Teisipäev, 28. mai 2024
Teisipäeval rääkisime “Istmesoojenduse” taskuhäälingus kohe-kohe avalikustatavast uuest VW Golf R-ist. Nüüd on andmed teada – kuidas kõige kiirem Golf muutunud on?

Kui niigi väga kiirest Golf GTI-st jääb väheks, on Golf R järgmine samm üles. Nelikvedu, juba pikemat aega ca 300 hobust, praktilisus ning igapäevakasutatavus tähendavad seda, et Golf R on läbi aegade pidanud rinda pistma masinatega nagu Subaru WRX STI, Ford Focus RS ning kontsernivend Audi S3, aga ka Honda Civic Type R.

Samas muudab tagasihoidlik välimus Golf R-i arvestatavamaks variandiks neile, kellele meeldib kiire sõit, aga kellel on samas vaja ka näiteks ärikohtumistel käia, kus suure tiivaga “boy racer’ile” viltu vaadataks.

VW Golf R 2021

Mis siis muutunud on?

Huvilistel ei tasu muretseda – kõik eelmiste mudelite tugevused on säilinud. Kapoti alt leiab harjumuspäraselt VW kõige sportlikuma EA888 mootori, kuid sel korral on võimsus ja vääne muditud vastavalt 315 hj ning 420 Nm (saadaval juba alates 2100 pöördest!) peale. Seega on tegu kõige võimsama seeriatootmises oleva Volkswageniga.

Muutuv klapiajastus (nii sisse- kui väljalaskeklappidel) lubab vastavalt vajadusele kas paremat ökonoomsust või sooritusvõimet, uus jahutussüsteem vähendab mootori töötemperatuurini jõudmiseks kuluvat aega ja vägendab kütusekulu.

Kuid mis puristidele ja sõiduhuvilistele vast kõige põnevam – nüüd võib R-i jälle saada ka 6-käigulise käsikastiga! Eelmine mudelipõlvkond seda võimalust ei pakkunud. Loomulikult on kõik R-id nelikveolised ning sprint sajani kestab DSG-kastiga 4,7 sekundit, käsikasti puhul pole aeg veel teada. Tippkiirus on nagu ikka piiratud 250 km/h juurde.

… drift?

Moodsad aktiivse veojõu juhtimisega nelikveosüsteemid lubavad soovi korral ka lõbutseda. Alles see oli, kui Ford Focus RS raputas kuumpärade turgu ning tuli muuhulgas välja driftirežiimiga. Lihtsustatult oskab see teha risti vastupidist sellele, mida veojõu- ja stabiilsuskontroll teha üritab, ehk saata jõu “valesse tagarattasse”, et libisemine muudkui kestaks…

Nüüd võimaldab seda ka Golf R, kuna tema nelikveosüsteemi on põhjalikult muudetud – vajadusel suudab tagadiferentsiaal nüüd kogu tagateljele saadetud jõu suunata vaid ühele rattale. Seega – kui on vajadus kiiruse järele, saab jõu kõige rohkem pidamist omav ratas (paremkurvis vasak ja vastupidi).

VW Golf R 2021

Kasuta aga roolil asuvat “R” nuppu ja hüppa teistest sõiduprofiilidest (Comfort, Sport, Race, Individual ja Special) üle Drifti peale ning võite arvata, kuidas veojõudu nüüd jagama hakatakse. Koostöös Volkswageni aktiivvedrustusega DCC (Dynamic Chassis Control) peaks R olema igakülgne universaalsõdur, kes katab kõik vajadused ka siis, kui on ainus auto peres.

Sõitjateruum on… nagu ikka

R pakub kõike seda, mida GTI-gi, kuid loomulikult on R-märki topitud igale poole nii analoog- kui digitaalkujul. 10-tollise ekraaniga multimeediasüsteem võimaldab sarnaselt kõikidele VW Grupi kiiretele masinatele kuvada ka “perfoormanss-andmeid” nagu turborõhk, õlitemperatuur, võimsus, vääne, G-jõud jne… Ei midagi liiga uut.

Korvistmed on sarnased GTI omadega, kuid teistsuguse, nappa-nahast viimistlusega. Lisaks pakutakse 30 eri tooni meeleoluvalgust ja siin-seal ka süsinikkiudu imiteerivat laminaati. Võrreldes aga nt Honda Civic Type R-iga, on Golf R-i sisustuse üldilme palju vähem kärts ning neutraalsemates toonides.

Välimust on eelmise R-iga võrreldes agressiivsemaks timmitud, kuid tegu on eelmainitud Jaapani konkurendi kõrval siiski väga tagasihoidliku masinaga. Jah, esipamprist leiab suuremad õhuvõtuavad, tagumise pampri küljes on väike difuusor ning neli summutitoru ja 18-tolliste velgede taga peituvad suured pidurisadulad reedavad Golfi kere all peituvat potentsiaali, kuid see kõik täidab oma funktsiooni.

Ära tuleb mainida ka mõned lisad. Need, kelle jaoks “neljaraudsest” väljuv helitaust liiga malbeks jääb, saavad lisana osta ka Akrapovici titaanist väljalaske, mis päästab lõrina ja paugud valla ja kaalub ka tehaseversioonist veidi vähem.

Pakutakse ka R-Performance paketti, mis tõstab tippkiiruse 272 km/h-ni ja kergitab velgede mõõdu 18 tolli pealt 19 peale. Lisaks saab ka veidi suurema spoileri, mis (teadmata) suurtel kiirustel stabiilsust parandab. 

Hinnakiri peaks algama ca 40 000 euro juurest, erinevate lisade kastidesse linnukesi tehes on võimalik hind tõsta Audi S3 ning AMG A35 tasemele. Uue Golf R-i eeltellimine algas juba täna, 5. novembril. Vaata masinat lähemalt sellest videost:

Fotod ja video: Volkswagen AG

blank

Erialalt filmiprodutsent, hingelt autoentusiast. Lõpetanud rahvusvahelise magistriprogrammi filmitootmise erialal, kuid kiired ja vihased autod on kireks sünnist saati. Juhib Acceleristat alates 2020. aastast, tegeleb hobiautodega ja teeb võimalusel ka mõne kiirema ringi või mitu.

KOMMENTEERI SIIN