hoopis teisiti, kui täislastis. Ja reisijad… peavad lihtsalt arvestama teistega.

Volkswagen Touran, I generatsioon. Aasta on 2003
Volkswagen Touran, I generatsioon. Aasta on 2003

Esimesed Touranid paisati müüki 2003.aastal. Auto loodi VW Golfi põhjale. Eelmisel, 2015. aastal tuli välja II generatsiooni Touran. Suuremaid muudatusi tehti strateegilistes välismõõtudes. Uus on eelkäijast ca 15 cm pikem, mistõttu kasvasid nii mahutavus kui sõidustabiilsus. Raskuskeset toodi allapoole, kuid sellega kaasnes pisut ka siseruumi kõrguse vähenemine. Samas, uue Tourani pearuumi üle polnud põhjust 178 cm pikkusel inimesel kurta.

Tourani eelmist mudelit on üldiselt peetud omas klassis üheks parimaks nii salongi kvaliteedi kui jõudluse ja praktilisuse poolest. Kuni aastani 2014 on Euroopas Touranit müüdud kokku enam kui 1,5 miljonit ühikut, mida on pea 2,5 korda rohkem kui sõiduautosid Eestis üleüldse kokku. Touraneid on ühesõnaga palju.

MEIE LUGU

Otsustasime veebruari viimastel päevadel 1,4 TSI bensiinimootoriga ja 7-k DSG käigukastiga varustatud Tourani tugevused proovile panna. Mahtuniversaali peamine voorus on tema mitmekülgsus. Kui vaja, vea autoga (mitte bussiga!) suuremat sorti kraami ja kui vaja, siis hoopis inimesi.

Seekord kolima ei hakanud vaid läksime väikesele reisile, vanaema juurde. Ühendasime kahe pere jõud ja pakkisime 4 täiskasvanut ja 2 last Touranisse. Tagumine istmerida sai eelmisel õhtul siiski üle vaadatud, ega lugupeetud autotootja pole sõiduvahendi võimeid üle hinnanud.

Lumesajuses õhtupimeduses tagumist istmerida ilma kasutusjuhendita lahti pakkida polnud üldse hirmus. Tõmba aga käepärasest rihmast ja istmed ongi üleval. Ei ole vaja midagi loksutada, raputada, kiruda,  haamerdada, keevitada ega helistada autosalongi või 1188-sse.

Mõlemat lisaistet saab teisest eraldi kasutusvalmis seada. Olemas on kolmepunkti turvavööd, ühe sõitja käe all ka topsihoidjad. Ja laelambid, mida on lõbus kõrvalistuja väikeseks kiusamiseks aeg-ajalt tööle panna. Ja seejärel diskopalliks maskeerida. Jah, lastega reisimine pole veel kunagi nii lõbus olnud. Eks vaata, kuhu edasi.

Kolmanda istmerea toolid on täiesti istutavad. Sobilikud 10-aastastele ja pisut vanematelegi. Täiskasvanute jaoks mitte enam nii sobilikud, kuid erandkorras (nt kui on vaja väsinud ja vaikset naabrionu jaanitulelt koju vedada – sotsiaalne vastutus ennekõike) siiski. Lihtsalt istmepadja suurus ei kutsu pikka maad sõitma.

Üllatus-üllatus – põlveruumi suurust mõjutab suuresti see, kui oskuslikud läbirääkijad te olete esimese istmerea sõitjatega. Kui nendega teha kompromiss nii, et esiistmed oleksid suhteliselt ees, saab ka teine istmerida oma toole ettepoole nihutada. Aitab vähesest ja nii tekib ka kolmandale istmereale inimliku mõõtmega jalaruum.

Touran pagas

Mõnevõrra peavalu tekitab pagasiruumi vähenemine 7 sõitja korral.  5-istmelises seades on pagasiruum 743 – liitrine, lisarida kahandab selle hoobilt 137 liitrini. Ehk siis, kui armastate hoida pagasiruumis tööriistakohvrit ja mahlapressi, peate tagumise istme kasutamisel leidma loova võimaluse üleliigse kola mahajätmiseks. Meil oli vaja leida koht vaid pagasikattele, mille paigutamiseks tootja ei olnud vihjeid jätnud. Jätsime katte lõpuks lihtsalt koju.

