Esmaspäev, 27. mai 2024
Maailma aasta auto valimine on aastatepikkune traditsioon, kuigi selle kaalukus on aja jooksul muutunud – aasta auto valimisi korraldab tänapäeval iga endast lugupidav riik, kus inimesed autosid ostavad. Euroopas kõige mõjukam võistlus on kahtlemata European Car of the Year, mille võitja selgub kuu aja pärast Genfi autonäitusel. World Car Awards lõpptulemus tehakse teatavaks aprillis, New Yorgi rahvusvahelisel autonäitusel.

Mõni päev tagasi avalikustas Maailma aasta auto (World Car Awards, lühendina WCOTY) juhtkomitee 2016. aasta finalistide nimekirjad. World Car Awards 2016 jätkab traditsioone ja jagab auhindu mitmes eri kategoorias. Tänavu valis ja hääletas lõppnimekirjadesse pääsejaid 73 ajakirjanikku kogu maailmast. Kategooriate kolm paremat tehakse teatavaks märtsi alguses Genfis ning siis jätkub närvikõdi veel mõneks nädalaks, enne, kui New Yorgis, rahvusvahelisel autonäitusel kuldkarikate jagamiseks läheb.

Maailma Aasta auto 2016

Maailma aasta auto 2016 (WCOTY 2016) tiitlile kandideerivad tänavu:

Audi A4 Sedan / Audi A4 Avant
BMW X1
Hyundai Tucson
Jaguar XE
Land Rover Discovery Sport
Mazda CX-3
Mazda MX-5
Mercedes-Benz GLC
Skoda Superb
Toyota Prius

Maailma Aasta luksusauto (Luxury Car) tiitli nimel lähevad võistlustulle need viis autot:

Audi Q7
BMW seitsmes seeria
Jaguar XF
Mercedes-Benz GLE Coupé
Volvo XC90

Sportautode (Perfomance Car) kategoorias pistavad 2016. aasta tiitli nimel rinda:

Audi R8
Chevrolet Camaro
Honda Civic Type R
Mercedes-AMG C 63 Coupé
Range Rover Sport SVR.

Keskkonnasõprade rõõmuks antakse välja ökoauto (Green Car) tiitel. Võistlevad:

BMW 330e
Chevrolet Volt
Toyota Prius
Toyota Mirai
Volkswagen Passat GTE

Parima disainiga Aasta auto (Car Design) tiitlile kandideerivad 2016. aastal:

Cadillac CT6
Mazda CX-3
Mazda MX-5
Jaguar XE
Land Rover Discovery Sport.

Maailma aasta auto 2016 testisõidud

[dropcap]VALIMISED[/dropcap] WCOTY protseduurireeglid näevad ette iga-aastase kindla ajakava jälgimist

– Eelneval kevadel valitakse kohtunikud. Kohtunikustaatus kehtib 1 aasta
– juunis-juulis tehakse kohtunikekogu koosseis teatavaks
– juulis-augustis valitakse võistlejad neljas kategoorias: World Car of the Year, World Luxury Car, World Performance Car, World Green Car ja World Car Design of the Year
– varasügisel tehakse ametlik võistlejate nimekiri teatavaks
– septembrist jaanuarini testivad ja hindavad WCOTY kohtunikud kõigis kategooriates sõidukeid
– jaanuaris teeb sõltumatu audiitorfirma KPMG teatavaks kümme WCOTY finalisti ja teiste kategooriate lõppvõistlusele pääsenud sõidukite nimekirja
– märtsis, Genfi autonäitusel, tehakse teatavaks kolm kõige kõvema punktisumma saanud WCOTY sõidukit. Nende vahel läheb lõppheitluseks
– aprillis, rahvusvahelisel New Yorgi autonäitusel selgub, mis auto võidab WCOTY karika ja millised sõidukid on võitjad ülejäänud kategooriates
– samal ajal käivitub uus WCOTY hindamisring.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM[/dropcap]Möödunud autoaasta on olnud võistluste mõttes üsna tasavägine, olgu Soome või Saksamaa või Eesti, kõikjalt käivad parimate seast läbi ühed ja samad mudelid. Eesti Aasta auto 2016 tiitli võitis Škoda Superb ning esikuuikus olid nii Hyundai Tucson kui WCOTY luksusautode kategoorias võistlev XC90. Tuleb siis uskuda üleilmseid hindajaid – tegu on tõeliselt heade autodega! Ja nagu näha, ei ole ka WCOTY pidanud vajalikuks VW grupi uksest väljatõstmist.

Pisut teeb WCOTY kategooriate puhul nõutuks ökoauto ehk Green Car nominentide rivi, kus selgelt domineerivad hübriidsed autod (sh. Toyota Mirai, mille elektrimootorit käitab vesinik). Tundub, et tulevik on siiski hübriidide päralt. Seega, uuel aastal – Hyundai Ioniq, miks ka mitte!

Seni ei ole Eestist ükski autoajakirjanik pääsenud ei Euroopa ega Maailma Aasta auto kohtunikekogusse. Põhjuseks meie turu marginaalsus ning  (Euroopa puhul) ka autotööstuse puudumine. See-eest on meie oma naine WWCOTY ehk Maailma Naiste Aasta Auto žüriis ja loodetavasti on see argument järgmisteks WCOTY valimisteks, et Eestis teevad ajakirjanikud head ja proffi tööd ning keegi ka üleilmsesse kohtunikekogusse kunagi pääseb. Töö sel suunal käib.

Ootame huviga nii Euroopa Aasta auto kui Maailma Aasta auto tulemusi –  Genfi autonäituseni on jäänud vaid mõni nädal. Tehke panuseid, mis auto saab tänavu Euroopa ja mis maailma parimaks?

Allikas ja meedia: WCOTY, Youtube’i andnunud naisfänn, tootjate pildid

http://www.accelerista.com/auto/selgusid-euroopa-aasta-auto-2016-finalistid/

Eesti Aasta auto 2016 on Škoda Superb

http://www.accelerista.com/auto/wwcoty-2015-ehk-kuidas-valida-maaima-naiste-aasta-autot/

http://www.accelerista.com/uudised/tooteuudis/saksa-tuv-2016-aasta-raport-kui-tookindel-on-sinu-auto/

KOMMENTEERI SIIN