Reede, 14. juuni 2024
Esmaspäevast, 7. augustist hakkab Tallinn harjutama elektritõukside kasutajaid “enda järelt koristamisega” ehk edaspidi saab sõitu lõpetada, tõuksi üksnes selleks ettenähtud alale parkides. See on suur muutus, mis peaks linnaliikluses aitama korda luua.
Elektritõukside parkimise pilootala Tallinna südalinnas

Elektritõukside parkimisest kindlasse kohta on räägitud palju ja rendifirmade eestvõttel proovitud seda ka ellu viia. Paraku pole senine initsiatiiv tulemust andnud ning kõikjal vedelevad tõuksid risustavad linnapilti ja takistavad liiklejaid. Nüüd on linnavalitsuse eestvedamisel otsustatud asi veelkord käsile võtta.

Esmaspäevast, 7. augustist käivitub koostöös elektritõukerataste renditeenust pakkuva Bolti ja Tuulega pilootprojekt, mille raames rajatakse Tallinna kesklinna 126 spetsiaalselt tõukerataste parkimiseks mõeldud ala, et korrastada linnapilti ja korraldada kergliikurite parkimine linnaruumis jalakäijatele ohutumalt.

Augusti lõpuni on kasutajatel võimalus tutvuda ja harjuda piirkonda rajatud parkimisalade paiknemise ja nende kasutamisega.

Alates 1. septembrist rakendub muudatus kohustuslikuna, kus pilootalas saab elektritõukeratta renditeenust lõpetada ainult tähistatud parkimisalal.

Sobivad parkimisalad kavandas Tallinna transpordiamet koostöös suurimate tõuksirendifirmadega, Tuule ja Boltiga.

Pilootala piirneb kesklinnas Toompuiestee, Kaarli puiestee, Pärnu maantee, Laikmaa tänava, Rävala puiestee ning Liivalaia, Suur-Ameerika, Endla ja Tehnika tänavatega. Parkimiskohad on markeeritud ja tähistatud parkla ID-ga (nt A55 ja B23).

Transpordiameti uuringust selgus, et eelmisel aastal kasutas Eestis üle 200 000 inimese renditõukeratast. Nõudlus tõukerataste järele on kasvav ja on loogiline, et linn peab kohanema ja koostöös partneritega leidma viise, kuidas üheskoos ühtsesse ruumi ära mahtuda.

Arusaadavalt vähendab antud lahendus tõukerataste kasutajate paindlikkust, aga suur muutus on vajalik, et üks osa liiklejatest ei tunneks end linnaruumis pilla-palla vedeleva kola tõttu häirituna.

Parkimisalad kuvatakse alates 7. augustist teenusepakkujate mobiilirakendustes ning on tähistatud teekattemärgistusega ka linnaruumis.

Sõltuvalt asukohast on osa pilootalale jäävatest parkimisjaamadest (51 kohta) märgitud tänaval sõidutee serva või parkimiskohtade asemele, et jalakäijatele jääks kõnniteele rohkem ruumi. Sõiduteel olevad parkimisalad täiendatakse lisaks teekattemärgistusele ka pollaritega, et kasutajate ohutus oleks paremini tagatud.

Pilootprojekti käigus seiratakse kasutajate parkimiskäitumist. Samuti selgitatakse välja, milline parkimisala tähistus toimib kõige paremini.

Pildimaterjal: Tallinna linnavalitsuse pressiteenistus

KOMMENTEERI SIIN