Teisipäev, 5. detsember 2023
Kui sa oled tsiklihull, siis nüüd on see aeg aastast, kus sa langed ahastusse iga kord kui kuskil lumekribalat näed. Kiirenenud pulss, kõrgenenud vererõhk, igapäevased jalutuskäigud garaaži, kaherattalist paitama – see kõik käib motofänni kevadeootuse juurde. Kui sa oled tsiklihull, siis käisid sa veebruari lõpus Tallinn Motor Show väljapanekut uudistamas ja said sealt natuke leevendust oma raskele haigusele.

Veebruari lõpus Tallinnas Rocca al Mare Suurhallis toimunud rahvusvaheline mootorratta- ja ATV-de mess Tallinn Motor Show on sündmus, mida võib selle ajuhäire tekitamises suursüüdlaseks pidada.

TMS on kevadekuulutaja, ja uskuge mind, pärast näitusel käimist on mul ainult üks mantra: “Lumi, sula, sula ära!” Ei jaksa enam oodata…

Seda, et ootus teeb inimesed ärevaks, oli tajuda ka messile antud tagasisidest. Nagu Eesti Laul, laud vastakaid arvamusi täis, „suhteliselt igavast“ ja „mõttetust“ kuni „väga vingeni“.

Ahaa, lumi ajab vihakõnelema, jah? Polegi muud vingujatele öelda, et eks tehke siis ise paremini. Ja – igav muuseas on ainult igavatel inimestel! Minge seadke parem tsikkel korda ja ärge irisege!

MINU MULJED TÄNAVUSE TALLINN MOTOR SHOW NÄITUSELT

Neile, kes ei käinud, ja neile, kes käisid! Teen väikese ülevaate sellest, mis mulle silma jäi ja südame põksuma pani. Erinevalt igavatest irisejatest tundsin ma, et mulle jäi seda kõike väheks; oleks tahtnud nädala-kaks… messialal veeta ja lume sulamiseni turvalise katuse all proovisõite teha.

Esiteks muidugi mootorrataste esmaesitlused, projektirattad ja ATV-d. Järgmiseks lahe meelelahutus Motomissi valimise ja Harley Davidsoni võitja väljakuulutamise näol.

Oma laksu said kätte nii uute ja trendikate mudelite huvilised kui ka renoveeritud vanade või isetehtud rataste armastajad.

Projektirataste vahel oli korraldatud võistlus nagu mullugi, kus igaüks sai interneti teel hääletada oma lemmiku poolt. Publiku lemmikuks osutus Anton Suvorovi poolt ehitatud bobber Harley-Davidson Sportster – väga lahe isend!

Üldse on see projektirataste võistlus üks väga tore mõte, julgustades inimesi garaažist välja veeretama masinaid, mida muidu tänavapildis ei pruugi nähagi.

Sarnane võistlus toimub ka augusti lõpus Haapsalus Valge Daami Bike Show nime all, aga seal on muuhulgas üheks tingimuseks, et võidurattad peavad suutma omal „jalal“ tribüünile sõita.

This slideshow requires JavaScript.

Minule pakkusid väga huvi erinevate motorspordiklubide väljapanekud: näiteks oli esmakordselt väljas 2016. aastal Eesti parimaks motoringrajatiimiks saanud Vihur Motosport oma 2017. aasta koosseisus ja värvides. Vihur Akadeemia muide treenib lapsi juba päris pisikesest peale.

Mõlemal päeval valitses suur elevus nii motokrossi kui ka Speedway (mida vanasti söerajaks kutsuti) bokside juures. Speedway 14. mail 2017 Tabasalus aset leidev demopäev sai palju head vastukaja.

Speedway korraldajad kiitsid kokkuvõttes Tallinn Motor Show messipäevad väga aktiivseks ning väsitavaks. Muide, kohal oli ka Speedway rattaid ehitaja Jawa tehase esindaja.

Kes soovis rohkem meie motospordiga kursis olla, kuulas kindlasti ära pressikonverentsid, kus esitleti supermoto, motoringraja, krossi ja Speedway Eesti Meistrivõistluste sarju ning meeskondade selle aasta plaane. Soovi korral sai ju ka asjaosalistele endale küsimusi esitada ning meie tippudega koos pildistada. Iga päev sellist võimalust ei anta!

Kui välismessidel on väga populaarsed näidissõiduhallid, siis Suurhallis on sellist asja veidi keerukas inimeste ja väljapanekute vahel organiseerida.

Sellegipoolest tehti proovisõidualal veidi demonstratsioone ning suurt tähelepanu pälvisid uute rataste esitlused: KTM 125 Duke, 1090 Adventure R, 1290 Adventure S, Yamaha MT-10Sp, MT-09 ja SCR950, BMW Heritage, BMW R1200GS, samuti esitleti Itaalia tootja Benelli mootorrattaid.

This slideshow requires JavaScript.

Olles hiljuti külastanud ka Stockholmi motomessi, mõjus Tallinn Motor Show muidugi pisemana ja lahjemana. Aga sündmus toimus ju alles teist korda ning tõenäoliselt pole see end veel kõigi motoesinduste ning klubide ees piisavalt tõestanud.

Mina olen küll tänulik, et hooaja ootuses meie pisikese motomaastikul võtab keegi vaevaks üldse millegi sellise suure ja mastaapse korraldamisega vaeva näha. Üks on kindel, mina ja paljud mu tsiklihulludest sõbrad on kohal ka järgmisel aastal! Kohtumiseni uuel TMS-l!

Anastassia Kovalenko, meie mototäht!

Vaata messilehte siit

Pildid: Gerli Ramler

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.