Esmaspäev, 15. juuli 2024
COVID-19 pandeemia on pannud meid kõiki otsima nutikaid lahendusi, kuidas korraldada elu nii, et ükski asi tegemata ei jääks, samal ajal võimalikke viiruskontakte vältides. Oma kogemust auto otsast lõpuni e-poest ostmisel oli meiega lahkesti nõus jagama andmeanalüütik Artur Peedimaa.

Autoesindused üle Eesti töötavad ka eriolukorras enam-vähem tavapärases rütmis, aga ostjatel soovitatakse enne kui salongi sisse jalutada teha võimalikult palju kodutööd, suhelda müüjaga e-maili teel, komplekteerida auto internetis ja leppida proovisõiduaeg eelnevalt kokku. Või ostagi auto internetist.

Mujal maailmas järjest tavalisem auto e-poest ostlemine pole Eestis senini väga levinud. Esimesena hakkas algusest lõpuni (ja soovi korral täiesti kontaktivabalt!) e-poest auto ostmist pakkuma Škoda. Teised pakuvad küll võimalust omale autot konfigureerida, lausaline e-ostlemise võimalus aga puudub. Ehk on nüüd just õige aeg kuulata nn uue aja ostjate soove ja ruttu ka Eestisse e-autokaubamajade lahendusi luua?

Eestis osteti esimene auto e-poest mullu mais, sealt edasi on uudne teenus järjest uusi poolehoidjaid võitnud. Ostjad kiidavad protsessi sujuvust ning konfiguraatori mängulisust, oma roll on kindlasti ka ajafaktoril – kui tegu pole eritellimusega, saab uue auto kätte vähem kui kümne päevaga. 

Vanamoodne autoost on nii…keskaeg!

Andmeanalüütik Artur Peedimaa on eeskujulik Y-generatsiooni esindaja, kes hindab oma aega ja kasutab võimalust säästa iga hetke hingelähedasteks tegevusteks. 

Pikaldast autovalimise protsessi, mis kätkeb endas müügisaalide läbikablutamist, eri mudelitele “suhu vaatamist” ja pikkade müügiesitluste ärakuulamist ei võtnud ta hetkekski kaalumisele. Selline protsess ajab juhtme lõpuks lihtsalt kokku ja inimesed kurjameelseks, sest igaüks kiidab ju ikka oma hobust. Peab saama lihtsamalt!

“Uus auto oli ja on eelkõige elukaaslasele kasutamiseks mõeldud. Selle ostu hakkasime kaaluma siis, kui meie senisel väikeautol hakkas liiga tihti esinema erinevaid muresid. Tegime algatuseks selgeks, milliseid väikeautosid on saada ja panime lauale Fordi, Škoda ja Renault’. Me ei välistanud ka kasutatud auto ostu,” selgitab Artur autoostu algust.

“Valituks osutus sinine Škoda Fabia. Škoda kasuks otsustamise lõpuks mitmel erineval põhjusel: esiteks oli võimalikult kiiresti vaja uue autoga sõitma hakata, niisiis vaatasime kampaaniautosid ja õnneks leidsime nende hulgast selle, mille lisavarustus vastas meie soovidele.”

“Fabia kasuks rääkis ka rikkalik baasvarustus, aga kõige otsustavamaks sai auto valikul ikkagi Škoda e-pood, mis on kasutajasõbralik ning annab hea ja põhjaliku ülevaate autode varustusest, hindadest, jm” räägib vastne autoomanik. “E-poe kaudu oli võimalik kiiresti ka esimesed dokumendid ära vormistada,” lisab Peedimaa.

Artur Peedimaa oma kodukontoris
Kui sa tead, mida tahad, siis ongi see lihtne

Artur Peedimaa soovitab aja kokkuhoiu mõttes alustada auto ostmist lähteandmetest: “Panime enda jaoks alguses paika hinnavahemiku. Teadsime, et tahame väikeklassi sõiduautot. Rääkisime läbi lisavarustuse, mida kindlasti vaja on, et sõit oleks turvaline ja mugav.”

“Edasi läks komplekteerimine kiiresti ja lihtsalt. Valisime kampaaniaautode seast, ning meil vedas, et oligi valikus auto, mis meie soovidega haakus. Müügiosakonna abi komplekteerimisel kasutama ei pidanudki – lisavarustusest oli tähtis püsikiirusehoidja ja sinihambaga ühendumise võimalus,” räägib ta.

Ka tellimine käis lihtsalt: “Ostuprotsessi sain algatada kohe sobiva mudeli juurest veebikeskkonnast. Esmalt oli vaja sisestada oma andmed ja valida makseviis, seejärel leping allkirjastada ja väike ettemaks teha.”

Artur kinnitab, et Škoda esindusest võeti seepeale üsna ruttu ühendust telefonitsi, täpsustati kõik detailid, sh liisingu osa. 

“Liisingu suhtes olin kindel, et võtan selle oma kodupangast, pangaga suhtlemise algatas esindus ning suhtlus käis minu, esinduse ja panga vahel digitaalselt (e-kirja teel), sh ka lepingute allkirjastamine digitaalselt.”

Auto tellimisest kättesaamiseni kulus täpselt kaheksa päeva. Auto anti kätte täpselt sel päeval kui lubatud. Kuna Artur ostis auto ajal, mil koroonaviirusest ei teatud veel midagi, läks ta ise Paldiski maantee esindusse, andis kohapeal paar allkirja –”Päris paberivabalt seega ei pääsenud,” muigab Fabia omanik – kuulas väikest ülevaadet, tegi paar pilti ja oligi kõik, sõit uue autoga võis alata.

