Laupäev, 20. aprill 2024
Novembris kirjutasime veidi Hyundai kõige kuumemast elektrilisest sportautost, Ioniq 5 N-ist. Tõdemus oli lihtne – on, mida kohe väga oodata!

See lugu on loetav siit ja sisaldab ka driftikuninga Keiichi Tsuchiya proovisõiduvideot ja kommentaare. Nüüd aga teame Ioniq 5 N-i kohta ka koduturul rohkemat – müük algab täna hinnaga 78 990€, esimesed autod on kohal juba mais!

Hyundai Ioniq 5 N

Alates esmaesitlusest juulis toimunud Goodwoodi kiirusfestivalil on Hyundai Motor Company sportlik Ioniq 5 N ümber lükanud mitmeid täiselektriautode võimekuse kohta levinud eelarvamusi.

Ioniq 5 N kujutab endast tähelepanuväärset verstaposti suure jõudlusega elektrisõidukite maailmas. Hyundai N-divisjoni esimeses täiselektrilises sportmudelis on kasutatud Hyundai Motor Groupi üleilmset elektriautode moodulplatvormi (E-GMP) koos mudeli jaoks välja töötatud tehnoloogiatega, mida on lihvitud ja täiustatud elektrifitseeritud Rolling Lab projektide põhjaliku arendustöö käigus.

Täiesti uus mudel kehastab N-divisjoni mudelite kolme peamist iseloomuomadust: see on kurvisuutlik, võidusõiduks valmis ja samal ajal igapäevaselt kasutatav sportauto. Ioniq 5 N tähistab uue ajastu algust juhikesksete ja sõidurõõmule orienteeritud elektriautode jaoks, mille tipptasemel tehnoloogiad tagavad suurepärase rajavõimekuse.

Hyundai Ioniq 5 N

Kahe ajamiga nelikvedu koos rallikogemusest inspireeritud juhitavusega

Ioniq 5 N-i suutlikkus kurvidel ja rajal on muljetavaldav tänu täiustustele kandmiku jäikuses, jahutuses, pidurdusvõimes, veojõu jagamise tarkvaras, rooliülekandes jpm, pakkudes põnevust otsivatele autojuhtidele tõeliselt kaasahaaravaid sõiduelamusi.

N-Pedal-tarkvara parandab mootori reaktsiooni pedaalivajutusele ja auto käitumist kurvi sisenemisel, seades esikohale tundliku juhitavuse ja jäljendades sisepõlemismootorile sarnaseid omadusi. Sõidurežiim N Drift Optimizer aitab säilitada libisemisnurka, juhtides reaalajas mitme eri süsteemi koostööd, samal ajal kui funktsioon Torque Kick Drift imiteerib driftimise silmapilkseks alustamiseks “sidurilööki”.

Hyundai Ioniq 5 N

Režiim N Torque Distribution võimaldab reguleerida pöördemomendi jaotust esi- ja tagatelje vahel 11-astmelisel skaalal, optimeerides auto kurvisõiduomadusi. Tagatelje elektrooniline piiratud libisemisega diferentsiaal (e-LSD) parandab suutlikkust pööretel ning muudab auto väledamaks ja paremini juhitavaks.

Ioniq 5 N on varustatud pilkupüüdvate 21-tolliste sepistatud alumiiniumvelgedega, mis vähendavad vedrustamata massi ja suurendavad üldist jõudlust. Elektrooniliselt reguleeritav vedrustus koos täiendavate rattaanduritega ja spetsiaalselt häälestatud suuremate täiustatud amortisaatoritega parandab auto sooritusvõimet veelgi, tagades mugava ja samas dünaamilise sõidu.

Hyundai Ioniq 5 N

Võidusõiduks valmis

Ioniq 5 N südameks on suure võimsusega elektriajamid, mis saavutavad suurimaks pöörlemiskiiruseks muljetavaldavad 21 000 p/min ja annavad juhi käsutusse tohutu võimsuse – 447 kW/600 hj, mis N Grin Boost funktsiooniga kasvab 10 sekundiks lausa 478 kW/650 hj ja 770 Nm-ni.

Hoogsa paigaltvõtu eest kannab hoolt kolme erineva veojõutasemega stardiabi N Launch Control. See süsteem tagab auto silmapilkse kiirenduse, et iga start ideaalselt õnnestuks.

Tippvõimsuse pikemaajaliseks säilitamiseks on Ioniq 5 N varustatud täiustatud aku termoregulatsiooni juhtsüsteemiga, mis on loodud selleks, et hoida ära liigsest kuumenemisest põhjustatud võimsuse langust. Süsteemi kuuluvad täiustatud mootoriõli ja suurema jahutuspinna ja mahtuvusega radiaatorid. Tänu aku ja ajami tõhusamale jahutamisele suudab auto jõudluse halvenemist vältida isegi nõudlikes ringrajaoludes.

Hyundai Ioniq 5 N

Autojuhtidele, kes soovivad oma sõiduki energiakasutust veel paremini kontrollida, pakub Ioniq 5 N sõidurežiimi N Race. Vaid mõne nupuvajutusega saab juht teha valiku 2 variandi vahel: “Sprint”, mis pakub maksimumvõimsust lühikeste vahemaade läbimiseks, või “Endurance”, mis suurendab sõiduulatust, ent piirab selleks mõnevõrra tippvõimsust. Sellisel tasemel kontroll võimaldab energiatarbimist väga täpselt juhtida, tagades samal ajal ideaalse suutlikkuse.

