Teisipäev, 16. aprill 2024
LaitseRallyPark’is avatakse 10. detsembril uhiuus Automaja, mis koondab ühe katuse alla Eesti ühe omanäolisema autokollektsiooni ning paljude võimalustega kontserdisaali.

Automaja avamise käigus esitletakse trükisooja suurteost “Automotokroonika. Tsaariaeg” ning Eesti vanimat sõiduautot, 1909. aasta Renault’d. Automaja avamisel osaleb Eesti Vabariigi kultuuriminister Tiit Terik.

Harjumaal Saue vallas asuva rallipargi uude Automajja tuleb väljapanek ligemale 3000-le ruutmeetrile. Tegu on Eesti ühe suurema ja sisukama vanaautode väljapanekuga. Selles leiduvad Eesti kõige vanemad sõiduautod, sh ligemale 100-aastane elektriauto, haruldased tõldautod Ameerikast ja Euroopast ning ka sõjajärgsed eksponaadid nii Läänemaailmast kui ka Nõukogude Liidust. Automaja avamise käigus esitletakse äsja Eestisse jõudnud 1909. aasta Renault 12CV-d, mis on vanim sõitev sõiduauto Eestis.

Automaja avamise käigus tuleb esitlemisele ka raamat “Automotokroonika. Tsaariaeg”, mis on põhjalik käsitlus Eesti ala kõige varajasemast autoloost ehk autonduse sünnist meiemail. 520-leheküljeline teos annab ülevaate esimeste mootorsõidukite jõudmisest Eesti- ja Liivimaale, autoklubide asutamisest, varajastest võidusõitudest, liikluskorraldusest, ühistranspordist, tuletõrjeautodest, lennundusest ning siinsetest auto-mototehnika tootjatest. Rikkalike fotodega illustreeritud suurteose autor on René Levoll.

Enam kui 110 meetri pikkuse Automaja loomisele kulus kokku üle kolme aasta ning suurusjärgus miljon eurot. Lisaks vajadusele mahutada LaitseRallyPark’i kasvavat vanaautode kollektsiooni, täidab uus Automaja ka kontserdisaali või peopaiga rolli, milleks on sisustatud hiigelhoone Haapsalu poolne ots. Lisaks umbes poolesajale autole leidub väljapanekus ka üks lennuk.

Laitse muuseum

Automaja uksed avatakse 10. detsembril kell 14.00, pidulik programm algab kell 15.00. Pressil palutakse avamisel osalemiseks kontakteeruda tonu@laitserallypark.ee. Uus Automaja asub LaitseRallyPark’is aadressil 76312 Hingu küla, Saue vald, Harjumaa (umbes pooletunnise autosõidu kaugusel Tallinnast).

Üksikkülastajatele avatakse LaitseRallyPark’i uus Automaja 2022. aasta kevadel, kui aastavahetusega seotud firmapidude periood läbi saab.

Fotod: Pille Russi

KOMMENTEERI SIIN