Laupäev, 15. juuni 2024
Kolme aastaga on mootorratturite turvavarustuse kasutamine oluliselt tõusnud, paranenud on ka teadlikkus. Tallinna Ülikooli diplomitöös uuriti rohkem kui 650 mootorratturi suhtumist kaitsevarustusse ja selle kasutamist.

Töö autor, autokool Motohunt õpetaja Ants Verliini sõnul on kõige rõõmustavam, et kohustuslikku kiivrit kantakse pea 100% juhtudel ehk 99,7% juhtidest kannab alati kiivrit.

„Tõusnud on ka muu varustuse kandmine – kaitsmetega kindaid kasutab pea 96% vastanutest, kolm aastat tagasi oli see näitaja 86%. Motojopet kannab 94% mootorratturitest, mis eelmises uuringus oli vaid 75%.“

Ants Verliini sõnul on oluline ka see, et juhid on teadvustanud, et mootorrattur on liiklusõnnetuse puhul alati nõrgem osapool ning motovarustus on iseenda kaitseks.

„Vaid 3,5% vastanutest leidis, et ei peaks kandma täielikku motovarustust, valdav enamus saab varustuse vajalikkusest selgelt aru. See on väga oluline, et mootorrattur mõistav turvavarustuse vajalikkust ja kasutab seda, kuna aasta-aastalt on liiklusõnnetustes hukkunute ja vigastatute arv jäänud samaks või olnud kasvavas järgus,“ lisas Verliin.

Rohkem kui kolmveerand vastanutest on sattunud liiklusohtlikku olukorda ja rohkem kui veerandi vastanutega on juhtunud liiklusõnnetus. „Uuring näitas, et kui juht sattus täieliku turvavarustusega liiklusõnnetusse, siis enamikel juhtudel olid vigastused minimaalsed – peamiselt sinikad ja põrutused,“ selgitas Verliin.

Lihtsad lahendused

Peamise varustuse mittekandmise põhjustena tõid juhid välja kaks varianti – sihtkohas ei ole võimalust riiete vahetamiseks ning ilm on soe. Ants Verliini sõnul on mõlemad probleemid lihtsalt lahendatavad.

„Suvine turvavarustus on väga õhuke ning võib jahutada isegi efektiivsemalt kui ilma varustuseta sõitmine. Riiete vahetamise probleemi lahendab kihiline riietus, kus motovarustuse all on lühikesed riided. Sellele saab sihtkohas vajadusel pikemad tavariided peale panna.“

Turvavarustuse valik on väga mitmekesine. Tänapäeva suvine turvavarustus on õhuke ning jahutab efektiivselt kuumadel suvepäevadel. Lisaks on võimalik kasutada spetsiaalseid kaitsmetega sõiduteksaseid ja -tenniseid, mida on viisakas kanda ka näiteks kontoris.

Diplomitöö pakkus välja ka lahendusi, kuidas suurendada turvavarustuse kasutamist. „Kõige efektiivsem ja parim lahendus oleks, kui kõik motokoolid kasutaksid õpilastel kogu õppimise ajal täielikku turvavarustust, mitte tavariietusele peale käivaid lisakaitsmeid.

Motohunt Autokoolis oleme õpilastele pakkunud täielikku turvavarustust juba aastast 2010 ja näeme, et õppesõitude ajaga harjuvad juhid varustust kasutama ja vahetama, see muutub tavaliseks osaks sõidust,“ kinnitas Ants Verliin.

Taust

Team Motohunt on Eesti ainus vabatahtlikest koosnev mototurve tiim. 50 mootorratturit tagavad spordivõistluste ajal võistlejate, piirkonnas liiklevate autojuhtide ja jalakäijate turvalisuse.

Hooaja jooksul hoitakse turvalisust kuni 40 sündmusel, ühe hooaja jooksul käib turves 250 mootorratast.
Motohunt Autokool on turvalisusele pühendunud autokool, mille eesmärk on anda oskused turvaliseks liiklemiseks.

Kaanepilt: Unsplash. Artikli pildid: Motohunt

KOMMENTEERI SIIN