Laupäev, 20. aprill 2024
Legendaarne Niva, uue nimega Lada 4×4 Urban on osutunud Saksa autoostjate seas nii populaarseks müügihitiks, et selle võiks ümber nimetada Saksamaa Tõeliste Meeste autoks. Alates päevast, mil Lada Automobile GmbH sai ametliku müügiõiguse, läheb iga päev keskmiselt kaubaks 4-5 Lada 4×4 Urbanit.

Saksamaa on venelaste nelikveolise kompaktmaasturi suurim importija Lääne-Euroopas. Ametliku statistika järgi osteti 2015. aastal seal 1652 4×4 Urbanit, millest suurema osa moodustab traditsiooniline kolmeukseline mudel. 2016. aastal on müügimahud näidanud tugevat kasvutrendi, kompaktset nelikveolist on müüdud eelmise aastaga võrreldes pea kaks korda rohkem.

Lada 4x4 UrbanNiva nimega on olnud paras segadus, Euroopas nimetati auto 2013. aastal ümber Lada Taigaks, 2015. aastast alates müüvad kohalikud esindused uuenenud mudeliversiooni aga 4×4 Urbani nime all.

Moderniseeritud Lada 4×4 Urbani hinnaks on Saksamaal 11 990 eurot. Võrreldes “tavalise” ehk eelmise põlvkonna Niva-Taigaga on auto välimust tuunitud uue radiaatorivõre ja kaitseraudadega ning lisatud värvipaletti kaks metallikvärvi. Tootja väitel on tehtud ka kõvasti kereuuendustöid, et auto vastupidavust parandada.

Euroopas müüdaval 4×4 Urbanil on elektriliselt reguleeritavad ja soojendatavad peeglid, elektrilised klaasitõstukid ning esiistmete soojendus. Uue disaini on saanud auto keskkonsool ja rooliratas ning reisijateruumi materjali – ja värvivalikut on pisut kaasajastatud. Lisavarustusena on saadaval kliimaseade.

Ehkki uus 4×4 Urban kasutab Nivalt tuttavat vana, 1,7-liitrist, 83-hobujõulist bensiinimootorit, on see Euroopa turgude jaoks tuunitud Euro-6 standarditele vastavaks.

Lada 4×4 Urbani keskmine kütusekulu on kasutajakogemuse põhjal rohkem kui 10 liitrit, maastikul isegi 13-14 liitrit 100 km kohta. Aga see ei kahandavat auto maastikuvõimekust sugugi…

Venemaal maksab 4×4 Urban 479 000 rubla, Saksamaal maksab auto minimaalselt 11 990 eurot (ligikaudu 920 000 rubla). Võrreldes baasmudeli hinnaga kallines uus Urban 1,4 tuhande euro võrra.

Nõudlus klassikalisele Nivale oli Saksamaal seni madal, kuid uuenenud versioon on toonud kõvasti uusi ostjaid. Näiteks on 2015. aastaga võrreldes Lada 4×4 Urbani müük Saksamaal kosunud 2016. aastal koguni 41% võrra! See tähendab, et päevas müüakse seal riigis keskmiselt 5-6 autot.

KBA andmetel on tänavu 11 kuuga Saksamaal esmaregistreeritud 1533 Ladat, sealhulgas 1029 Nivat ( 4×4 Urban mudelit). Venelased ise annavad numbri, mis peaks tänavu kokkuvõttes üle 2000 küündima. Võimalik, et venelased loevad tänavuse müügi hulka ka tellitud masinad, sakslaste statistikas kajastub auto aga alles siis, kui registrimärgid küljes ja ametlik sõiduluba käes…

Lada 4×4 Urban on müügil ka Austrias ja Suurbritannias. Inglismaal räägitakse Nivast kui “vana hea” Defenderi asendajast, mis on saadaval jõukohase hinnaga Eriti põllumeeste seas on auto hinnatud, sest on üks väheseid tootmises olevaid traditsioonilise mehaanilise nelikveoga autosid. 4×4 Urbani hind algab Suurbritannias 10 900 naelast.

Vene automarkide müük teistes Lääne-Euroopa riikides on väga vaevaline kuid AvtoVAZi juhatus plaanib eksportturgudel teha aktiivset müügitööd. Lada on Ida-Euroopas oodatud bränd, näiteks 2015. aasta lõpus naases Lada Ungari turule ning sealgi on müüginumbrid rõõmustavad. Vana arm ei roosteta!

Seda, kas ja millal “tõeliste meeste” vääriline nelikveoline Eestis müügile tulla võiks, pole teada. Viimane info edasimüüjalt pärineb aastast 2009, mil Niva maksis siinmail 134 000 krooni…

Allikas ja meedia: AvtoVaz, Avtowp, Za Ruljom, Eurostat

AvtoVAZ sai valmis esimese Lada Vesta EV elektriauto!

KOMMENTEERI SIIN