“Minu poolt on hinnang kogu protsessile väga positiivne, kindlasti soovitan, eriti praegusel ajal kasutada võimalust ja osta auto otsast lõpuni e-poest,” sedastab autoomanik. 

“Oli väga meeldiv, et kogu suhtlemise ja dokumentide allkirjastamise toimus digitaalselt ja kiiresti. Ostan tihti ka muud kaupa e-poodidest ning minu jaoks tundus võimalus autot otsast lõpuni e-poest osta peaaegu sama loomulikuna.”

“Minu jaoks ongi üllatav, et Eestis on e-poe kaudu auto ostmine ikka veel uudne võimalus, kiidan siinkohal Škodat, et nad on sammukese võrra siin teistest ees. Võrreldes muu e-ostlemisega on vaja vaid natuke rohkem eri osapooltega suhelda ja dokumente allkirjastada, aga kõik on lihtsasti korraldatav, seda enam, et auto saab kätte soovi korral täitsa kontaktivabalt, mis praegusel ajal on eriti suur boonus,” julgustab Artur teisigi ajaga kaasas käima.

Kas autosid ikka jagub?

Škoda on Eestis uute autode müügitabelite tipus püsinud aastaid, iga kuu müüakse arvestatav kogus sõiduautosid, ja vaadates praegust eriolukorda, kus paljud autotootjad on sunnitud tehaseid sulgema, tekib küsimus, kas julgetele e-ostjatele kaupa ikka jätkub?

Lemmo Tigane, Auto 100 Škoda turunduse juht kinnitab, et muretsemiseks pole põhjust: “Škoda osas saan kinnitada, et nii Eesti kui ka tehase laoseis on rohkem kui piisav. Kõige populaarsem mudel on endiselt Octavia, mida tänavu on müüdud 237, järgneb Kodiaq 145 autoga, 3.-4. kohal üsna võrdselt Kamiq 90 ja Karoq 87 autoga. Kui auto tellida, siis on värskeima info põhjal tarne 2-3 kuud.”

Tigane soovitab ostjatel kasutada võimalust, saada auto kätte või viia hooldusse kontaktivabalt: “Kõik meie esindused pakuvad sõiduki toomise ja viimise teenust. Samuti on võimalik jätta auto ja võtmed kontakivabalt esindusse, viimase osas on vajalik esindusega üksikasjad eelnevalt kokku leppida.”

Automüügi osas on meil ainukese margina Eestis olemas uute autode e-pood. Kliendil võimalik osta uus ŠKODA kodust lahkumata ja soovi korral toome auto koju kätte. Avamisaegade osas on mõningaid muutusi ja kõige värskema info leiab kodulehelt.

Inimesed, kes e-ostlemist liiga moodsaks peavad, saavad minna esindusse: “Esindused on kõik avatud ja töötavad nii müük kui ka teenindus. Järgime Terviseameti suuniseid, kõikjal on olemas deso- ja puhastusvahendid ning testiautod puhastatakse iga proovisõidu järel.”

Škoda salongide avamisaegade kohta kõige täpsema info leiab siit.

Kuidas käib kontaktivaba ostmine?

Škoda e-poe valikust leiab Eesti laos olevat autod, mis on komplekteeritud siinsete ostjate eelistusi arvesse võttes eri mootorite ja käigukastide kombinatsioonidega ning erineva lisavarustusega. Valikus on kuni pool tuhat (500!) erinevat sõidukit, seega peaks selle õige leidma igal juhul. Auto saab kätte loetud päevadega.

Škoda internetipoes vormistatud tellimusega reserveerib tulevane autoomanik endale konkreetse sõiduki ja kohe kui autoostu finantseerimisega seotud küsimused on lahendatud, tuuakse auto kliendile koju.

Auto boneerimine e-poes
 1. Mine Škoda lehele ja vaata laoautode valikut
 2. Vali meelepärane auto, kliki juuresoleval e-poe lingil
 3. Täida küsimustik (tee linnukesed) oma andmetega
 4. Tee valikud rehvide jms lisavarustuse osas
 5. Märgi, kuidas soovid ostu finantseerida
 6. Digiallkirjasta leping
 7. Tasu 1000-eurone esmane sissemaks. Auto on broneeritud.
Auto ost ja kättesaamine
 • Valitud esindusest võtab sinuga ühendust müügispetsialist
 • Täpsustatakse üksikasjad, suheldakse liisinguga jms.
 • Kui rahaasjad korras, lepitakse kokku auto üleandmine
 • Soovitud päeval ja kohas tuuakse sulle auto ukse ette
“Rätsepaülikonna” tegemine ehk auto tellimine tehasest

Loomulikult ei pea ostma valmis komplekteeritud masinat. Sobiva auto saab ise komplekteerida konfiguraatori lehel  ja seejärel jätkata e-poe protsessiga.

Auto oma soovi järgi kokku panemine on lihtne ja sõltuvust tekitav mäng – kursoriga sammhaaval valikuid klõpsates saab katsetada erinevaid variante ja leida sel moel kõige meeldivama kombinatsiooni.

Autot konfigureerides saab võtta mõtlemiseks täpselt nii palju aega kui on vaja ning eri variante katsetades võib olla kindel, et müügiesindajani jõuab tellimus, mis vastab ostja soovidele ja vajadustele.

Soovitud varustuses auto info saab ühe klõpsuga edastada konfiguraatorist e-poodi ja valida Škoda esinduse, kus on abiks müügispetsialist, kes protsessi võiduka lõpuni viia aitab. 

Saame moodsaks ja kohtume e-poes. Nüüd ja ka edaspidi, sest vanamoodi autoost on nii… vanamoodi!

Kaanepilt: Uku Tampere

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN