Teisipäev, 28. mai 2024
Porsche tõmbas maha katte uue 911 GT3 seitsmendalt põlvkonnalt, mis valmis tihedas koostöös Porsche Motorsportiga. Võidusõidust pärit tehnoloogiat on jõudnud seeriamudelile rohkem kui kunagi varem.

Esisilla topeltõõtshoobadega konstruktsioon ning keerukas aerodünaamika, kus paistavad silma „luigekaelakinnitustega“ tagatiib ja toekas difuusor, pärinevad edukalt GT-klassi võistlusautolt 911 RSR.

Neljaliitrine kuuesilindriline boksermootor võimsusega 375 kW (510 hj) aga põhineb läbiproovitud võistlusauto 911 GT3 R jõuallikal. Muljetavaldava häälega kiirekäiguline mootor on sisuliselt samal kujul kasutusel ka uues 911 GT3 Cupis. Tulemuseks on oskusliku juhi unistuste auto: efektiivne ja emotsionaalne, täpne ja kiire – ideaalne nii ringrajale kui argikasutusse.

Tippkiirusega 320 km/h (PDK-käigukastiga 318 km/h) on ta veelgi kiirem kui eelmine 911 GT3 RS. Kiirendus 0–100 km/h võtab aega vaid 3,4 sekundit. Neile, kes hindavad veelgi tooremat ja puhtamat sõidukogemust, pakub Porsche ka kuuekäigulist käsikasti.

Keeruka aerodünaamika loomisel võeti arvesse võidusõitudel saadud kogemusi ning see tekitab oluliselt rohkem surujõudu ilma õhutakistustegurit märgatavalt suurendamata. Käsitsi maksimaalsele suutlikkusele seadistatuna kasvatavad tagatiib ja difuusori elemendid kiiretes kurvides autole mõjuvat aerodünaamilist surujõudu.

911 GT3

Praktikas tähendab see seda, et Nürburgringi Põhjasilmusel ehk Nordschleifel, mis on traditsiooniliselt kõigi Porsche sportautode mõõdupuu, püstitas 911 GT3 muljetavaldava rekordi – seadistustööde viimases järgus sai sellest esimene vabalthingava mootoriga seeriaauto, mis suutis seitsme minuti sisse murda. Katsesõitja Lars Kern kulutas 20,8-kilomeetrise ringi läbimiseks 6 minutit ja 59,927 sekundit.

Lühema, 20,6-kilomeetrise ringi, mida varem võrdlusena kasutati, läbis 911 GT3 ajaga 6:55,2. Uus mudel veeres lisavarustusena pakutavatel rehvidel Michelin Pilot Sport Cup 2 R ning Porsche margi saadiku Jörg Bergmeisteri oskuslikes kätes suutis kõrget tempot hoida mitme ringi vältel. Bergmeisteri jaoks oli tegu „kaugelt parima seeriaautoga“, mida kogenud profisõitja kunagi „Rohelises Põrgus“ on juhtinud.

911 GT3

Vaatamata laiemale kerele, suurematele ratastele ja täiendavatele tehnoloogiatele on uue GT3 mass samal tasemel eelkäija omaga. Käsikastiga GT3 kaalub 1418, PDK-ga 1435 kg. Süsinikplastist valmistatud eesmine pakiruumiluuk, kerged aknad, pidurikettad, sepistatud kergmetallveljed, kergem väljalaskesüsteem ja sõitjateruumi tagaosa kate kahandavad kõik märgatavalt massi.

Võidusõidupäritolu lööb välja sisuliselt kõigis uue 911 GT3 detailides. Juhikoht sarnaneb praeguse põlvkonna tavamudelitele. Uudiseks on aga ringrajale mõeldud kuvaprofiil digitaalsel näidikupaneelil. Nupuvajutuse peale koondub kogu ekraanipilt keskel asuvaks tahhomeetriks, mille skaala ulatub 10 000 pöörde piirini.

Lisainfona kuvatakse veel rehvirõhku, õlirõhku, õlitemperatuuri, kütusekogust ja veetemperatuuri, mis kõik on ringrajal sõites olulised. Tahhomeetrist vasakul ja paremal asuvad käiguvahetustel abiks olevad värvilised valgustulbad ning otse võidusõidust üle võetud käiguvahetustuled.

911 GT3

Porsche GT-mudelite puhul on tavaline, et kliendid soovivad järjest enam just nende soovidega kohandatud varustust. Seetõttu ongi Porsche Exclusive Manufakturi valik saadaval ka uuele 911 GT3-le ning seda täiendavad spetsiaalselt GT3-le mõeldud lisad nagu näiteks süsinikkiust valmistatud kerge katus.

Märkimist väärivad veel süsinikkorpusega küljepeeglid, tumedal põhjal LED-maatriks esituled ja sarnase Exclusive-disainiga tagatuled koos valgusliistuga, kus pole näha ainsatki punast osa. Musti valuvelgesid täiendavad Guards Red või Shark Blue värvitoonis pöiad. Interjööri ilmestavad tahhomeetri ja Sport Chrono stopperi nupud, turvavööd ja ehisliistud, mis on saadaval kerevärvilistena või mõnes muus soovitud toonis.

Sama eriline nagu 911 GT3 ise on ka kronograaf, mida Porsche Design pakub ainult selle kiire ja võimsa sportauto klientidele. Sarnaselt oma motoriseeritud eeskujule paistab ka käekell silma dünaamilise disaini, ühtlase suutlikkuse ja kvaliteetse teostusega.

911 GT3

Kella korpus paljastab selle võidusõidugeenid, sarnaselt GT3 mootori kepsudele valmistatakse seegi kergest ja ülivastupidavast titaanist. Kella hooratas meenutab kujult 911 GT3 velgesid. Numbrilaual olevale värvilisele ringile saab valida tooni 911 GT3 kerevärvide seast.

Uus 911 GT3 on saadaval alghinnaga 168 240 eurot, mis sisaldab käibemaksu. Auto vastab heitmenormile Euro 6d ISC FCM (EU6 AP), keskmiseks kütusekuluks lubatakse 13,3 l/100 km (PDK: 12,4).

Fotod: Porsche

KOMMENTEERI SIIN