Järelejäänud pagasiruum mahutas üllatuslikult isegi väikese kohvri ja mõned pisemad kotid. Fotokola sai peita pagasiruumi põranda alla, pisikesse panipaika. Kahepäevase reisi vajadusteks hädavajalik oli võimalik kaasa võtta, kuid enama jaoks tuleks paigaldada katuseboks. Ja rõhutan, et jutt käib tõesti ainult hädavajalikust kraamist. Meiesugustele, kes on harjunud vedama kaasa poolt elamist, oli see õpetlik. Ka vähemaga on võimalik.

DISAIN

Volkswagen Tourani eelmine mudel sai 6 aastat tagasi viimatisel näouuendusel värskema olemise, kuid jäi põhiolemuses ikkagi üsna ümaranurgeliseks telliskiviks. Uus mudel on kaasaegsem ja elegantsem. Nimetaksin Touranit heas mõttes kriipsuautoks.

Küljel jookseb käepidemete all sügav selge joonega volt, maitsekate joonte ja nurkadega kujundeid on tegelikult kogu auto täis. Auto nina tundub proportsionaalsem kui enne, mil see oli ehk liiga golfilikult väike. Kokkuvõttes välisdisain meeldib, õiged viigid on alles jäetud ja valed viigid välja triigitud.

Sisse istudes torkab silma kõrge armatuurlaud. See raskendab manööverdamisel pisut auto nina proportsioonide tajumist. Appi ruttavad andurid, mistõttu miinuspunkte siit anda pole kindlasti põhjust. Armatuuri kuju on huvitav, see on disainitud mitte sümmeetriliseks, vaid jätab mulje kaasreisija poole langevast nurgast. Kattematerjal on näpu all pehme ja kvaliteetne.

VW Touran : selline vaade avaneb juhi töökohal
VW Touran : selline vaade avaneb juhi töökohal
JUHI TÖÖKOHT

Väljavaade Touranist on üldiselt hea. Tahavaatekaamera puudumist leevendasid ümbrust jälgivad sensorid, mis väravapostide, lumehunnikute, teiste autode jms puhul signaliseerisid hoiatavalt. Armatuuril olevate nuppude asetusele ja  ergonoomikale midagi ette heita ei saa. Jaapani autost eurooplasesse istununa oli vaja natuke harjuda piduripedaali kõrge asendiga.

Ümbrust jälgivad andurid on küll abiks, kuid autokere külge kleepuva lörtsikihi all läksid need segadusse ja saatsid igal ristmikul akustilisi ja visuaalseid hädasignaale lähenevast ohust. Õnneks saab abilised lihtsalt välja lülitada. Järgmisel päeval lörtsi enam ei sadanud ja kõik toimis taas veatult. Plusspunktid tehnikavidinate menüüdele! Nende disain on loogiline, mistõttu andurite väljalülitamiseks ei läinud vaja kasutusjuhendit.

Juhiiste on pigem kõvemapoolne ja selles varustuses ilma elektrilise seadistamisvõimaluseta. Kahe istme vaheline käetugi oli minu jaoks liiga kaugel, praktilist kasu leidis see vaid panipaiga katmisel. Üks eelis veel – panipaigaga koos (Comfortline ja Highline tasemel baasvarustuses, muidu hind 179 €) saate ka tagumise istmerea tarvis õhutusavad.

Proovisõiduauto keskmine varustustase (Comfortline) määratles ka tehniliste abivahendite olemasolu. Kiirushoidik on lisavarustusena saadaval madalaima varustustaseme (Trendline) puhul. Comfortline puhul on see juba põhivarustuses, kuid ilma automaatse pikivahe hoidmise süsteemita. Seda on võimalik lisavarustusena paigaldada, mis maksab 238 €. Tundub mõistlik.

Auto oli varustatud leed-esituledega (lisavarustus, 1240 €), mis andsid küll valget valgust, kuid maanteel lubatud kiirusega sõites oleks võinud valgustada kaugemale. Õnneks oli auto varustuse automaatne kaugtuleregulaator (Light Assist, 136 €), mis muutis pimedas sõitmise oluliselt stressivabamaks.

Kiita saab ka regulaatori logaritm, mis tulesid liiga vara maha ei lülita – ohutuse seisukohalt oluline nüanss. Volkswagenil on olemas ka „Dynamic Light Assist“ lisavarustuse võimalus (+420 €), mis varjutab sõltuvalt vastutulevate ja eesolevate sõidukite asukohast kaugtule vihku.

Pimenurka peitunud autode hoiatussüsteem oli väga hea. Erinevalt mõnest teisest, pole hoiatustuled paigutatud mitte küljepeegli pinnale vaid peelgi kinnitusjalgadesse ja on nii oluliselt paremini märgatavad. Hea ja selge lahendus. Pisiasjana jäi meelde, et vihmasensor oli pisut pika mõtlemisega ka kõige tundlikumas seades. Ikkagi harjumatu kliima eurooplasele…võib-olla.

[huge_it_gallery id=”96″]

SÕIDUOMADUSED

Turboga varustatud bensiinimootor kiirendas 6 inimesega pardal linnaoludes ergult. Maanteekiirustel tuli südame rahustuseks valida möödasõidukohti ja aegsasti kiirendada, kuid ka siin oli minekut piisavalt. Meeldis DSG toimetamine sõidu ajal, tahhomeetri järgi pöörded kukkusid, sõidul sellest väga aru ei saanud. Stardimomendil oli DSG käigukast sama uimane nagu meie auto variaatorkäigukast.

Vahetasime sõidu käigus juhte ja enamus kiitsid Tourani igas mõttes mugavat juhtimist. Rooli istuti mõnuga, sest juhtimine oli stressivaba – see auto liigub ja pöörab sujuvalt ja täpselt.

Mootori töös jäi kõrva madalatel pööretel täislastis autos ilmnenud kerge vibratsioon. Põhjus ilmselt selles, et DSG automaatkäigukast hoiab mootori pöörded suhteliselt madalal ja mingite asjaolude kokkusattumisel linnakiirustel hakkab salongi kostuma müra. Abi sai, kui gaasi juurde anda. Ökosõidu põhimõtetega see muidugi ei haagi…

Üldise müra osas on hinnang – keskmine. Meeldis, et müra ei kasvanud kiirusega võrdeliselt, vaid jäi üsna ühetaoliseks ka möödasõidul. Tagapinkidel kostus rattakoobastest rehvimüra rohkem, aga see on MPVde puhul tavaline.

Tallinna ringliikluses ei kaldunud Touran nii palju, kui olin arvanud, vedrustus on piisavalt jäik. Augud ja teenkonarused olid tagapingil tuntavad, aga kokkuvõttes ei midagi hullu. Täiesti tühja autoga kostus Tourani jäigana tundunud tagasillast ebamäärast kobinat – tõenäoliselt on jäiga vedrustuse idee aluseks eeldus, et autos peaks saama vedada ka raskemaid esemeid. Tourani kandevõime on 698 kg, samas kui klass suuremal Sharanil on see 645 kg.

PRAKTILISUS

Touraniga reisile minnes tuleb teha raskeid – kas pagas või lapsed – valikuid või panna pakid boksiga katusele. Igal juhul on Tourani näol tegu sõiduomaduste ja praktilisuse seisukohast üsna ideaalilähedase 2-3 lapsega pere igapäevasõidukiga. Kolme lapse mahutamine tagapinkidele võimaldab kraaklejaid vajadusel lahutada, ehkki viimast pingirida ei tohiks siiski karistusena käsitleda. Kindlasti ei ole see auto mõeldud igapäevaselt 6-liikmelise perekonna veoks.

Plusspunkte saab tagaridade istmete eraldi sättimise võimalus. Nii näiteks sai tekitatud keskmise istmerea keskmisest toolist hoopis lauake, millel oli võimalik sõidu ajal kaarte mängida. Ka saab keskmise istmerea jalaruumi ja seljatoe kallet muuta. Kui istmetele midagi ette heita, siis vahekäetugede puudumist.

