Teisipäev, 16. juuli 2024
Otto Tiidermann käis juuli lõpus Brüsselis uue Toyota Yarisega tutvumas ning järeldas, et tegu on täpselt nii suure väikse autoga, nagu linnas vaja. Nüüd on uus Yaris ka meil müügile jõudnud.

Yaris on tiheda liiklusega linnatänavatele just sobiva suurusega ja sel on oma klassi parim pöörderaadius, mis teeb manööverdamise ja parkimise selle autoga eriti hõlpsaks. Esmaklassiline on ka uue Yarise varustustase, kust leiab ka sellised funktsioonid nagu mugava ligipääsu teabele ja ühenduvuse, mida tänapäevane autoomanik kõrgelt hindab.

Linnasõidul suudab uus Yaris Hybrid märkimisväärselt suure osa ajast läbida heitmevabalt – täpselt nagu akutoitel elektriauto, aga ilma laadimismuredeta.

Uue põlvkonna Yaris on lühem, kuid ruumikam

Kuigi auto pikkus on alla nelja meetri, on sõitjateruumis tänu 50 mm pikemale teljevahele rohkem ruumi.

GA-B platvormi esmakordne kasutus on võimaldanud uue Yarise kõrgust vähendada, autot 50 mm võrra laiendada ning lisada ka 57 mm rööpmele, mis võimendab auto üldist madalat ja jõulist hoiakut.

Platvorm ja kere ülaosa on disainitud müra vähendama. Insenerid tuvastasid kohad, kust kõige rohkem müra sisse pääseb – armatuurlaud ja põrandapaneelid – ja tegid neid helikindlamaks.

Interjöör peegeldab üldiselt “vähem on rohkem” mõtteviisi. Nutikalt disainitud sõitjateruum mõjub kõrgema klassi autole iseloomulikult kõrgekvaliteedilise ja avarana. Uues Yarises on juhi ja kõrvalistuja vahel 20 mm lisaruumi, mis võimaldab luua ka laiema keskkonsooli.

Uue Yarise omaduste seast leiab näiteks soojendusega rooli, sinise miljöövalgustuse jalaruumis, uksepaneelides ja keskkonsoolis, juhtmevaba telefonilaadimise, nutitelefoni ühilduvuse (toetab Apple Carplayd ja Android Autot) ja isegi 10-tollise värvilise esiklaasinäidiku. Pakutakse ka täis-LED-tulede paketti, sh udutuled.

630 mm sügava pagasiruumi maht on 286 liitrit.

Segmendi liider ohutuses

Uus Yaris viib kompaktautode turvalisuse enneolematule tasemele, muutes Yarise oma segmendis kõige turvalisemaks autoks. Oma panuse annab sellesse eriti lai valik Toyota Safety Sense’i aktiivohutussüsteeme.

Uuest Yarisest leitav pakett pakub rohkem lisasid kui teised B-segmendi konkurendid, sealhulgas: kokkupõrke ennetussüsteem koos sõidukite, jalakäijate (ööpäevaringselt) ja jalgratturite (valgel ajal) tuvastamisega, ristmikul pööramise abi (sõidukite ja jalakäijate tuvastamine), ohuolukorra roolimisabi, nutikas kohanduv kiirushoidik (Yaris Hybridi puhul toimib kogu kiirusvahemikus), liiklusmärkide jälgimise süsteem, sõidurajalt lahkumise hoiatussüsteem koos rooli korrigeerimisega ja sõiduraja abisüsteemiga Lane Trace Assist ning automaatsed kaugtuled.

Kokkupõrgete vältimise abi toimimist on täiustatud ning funktsionaalsust laiendatud. Märkimist väärib, et kokkupõrke ennetussüsteemi (PCS) tööulatust on suurendatud kiiruseni 180 km/h-ni. PCS suudab ka kuni kiiruseni 80 km/h ööpäevaringselt tuvastada auto trajektooril jalakäijaid ning valgel ajal ka jalgrattureid.

Ohuolukorra roolimisabi on veel üks uutest Toyota ohutusfunktsioonidest. See toetab juhti potentsiaalse kokkupõrke korral, kui auto sõidurajal on jalakäija või takistus ja kokkupõrke vältimiseks tuleb sooritada ümberpõige. Süsteem lisab täiendavat roolimisjõudu, et suurendada auto stabiilsust ja vältida oma sõidurajalt lahkumist.

Uus Yaris on B-segmendis ainus auto, millel on 10-tollise värvilise esiklaasinäidiku võimalus. See kuvab olulise teabe esiklaasi alaossa, juhi vaatevälja, jäädes truuks auto ideele “käed roolil, pilk teel”.

Uus Yaris on esimene Toyota, mis on varustatud keskmiste SRS-turvapatjadega. Standardvarustusse kuuluvad turvapadjad rakenduvad külgkokkupõrke korral, et ennetada juhi ja kõrvalistuja omavahel kokku põrkamist.

Selle varustuse ja GA-B platvormi märkimisväärselt suurema kerejäikuse abil soovib Toyota teha Yarisest maailma kõige turvalisema väikeauto.

Veel tõhusam ja säästlikum

Inseneride jaoks ei olnud fookus ainult säästlikuma auto loomisel, vaid ka kogu sõidu nauditavamaks muutmisel, sealhulgas just Euroopa teedele sobivaks häälestamisel.

Andmed illustreerivad saavutatu ulatust. Üleüldine säästlikkus on kasvanud 20% võrra, mis tavapäraselt peaks tulema jõudluse arvelt. Selle asemel on võimsus 16% suurem (116 hj), kiirendus 0-100 km/h on 15% parem ehk 9,7 sekundit ja reaktsioon juhi gaasivajutusele on teravam.

Ka auto täiselektriline võimekus on paranenud: sõita saab kuni 130 km/h ja elektrirežiimis sõit on linnaliikluses pikemateks perioodideks kasutatav. See tähendab, et juhid saavad nautida paljusid akutoitel elektriauto eeliseid, aga madalama hinna eest ja ilma laadimise pärast muretsemata.

CO2 heitkogus on langenud 87 g/km-ni ja WLTP kombineeritud tsükli kütusekulu on 3,8 l/100 km, mis on 20% parem. Need näitajad on Toyota jaoks enneolematud ja demonstreerivad hübriidtehnoloogia võimekust pakkuda veel suuremat säästlikkust ilma jõudlust ohvriks toomata.

Uuel Yarisel on liitiumioonaku, mille pinge ulatub 144–177,6 V. Elementide arvu on vähendatud 120-lt 48-le. Märkimisväärselt suurema energiatihedusega aku on väiksem ja 12 kg võrra kergem. Selle kompaktsed mõõtmed võimaldavad selle koos lisaakuga tagaistme alla paigutada, säästes sellega pagasiruumi.

Uus Yaris on saadaval ka 1,5-liitrise bensiinimootoriga. See on sisuliselt sama uus kolmesilindriline mootor, mille leiab ka hübriidist. Võrreldes konkurentide väikeste turbomootoritega pakub see väiksemaid heitmeid ja säästlikku jõudlust. 1,5-liitrine bensiinimootor on saadaval koos kuuekäigulise käsikäigukasti või CVT-käigukastiga.

Eelmise põlvkonna Yarise omale sarnane 1-liitrine bensiinimootor on saadaval uue Yarise baasvalikuna.

Yarise ajalugu

Toyota Yarisel on ette näidata muljetavaldav ajalugu innovaatorina. Yarise 1999. aastal turule lastud esimene põlvkond oli Toyota esimene Euroopa Aasta Auto tiitli võitja ja see tõusis esile märkimisväärselt ruumikast interjöörist tuleneva “väike, aga suur” iseloomu poolest.

Teise põlvkonna Yaris oli esimene B-segmendi mudel, mis sai Euro NCAP-ilt viis tärni ning kolmanda põlvkonna mudel tõi kompaktautode turule esmakordselt hübriidjõuallika ja astus jõulisi samme turvalisuse suunas, pakkudes standardvarustusena Toyota Safety Sense’i täiustatud juhiabisüsteeme.

Uue mudeli juures kasutatakse Toyota neljanda põlvkonna hübriidajami viimast edasiarendust, mis muudab auto säästlikumaks, vähendab heitmeid ja suurendab võimekust sõita täiselektriliselt nii suurematel kiirustel kui läbida pikemaid distantse. Tegelikult suudab uus Yaris Hybrid linnasõitudel märkimisväärselt suure osa ajast toimetada heitmevabalt – täpselt nagu akutoitel elektriauto, aga ilma laadimismuredeta.

Varustus ja hinnad

Varustustaseme Hybrid Active standardvarustusse kuulub ohtralt väärtuslikku varustust, sealhulgas:

  • 7-tollise ekraani, nutitelefoni ühilduvuse ja kuue kõlariga multimeediasüsteem Toyota Touch 2
  • Kohanduv kiirushoidik
  • Toyota Safety Sense
  • Tahavaatekaamera
  • Soojendusega esiistmed
  • Automaatne kliimaseade

Varustustasemega Hybrid Active mudeli hind algab 18 600 eurost. 1,0-liitrise bensiinimootori ja varustustasemega Standard mudeli hind algab 13 900 eurost.

Fotod: Toyota

KOMMENTEERI SIIN