Reede, 14. juuni 2024
Ehkki Eestis kehtib eriolukord, on suur osa kauplustest avatud. Ka autosalongide uksed on lahti. Küsisime neljast esindusest, kui palju on tulnud teha ümberkorraldusi, et vältida viiruse levikut, ja mis seis on tarnetega. Autoostjatele tuleb praegune olukord aga kasuks: on hea aeg langetada kaalutletud ostuotsus. 

Moonika Kitt, Kerli Maro, Indrek Luberg ja Raido Rosenfeld olid nõus pikemalt selgitama, kuidas toimub autoesinduste töö eriolukorra ajal.

Kuigi uus päev võib tuua uued reeglid, müüakse ja ostetakse autosid ikka – suure osa eeltööst teevad kliendid nagunii ju üle interneti.

Kindlasti ei peaks autoomanikud korralisi hooldusi ja remonttöid edasi lükkama, sest see mõjub sõiduki tervisele. Kõik teenindused töötavad selle nimel, et meie autopark oleks heas korras.

Enamus autoesindusi on avatud

Kia Eesti turundusjuht Moonika Kitt kinnitab, et kõikjal Eestis on Kia müügiesindused avatud: “Lahtiolekuaegu on küll osaliselt lühendatud ja nädalavahetusel osa esindusi ei tööta, aga sellekohase info leiab klient Kia kodulehelt.”

Kerli Maro, Seati Baltimaade turundusjuht tõdeb, et ehkki kliente on praegusel ajal salongides vähe ringi jalutamas, on kõikjal müügiesindustes inimesed, kes on valmis abistama: “Kogu protsessi saab korraldada turvaliselt nii, et hoitakse “turvalist pikivahet” ja kõik küsimused saavad vastatud.”

ABC Motorsi turundusjuht Indrek Luberg lisab, et ükski Renault’ või Dacia praegu ostmata ega müümata ei jää: “Meie salongid on tavapärastel aegadel lahti, ja neis on õhuruumi, et turvaliselt omavahel suhelda.”

Toyotat müüva Elke Mustakivi juhatuse esimees Raido Rosenfeld ütleb, et kõik Elke esindused on avatud tavapärastel aegadel, kuid soovitab enne salongi minemist need kodulehelt siiski üle kontrollida, sest olukord muutub iga päevaga.

“Selleks, et aidata omalt poolt kaasa viiruse leviku tõkestamisele, soovitame külastada meie virtuaalset esindust, kus saab tutvuda nii uute kui ka kasutatud Toyota mudelitega, soetada rehve ja teha erinevaid päringuid,” lisab Rosenfeld.

 Kia Eesti: tellitud auto saabumine võib veidi venida

Moonika Kitt räägib, et ehkki eriolukord on selgelt vähendanud nende inimeste arvu, kes käivad autosalongides kohal, ei ole klientide vool päriselt ära kadunud: “Oleme vähendanud töötjate arvu esindustes, kes saab, teeb kaugtööd, aga külastajaid oodatakse ikka. Lettidel ja proovisõiduautodes on desinfitseerimisvahendid, kõik vajalik saab tehtud. Autot saab internetis komplekteerida ja seda tellida nagu seni.”

Moonika lisab, et esindused on nutikad leiutama kontaktivabu lahendusi: näiteks saab Viking Motorsi esindustes jätta pärast proovisõitu auto võtmed “Key Drop off” torusse. 

Autode kätteandmine toimub tavapäraselt ja autoteenindused töötavad: “Kuid nagu ka müügisaalid, on järelteenindus ajutiselt lühendatud töögraafikuga ja sõltub konkreetsest esindusest. Tark on ette helistada,” soovitab Moonika. 

Kiade tarned seni toimivad kuid võib esineda viivitusi: “Sellest nädalast on Slovakkia tehas ajutiselt suletud ja sellega seoses tekib kindlasti tõrkeid. Õnneks on kohapealne Baltikumi ladu piisavalt suur ja arvestab Baltikumi enim müüdud mudelite ja varustusastmetega nii et müügid päris seisma kindlasti ei jää.”