Volkswagen Touran, salongi sisevaade tagant ettepoole
Volkswagen Touran, salongi sisevaade tagant ettepoole

Huvitaval kombel tundub panipaikade osas olevat juhile mõeldud rohkem kui kaasreisijatele. Igas ukses on mahukas sahtel, kuid juhi tarbeks on armatuuri sisse peidetud veel 2-3 pisikest panipaika. Niisamuti saab väärtesemeid silma alt ära peita esiistmete all olevasse sahtlikestesse.

Uksesisesed panipaigad on täis üllatusi: kartulikrõpse, kirsikive, muidu ilusaid kive jne. Ukse sügavustest millegi kättesaamine vajab mustkunstniku talenti. Ja avatud meelt, sest iial ei või teada, mis ajastul see õunasüda sinna ukse sisse lipsas.

Volkswagen on lisanud esiistmete seljatugedele väikesed topsihoidjaga plastlauad. Nagu lennukis. Mugav, kuigi mitte liiga tugev laud, pigem turvalisuse tagamiseks hea. Ettevaatust laua allalaskmisel – põlved jäävad ette. Praktiline on ka esiistmete salongipoolse seljatoe katmine puhastatava kunstnahaga; tagapingil ikka vahel juhtub.

Tagumistele ustele on võimalik lisavarustusena 101 € eest paigaldada aknarulood. Need ei kao, ei kuku ja on märkamatud. Praktiline.

Suur elektriline tagaluuk on tore, kuid pakkimisel tasub olla ettevaatlik, et asjad luugi avamisel välja ei kuku. Võibolla võiks olla varustuses tolmuimeja juhtme moodi iseenesest kokkurulluv kinnitusrihm?

INFOLUSTIVÄLI

Infolustivälja süsteem on intuitiivne ning üsna lihtsalt mõistetav ka tehnikakaugemale inimesele. Meeldis tahhomeetri ja spidomeetri vahele istutatud pisike konfigureeritav infoväli. Näitab vajadusel olulisemat teavet –jooksvat või keskmist kütusekulu, kiirust, navigatsioonikorraldusi, sõiduaega jne.

Kahjuks ei saanud tööle Sony Xperia telefoniga Mirrorlinki ega Android Auto süsteemi, auto jäigi neid seadistama. Salongis sai kokku loetud kolm 12 V pistikupesa, kuhu vajadusel sobiv laadija susata. Keskkonsoolis oleva USB pistiku võimsusest ei piisanud päris kõikide telefonide laadimiseks.

Lapsevanemad saavad multimeedia lingi abil kuvada ekraanile tagaistmel toimuva
Lapsevanemad saavad multimeedia lingi abil kuvada ekraanile tagaistmel toimuva
JÕUALLIKAD JA KÄIGUKASTID

Tourani puhul saab valida kolme bensiinimootori ja kahe diiselmootori vahel.

Kõige suurem ja kõige väiksem bensiinimootor (1,8 TSI – 132 kW ja 1,2 TSI – 81 kW) on saadaval vastavalt kõrgeimal ja madalaimal varustustasemel. 1,4 TSI (110 kW) mootorit saab paigaldada kõikidele, nii 6k manuaalkäigukastile kui 7k DSG automaatkäigukastile.

1,6 TDI-ga (81 kw) saab kombineerida nii 6k manuaalkäigukasti kui 7k DSG automaatkäigukasti, kusjuures kütusekulu peaks tehaseandmetel automaadi puhul olema isegi pisut (0,1 l võrra) madalam. Keskmise ja kõrgema varustustasemega autole saab lisada ka 2,0 l (110 kW) diiselmootori.

HIND

Baasvarustuses autode hinnad algavad 20 753 (Trendline) ja jõuavad kuni 30 927 euroni (Highline), pluss soovitud lisavarustus. Hinnaerinevused on märgatavad.

Volkswagen Touran eestvaates
Volkswagen Touran eestvaates
ÜLALPIDAMISKULUD

Tehase andmetel peaks Tourani populaarseim bensiinimootor koos automaadiga võtma 5,4 l/100km. Reaalsuses nägime 6 inimesega Tallinn-Tartu maanteel mõningate ökosõiduvõtetega numbrit 5,7. Läbisime nii u 130 kilomeetrit, kliimaseade oli maha keeratud, maanteel GPS järgi ühtlane kiirus u 92 km/h ringis, asfalt oli märg. Tuli ette üksikuid möödasõite. Linna jõudes (ca 15 km pühapäeva õhtul) tõusis keskmine kütusekulu 6 liitrini. Kui sõitsime nii nagu ikka ja kütusekulu eriliselt ei jälginud, saime puhtal maanteesõidul numbriks 6,3 l/100 km.

KONKURENDID (VAATA KA)

Volkswageni enda mudelivalikust võib Tourani konkurendiks pidada Sharani, mille hinnad algavad küll sealt, kus Tourani hind lõppeb. Tegemist on ka mõnevõrra suurema autoga, mille igapäevane kasutamine linnaoludes ei ole nii mugav (parkimine, kasutuskulud).

Elupõline Tourani konkurent, mida on Euroopas müüdud veel rohkem kui Touranit ennast, on olnud Opel Zafira (müüdud kokku 2,5 milj ühikut). Hinnakirja vaadates tundub ta grammivõrra odavam, ning boonusena pakutakse Opelile ka 4 aastast garantiid (120 tuh km) Tourani 3 aastat/100 tuh km vastu. Tourani garantiid saab 907 € lisatasu eest pikenda kuni 5 aasta ja 150 tuh km-ni, väiksemate läbisõitude korral ka vähema raha eest. Jaapani autodest on Tourani konkurendiks Toyota Verso, mis on mudelina paar aastat vana. Prantslastest paistab lõbusama disainiga silma Citroen Grand C4 Picasso.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap] Touran on üdini praktiline auto. Sõiduomadused (-kindlus, -turvalisus jne) on oma klassi kohta head. Visuaalne pool on kena ja rahulik. Siseviimistlusmaterjalid praktilised, tunduvad kergesti puhastatavad.

Positiivselt üllatas kolmanda rea kasutatavus, lapsed pidasid vastu poolteist tundi pika sõidu. Istmete paigutus on hea – keskmise rea äärmised toolid nihutatud ukse poole, tagumised keskele. See võimaldab kõigil kuigipalju esiaknast välja vaadata.

Ootasin väiksemat kütusekulu. Samuti on keskmise varustustasemega auto baashind küllalt kõrge (24 568 €). Üksikuna võttes tunduvad lisavarustuse hinnad mõistlikud. Kui neid üksikuid koguneb juba hulgem, siis tuleb eelarve piir kiiresti kätte.

Tekst: Andres Kruus. Pildid ja meedia: Andres Kruus, Volkswagen

Loe lisaks Tourani kohta maaletooja lehelt
Vaata varustust ja hindu

http://www.accelerista.com/auto/mahtuniversaal/elektriline-volkswagen-budd-e-laheb-tootmisse/

Volkswagen Touran

71%
71%
Ootamatult ruumikas
 • DISAIN
  8
 • KVALITEET
  8
 • JUHI TÖÖKOHT
  7.5
 • INFOLUSTIVÄLI
  8
 • RUUMIKUS
  7
 • SÕIDUVÕIMEKUS
  6.5
 • PIMEDA-JA LIBEDASÕIT
  6.5
 • HIND
  5.5
 • ÜLALPIDAMISKULUD
  6
 • ATRAKTIIVSUS JÄRELTURUL
  8
 • LAPSESÕBRALIKKUS
  8
 • ACCELERISTA KOEFITSENT
  6
blank

Alguses oli Honda. Accord ja sinine. Siis tuli punane Honda Prelude. Vahepeal tubli Nissan Almera ja nüüd on siis kaks Subaru Outbacki. Lõpuks kutsus Ylle kampa :)

KOMMENTEERI SIIN