29. detsembril veeres Solihulli tootmisliinilt maha viimane Land Rover Defender, algupäraselt Land Rover Series, ikooniline auto, mida on toodetud 1948. aastast alates. 2017. või hiljemalt 2018. aastal jõuab turule uuestisünni teinud Land Rover Defender.

Ikooniks saanud Land Rover Defenderi vaim jääb igaveseks Solihulli tehasesse hõljuma. 68 aastat ja 2 016 933 “defekat” on sellisel kujul nagu me oleme harjunud seda autot alati nägema, minevik. Viimase legendaarse Defenderi veeremist tehase väravast välja oli tunnistama tulnud rohkem kui 700 endist ja praegust töötajat ning ajakirjanikku.

1948. aastal alustati Solihullis esimese põlvkonna Land Rover Series tootmisega. Sõjajärgsel Inglismaal oli puudus metallist ja nii tehti uue sõiduki kere alumiiniumist. Spencer ja Maurice Wilksi disainitud auto oli esialgu mõeldud põllupidajate ja maavalduste haldajate tarbesõidukiks ning osaliselt ka sõjaväe kasutusse; selle ootamatu populaarsus tuli tootjale üllatusena. Land Rover Series on ehitatud nii lihtsaks, et tänapäevalgi võib leida autosid, mis on pärit mudeli algusaegadest ja jätkuvalt töökorras.

Viimane Defender

Auto kuulsus kasvas iga aastaga, toodangu tipphetkeks loetakse aastat 1971, mil toodeti 56 000 sõidukit. Alguses vaid teljevahe pikkuse järgi ja Series generatsiooni numbriga varustatud maastur sai 1990. aastal nimeks Defender. Land Rover tõi sel ajal turule uudismudeli Land Rover Discovery ning Range Roveri.

Esimesed kuuldused “defeka” tootmise lõpetamisest hakkasid kuuldavamalt ringlema selle aastatuhande teise kümnendi alguses. Põhjuseks karmistunud heitmenormid, mida Land Rover Defender kuskilt otsast täita ei suuda. Tootja tegi 2013. aastal isegi katset “defekale” elektrimootorit külge pookida, aga katseks see jäigi.

Tootmine otsustati lõpetada 2015. aasta suvel, aga et tellimuste hulk laual ei tahtnud kuidagi kahaneda, tõmmati joon vahele ja otsustati kõik olemasolevad eeltellimused siiski täita. Legendaarse Defenderi viimane mudel veeres liinilt 29. jaanuaril, 2016.

[dropcap]UUS DEFENDER TULEB[/dropcap]Tata Motors, kellele Defenderi tootmise õigused kuuluvad, on otsustanud legendi uuesti luua. Defenderi ümber sündinud mudel peaks turule jõudma 2017. või hiljemalt 2018. aastal.

Võrreldes teiste oma klassi sõidukitega saab sel olema väljapaistev ja omanäoline disain, lubab tootja. Õnneks on Defenderil, nagu ikka, peale välimuse muudki. Täiustusi tuleb nii salongi kui kapoti alla. Lisaks ootame rohkem tehnoloogilisi vidinaid ja sõiduabisid. Ametlikud andmed on hetkel veel üsna napid, kuid midagi uue Defenderi kohta on siiski võimalik oletada.

Defenderi uus põlvkond põhineb peamiselt DC100 ideeautol, mis avalikustati 2011. aastal, kui Land Rover demonstreeris Defenderi järgmiste põlvkondade võimalikku välimust. Uus Defender põhineb PLA platvormil, mis on eriti sedasorti sõidukile tõhus ja hea platvorm.

Sõiduki kuju on tüüpiliselt kandiline, kuid erinevad detailid, jooned ja kaared pehmendavad üldmuljet. Kere koosneb alumiiniumist ja süsinikkiust, mis võimaldab kaotada märkimisväärselt kaalu, kuid teeb auto kooriku ka jäigemaks, vastupidavamaks ja tugevamaks.

Land Rover on tunnustatud kui luksuslike, moodsate ja mugavate salongide tootja. Kõik pinnad salongis on kaetud kõrgetasemeliste, luksuslike materjalidega. Oodata võib ka tehnoloogilist arengut, sealhulgas helisüsteemi, Bluetoothi, käed-vabad telefoni võimalust jne. Nagu teised tootjad, üritab ka Land Rover Defenderi teha võimalikult turvaliseks, kuid neid detaile pole praegu veel avalikustatud.

Lisaks pilkupüüdvale disainile ja mugavale salongile on vaja ka võimsat ja kütusesäästlikku mootorit, mis pakuks sujuvat sõitu, ja uuel Defenderil on see olemas. 2017. aasta Land Rover Defenderil on kaheliitrine reasneljane Ingeniumi mootor, mille võimsuse kohta veel informatsiooni ei ole. Valikus on ka kolmeliitrine V6. Jõud läheb kõiki nelja rattasse läbi kaheksakäigulise käigukasti. Hübriidversiooni kohta pole veel midagi öeldud, kuid moodsa maailma arengu juures ei oleks ka see väga üllatav.

[huge_it_gallery id=”54″]

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Maitse üle küll ei vaielda ja uut Land Rover Defenderit on juba nimetatud ka silmale meeldivaks, kuid meil tekib seda vaadates pigem soov silmad peast eemaldada ja lauanurgale puhkama panna. Mis ühele silmailu, see teisele silmapuravik. Jääb vaid loota, et vähemalt ülejäänu meie nõudlikele standarditele vastab.

Seniks aga, kuniks meile pakutakse piltidel Defenderit, mis näeb välja nagu Suzuki Vitara või mistahes muu “tahan olla maastikulaadne toode”, vaatame klassikuid. No oli ikka ilus auto; no oli…

Land Rover Defender ehitamine

Allikas: Land Rover, Bonhams, Carsreview

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.