Ta lisab, et kliendi “rätsepatellimus” võib viibida seoses Slovakkia tehase kaheks nädalaks sulgemisega, kuid see ongi praeguses seisus siis paarinädalane viivitus. 

Kõige populaarsem Kia mudel on tänavu väike-keskklassi Ceed, mida on müüdud 139, järgneb Sportage 106, Optima 37 ühikuga. Kia Proceedi on ostnud 29 ja XCeed’i 28 klienti. Eestlased on Ceedi “pesakonna” hästi vastu võtnud!

Loe Kia Ceedi arvustust siit

Seati laoseis on hea

Seati Baltimaade turundusjuht Kerli Maro ütleb, et kõik esindused on avatud ja meeskond olemas: “Küll vaatame väga karmi pilguga, et kõik oleksid täiesti terved. Kliente on muidugi vähem, eriolukorra reeglitest peetakse kinni ja niisama uudistama ei kiputa. Kes tulevad, on terved ja desinfitseerivad kenasti käsi ja hoiavad distantsi. Ollakse mõistvad.”

“Autode üleandmine on korraldatud üsna kontaktivabalt. Õnne uue auto puhul soovitakse ilma käepigistuseta. Autot tutvustades juhendab müügikonsultant klienti läbi avatud autoukse, ei istu kliendi kõrvale. Kõik toimib kenasti ja mitte lähikontaktis,” selgitab Kerli, kuidas käib COVID-19 -stiilis võtmete üleandmine.

Autoteeninduste töökorraldus on muudetud võimalikult kontaktivabaks: ” Klient saab eelneval kokkuleppel tuua auto võtme spetsiaalsesse postkasti ning saab võtmed kätte teenindusleti juurde paigutatud eraldiseisvalt alalt.”

“Desinfitseerivad vahendid on olemas koheseks käte ja pindade puhastamiseks. Kliendi autot puhastatakse enne kui tööd alustatakse desinfitseeriva vahendiga,” lisab Kerli Maro.

Uute autode kättesaamise puhul tuleb vaadata kõiki kolme Baltimaad: “Hetkel on laos piisav kogus Seati mudeleid ja saab valida endale sobiliku. Küll aga tuleb tehase tellimuste korral arvestada pikema tarneajaga seoses SEAT tehaste osalise töö peatamise ning vähendatud koosseisus töötamisega.”

Seati kodulehel puudub hetkel võimalus auto internetis komplekteerimiseks, seega tuleb tellimus vormistada salongis või näiteks e-maili teel müügiesinduse kaudu.

Kõige nõutumad mudelid on tänavu olnud Seat Leon CNG surugaasil sõitev mudel, neid on ka laos piisavalt, puudust kätte tulema ei peaks. Populaarsed on ka Ateca ja Tarraco linnadžiibid, mida on samuti laost kohe saada.

Loe Seat Tarraco proovisõidulugu

Renault ja Dacia tarned on tavapärased

Indrek Luberg, ABC Motorsi turundusjuht töötab võimalusel ise kodukontorist ja sama teevad kõik need, kel pole iga päev vaja kontoris asjatada: 

“Inimesed, kelle töö seda võimaldab, töötavad kodukontorist. Automüüjad on tööl vähendatud koosseisus graafiku alusel nii, et keegi oleks alati olemas ja ülejäänud võivad samuti töötada kodukontoris.”

“Kliente käib sellest nädalast alates salongis vähem ja on olnud ka hoolduse broneeringute tühistamisi. Suurt langust pole olnud, aga kui olukord pikemalt jätkub, siis see kindlasti tuleb,” on Luberg realistlik.

ABC Motorsi kodulehel on konfiguraator, kus saab sobiva auto kokku orkestreerida. Kui sobivat autot pole kohe laos, siis võtab müüja ostjaga ise ühendust ja täpsustab detaile ning tarneaegu.

Autode üleandmisel hoitavad ABC Motorsi inimesed kliendiga soovituslikku distantsi ja kõikide autode sõitjateruumid desinfitseeritakse vastava vahendiga: “Kliendi soovil on võimalik sõiduk loovutada ka kontaktivabalt.”

Indrek Lubergi huumorisoon ei ole kriitilisel ajal umbe läinud, neile, kellele meeldib väljas jalutada, soovitab ta minna Kadaka tee 72a müügiplatsile: “Meeldiva ja kasuliku saab ühendada, tehes meie äsja laienenud kasutatud sõidukite müügiplatsil tervisliku ja täiesti kontaktivaba jalutuskäigu.”

Indrek Luberg soovitab lisaks oma tervisele ka sõiduvahendi tervise ning turvalisuse eest hoolt kanda: “ABC Motorsi teenindus ja keretööde osakond töötavad tavapärastel aegadel, lihtsalt tööprotsessidesse on lisandunud hulgaliselt desinfitseerimist ja samuti järgitakse kõiki teisi Terviseameti juhendeid nakkusohu vähendamiseks.”

Tarneraskusi vähemalt esialgu kusagilt ei paista: “Autode tarned toimivad tavapäraselt, ja laod on täis. Kui ei peatata tehase tööd pikemaks ajaks, siis ei tohiks probleeme tekkida,” on Luberg optimistlik. Tehasetellimuse aeg on Renault puhul umbes 4 kuud. 

Renault sõiduautodest on tänavused hittmudelid uus Captur, Clio ja uuenenud Kadjar ning muidugi Megane. Daciast Duster ja Lodgy, tarbesõidukitest Renault Trafic ja Master.

Loe Renault Capturi proovisõidulugu

Toyota müüjad hoiavad tuju üleval

Neis esindustes, mis müüvad Toyotasid, pole tavaolukorras ööl ega päeval tihtipeale vahet, seda olulisem on tagada praeguses eriolukorras töötajate heaolu: 

“Lähtume esinduste igapäevatöös Terviseameti juhistest, et tagada meie klientide ja töötajate tervis ning turvalisus,” räägib Elke Mustakivi juhataja Raido Rosenfeld. 

“Rakendame esindustes põhjalikke hügieenimeetmeid. Töötajad ei tule haigestununa või nakatumisohu korral tööle ja hoiame igapäevasel suhtlusel vestluspartneritega soovitatud distantsi. Müügisaali autosid desinfitseerime iga päev ja samuti teeme seda peale igat proovisõitu ning rendiautode puhul, mis läbivad põhjaliku puhastuse tagastusel.”

“Autode üleandmisel arvestame klientide soovidega ja oleme selle koha pealt alati olnud paindlikud. Meil on võimalus loovutada võtmeid kontaktivabalt, samuti võime ise auto kliendile koju viia eelnevalt kokkulepitud tingimustel,” räägib Raido Rosenfeld.

“Küsimuste korral julgustame kõiki kasutama meie koduleheküljel online-vestlusakent ja võtma ühendust telefoni või e-kirja teel.”

Autoteenindustes pööratakse hooldusse tulnud autode puhtusele suurt tähelepanu: “Kasutame teeninduses lisaks istmekattele ka rooli ja käigukangi ühekordseid katteid ning põrandakaitset,” selgitab Rosenfeld.

Kasutusel on ühekordsed kindad ning kõikide autode võtmeid desinfitseeritakse. See kõik tähendab küll lisatööd, aga kui on valida mure või muretuse vahel, siis tuleb teha kõik enda ja teiste tervise nimel. 

“Üldine meelsus meie esindustes on hea. Hoolime oma klientidest väga ja töötame Elkes iga päev selle nimel, et nad tunneksid ennast oodatuna, sama fooni soovime hoida ka meeskonnasiseselt. Positiivne, et kuna kõigile meeldivad autod ning naudime oma tööd, on üheskoos kergem väljakutseid ja eriolukordi seljatada,” võtab Rosenfeld kokku.

Loe RAV4 reisilugu siit

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN