Teisipäev, 18. juuni 2024
Hea lugeja, pealkirjas ei ole trükiviga: accelerista.com näol on jätkuvalt tegu tehnoloogia-, mitte finantsportaaliga. Selle nädala paaris võrdleme hoopis liisingfirmade pakkumisi, ehkki ka autode paar on loomulikult olemas – need on tänavu tutvustatud Opel Mokka ja Mokka-e.

Mitmed sõidukite ostmise finantseerimist pakkuvad ettevõtted on deklareerinud, et nende panus keskkonna päästmisse on ennekõike soodsam liisinguintress elektriautodele.

Kuna see potentsiaalset autoostjat eriti kõnetavat ei tundu (elektriautode müügiosakaal kõigub 1% ringis), siis otsustasime uurida, kui suur see hinnaerinevus ikkagi on. Tulemus oli üllatav.

Võrdluse aluseks võtsime verivärske Opel Mokka, kuna uudismudel annab hea võimaluse võrrelda tavahindu – mudelivärskendusele eelnevad ju reeglina sooduskampaaniad.

Autot pakutakse nii täiselektrilisena kui ka sisepõlemismootoriga ehk Opel Mokka annab võimaluse kõrvutada omavahel võrreldavaid asju. Hinnakirjad ja muud omadused leiab siit.

Võrdluses enimmüüdud versioonid

Eestis enimmüüdud bensiinimootoriga versioon on Innovation Plus varustustasemel. Seda viib edasi PSA grupi vana tuttav 1,2-liitrine kolmesilindriline, millest turbo toel on välja võetud 130 hobujõudu.

Pardal on tänapäeva mõistes vaid hädavajalik, aga keskmisele tarbijale, kes peaasjalikult kuumakset ostab, on see täiesti piisav. Kuigi automaatkast lisab hinnale 1400 eurot, on see eestlaste ostueelistustes valdav.

Astusime sisse esimesena ettejuhtunud Opeli müügisaali ja lisasime pakkumust küsides vaid möödapääsmatu lisavarustuse nagu metallikvärvi, põrandamatid, registreerimise ja ohutuspaketi koguväärtusega 1187 eurot.

Võtsime sealt maha tehtud allahindluse summas 1097 eurot ja saimegi kokku 21 490 eurot. Kas odav või kallis? Aastatetaguste hindadega võrreldes kallis, kuid täna pigem soodne.

Elektriajamiga Mokka on sarnaselt Innovation Plus varustustasemes ning arusaadavalt lihtsa automaatkastiga: üks käik edasi – üks käik tagasi, vaid kiiruse ja võllide pöörlemissuuna määrab elektroonika.

Mokka-e mootor arendab pea sama palju hobujõude (136), kuid pöördemoment on piiratud oluliselt kõrgemal – 260 Nm peal, mis tagab autole 300 lisakilogrammist hoolimata sootuks elavama dünaamika. Mokka on alati esiveoline.

Lisasime e-Mokkale täpselt sama lisavarustuse, mis maksis ka täpselt sama palju ehk 1187 eurot. Arvestades, et auto letihind on 35 287 eurot, ootasime suuremat allahindlust ja absoluutnumbrites 1397 eurot seda ka on, moodustades alghinnast 3,96%.

Protsentuaalselt on seda aga selgelt vähem, kui ottomootoriga mudeli üle 5,1% hinnasoodustus. Müüt e-auto soodsatest ostutingimustest hakkab murenema…

Tavapärased liisingutingimused

Liisingutingimusi valides võtsime samuti enim levinud variandi: 10% sissemaks, 5-aastane kasutusrent ja 30% jääkväärtus.

Aastane läbisõit piirati 20 000 km peale, mis on liisingfirmade lemmikdistants. Võibolla saanuks seda venitada ka 30 000 kilomeetrini, kuid pikkade vahemaade mugavaks läbimiseks või näiteks taksoteenuse osutamiseks on sobilikumaid autosid.

Automüüja „oma“ liisingfirma pakkus tava-Mokka intressiks 2,19% ja lepingutasuks 215 eurot, igakuiselt tuleks selle järgi tasuda 199,04 eurot.

Elektri-Mokka intressiks pakuti pisut väiksem 1,89%, kuid lepingutasuks küsiti 250 eurot. Igakuine makse oleks 309,54 eurot. Intressi erinevus 0,3% elektriauto kasuks, lepingutasu 35 eurot elektriauto kahjuks.

Kodupanga liising nii helde ei olnud, vaatamata ligi veerandsaja-aastasele kliendistaažile. Bensiinimootoriga Opel Mokka intressiks pakuti 2,25% ehkki lepingu sõlmimise eest puhul lepiti 168 euroga.

Liisingu kuumakseks tuleb nii aga koguni 235,67 eurot – promillid on olulised mitte ainult rooli taga, vaid ka liisinglepingus!

Elektri-Mokka puhul oli asi veelgi karmim. Lepingutasu on peaaegu sama, mis Luminoril ehk 253 eurot, kuid intressis allahindlust ei tehtud (hüvasti, rohelised unistused!).

Täpselt sama 2,25% intress viib pangakontolt viie aasta jooksul igal kuul 371,65 eurot – ning see on juba väga tuntav hinnavahe.

Järeldused

Loo moraal on lihtne, õigupoolest on neid lausa paar. Alati tasub võtta mitu liisingpakkumist. Ei kodupank ega automüüja ihuliisingettevõte ei pruugi pakkuda parimat intressi.

Viie aasta jooksul koguneb väikesest protsendierinevusest päris oluline summa. Seda raha ei ole mõtet niisama ära kinkida lihtsalt seetõttu, et ei viitsinud teist või kolmandat pakkumust küsida.

Teiseks tasub unustada muinasjutud sellest, kuidas finantsinstitutsioonid panustavad oma raha meie rohelise tuleviku nimel sh särtsukate soetamiseks.

Pangad koos oma tütarettevõtetega on kasumit teenivad ettevõtted – ja see on hea, sest vastasel juhul oleksid nad pankrotis koos meie kõigi hoiustega. Ning seda me ju ei taha!

Pildid: Opel

blank

Autoentusiast, kes võtab kirglikult kõike, mis liigub vähemalt neljal rattal. Hobiautoks on Volvo 960, mis aitab tunnetada auto kui tehnoloogilise ja kultuurilise nähtuse muutumist ajas.

1 kommentaar

 1. blank

  Hea artikli kirjutaja, midagi peab olema numbritega paigast ära. Ostuhind (35 287€ – 1 397€) = 33 890€
  10% sisse, 30% jääk, 60 kuud ehk 5 aastat annab kuumakse intressidega:
  1.89% ~= 371.62 €
  2.25% ~= 377.70 €
  Allikas (https://www.kalkulaator.ee/et/liisingukalkulaator)

  Selleks, et saada 1.89% intressiga igakuiseks makseks välja toodud 309,54€ peaks ostuhind olema ~28 230€
  (Mis on väga lähedane summa 33 890€ – käibemaks).
  Kahtlustan, et miski on sassi läinud.

KOMMENTEERI SIIN