Hea pidurdusvõime on võistlusrajal otsustava tähtsusega. Seepärast on Ioniq 5 N varustatud uue pidurisüsteemiga, kus eesmisi 400 mm kettaid pigistavad neljakolvilised monoplokksadulad, tagumiste piduriketaste läbimõõt on 360 mm. Kõik see on valmistatud kergetest materjalidest ning tänu optimeeritud õhuvoole toimub ka nende jahutamine väga tõhusalt.

Hyundai Ioniq 5 N

Kineetilise energia taastesüsteem, mida tavaliselt kasutatakse energiatõhususe parandamiseks, on nüüd saanud pisut teise ülesande – suurendada pidurdustõhusust. Nii on regeneratiivpidurdamine Ioniq 5 N pidurdusjõu põhiallikaks ja mehaanilised pidurid täiendavad seda vastavalt vajadusele, tagades pikema vastupidavuse võistlusrajal. N Brake Regen, mille suurim aeglustusjõud on lausa 0,6 G, kehtestab selle tööstusharu parima näitajaga pidurdustõhususele uue standardi.

Elektriline sportauto igaks päevaks

Juhi sõidunaudingu seisukohalt on üks tähtsamaid tehnoloogiad N e-Shift, mis tagab täpse kontrolli jõuülekande üle ja imiteerib tavaauto käiguvahetusi. See pakub meeldivalt interaktiivset juhtimiskogemust, kuna jäljendab väga ehedalt tunnet, mille tavaliselt tekitab kaheksakäiguline topeltsiduriga käigukast sisepõlemismootoriga N-autodes.

Selleks, et sõit soovi korral veel kaasahaaravamaks muuta, on Ioniq 5 N varustatud süsteemiga N Active Sound +, mis tekitab koostöös N e-Shift-funktsiooniga vastavalt juhi soovidele kas futuristlikke elektriauto hääli või erinevatele sisepõlemismootoritele iseloomulikku mürinat. Kõik selleks, et sõidurõõmu suurendada!

Hyundai Ioniq 5 N

Euroopa autojuhtidele pakub Ioniq 5 N lisaks ka funktsiooni N Road Sense. See uuenduslik funktsioon soovitab automaatselt sisse lülitada N-režiimi, kui on tuvastanud kurvide eest hoiatava liiklusmärgi. See parandab sõidukogemust, optimeerides vastavalt teeoludele auto seadeid, muutes sõidu dünaamilisemaks ja kaasakiskuvamaks.

Sportlikkust ja võidusõidupotentsiaali rõhutav disain

Hyundai Ioniq 5 N

Ioniq 5 N välisilme demonstreerib tervet rida disainielemente ja muudatusi, mis rõhutavad selle sportlikku sooritusvõimet ja valmisolekut ringrajasõiduks.

Auto proportsioone on mõnevõrra muudetud ja see on tehtud tavamudelist 20 mm madalamaks, 80 mm pikemaks ja suuremate rehvide kasutamiseks ka 50 mm laiemaks. Esiosa N-graafikaga funktsionaalset võret täiendavad õhkkardinad ja aktiivõhuklapid, mis parandavad jahutust. Kaitseraua alaserva lisa rõhutab auto madalat tee külge liibuvat hoiakut ja võidusõidule orienteeritud disaini.

Hyundai Ioniq 5 N

Eksklusiivne tiivakujuline spoiler tagaluugil ja tagumine õhuhajuti aitavad juhtida õhuvoolu, hoolitsedes auto optimaalse aerodünaamika eest. Spoilerisse integreeritud eridisainiga kolmnurkne kõrge lisapidurituli ning musta kaitseraua katet ehtivad N-mudelile ainuomased efektsed ruudulipu mustriga reflektorid teevad auto tagant lähenejatele hästi nähtavaks. Hea nähtavuse eest läbi tagaklaasi auto taha kannab aga hoolt tagumine klaasipuhasti.

Hyundai Ioniq 5 N

Sõitjateruumis võib näha mitmeid N-mudeliperele iseloomulikke disainielemente, mis ühendavad omavahel võidusõiduauto stiili ja funktsionaalsuse.

Rool on saanud uue kujunduse ning esmakordselt püüab sellel pilke efektne N-logo. Roolile on paigaldatud lülitid, mille abil saab valida soovitud sõidurežiimi ja muuta seadeid oma isiklikele eelistustele vastava sõidukogemuse jaoks. Spetsiaalne N Grin Boost-lüliti annab maksimaalsele kiirendusele ja sõidurõõmule kiirjuurdepääsu, käepäraselt roolile paigutatud hoovad lasevad aga kasutada funktsioone N e-Shift ja N Pedal.

Hyundai Ioniq 5 N

Madalamad istmed sobivad ideaalselt sportliku sõidustiiliga autojuhtidele. Nii esi- kui ka tagaistmeid kaunistavad N-embleemid, mis on esiistmetel kutsuvalt valgustatud. Kogu interjööri läbib võidusõidust inspireeritud kujundus, mida rõhutab ruudulipu muster uste läveliistudel, metallpedaalidel ja jalatoel.

Hyundai Ioniq 5 N

Fotod: Hyundai

KOMMENTEERI SIIN