Neljapäev, 25. juuli 2024
Toyota esitles Euroopas esimest bZ ehk „beyond Zero” alambrändi valiku autot, algusest peale täiselektriliseks loodud bZ4X linnamaasturit.

Mugav ja ruumikas SUV pakub uue nelikveosüsteemi abil suurepärast maastikuvõimekust ja jõuab üle Euroopa müügile 2022. aasta jooksul.

bZ4X esindab nii Toyota arengut elektrisõidukite tootmises kui ka edasiminekuid turvalisuse, juhiabisüsteemide ja ühenduvuse vallas, mis muudavad auto rohkemaks kui vaid transpordivahend.

Uus Toyota bZ4X

bZ4X on mugav ja ruumikas linnamaastur, mille uhiuus nelikveosüsteem elektriajamitega mõlemal teljel pakub oma klassi parimat maastikuvõimekust ja jõudlust. Tegu on esimese algusest lõpuni elektriautoks loodud Toyota sõidukiga, mis kasutab esmakordselt firma uut akuelektriautode platvormi. Uus e-TNGA platvorm ühendab põranda all paikneva akupaki šassiiga üheks tervikuks ning see on oluline kandev element. See on mitmes mõttes kasulik, viies raskuskeskme madalamale, parandades auto kaalujaotust ja kere jäikust ning see omakorda suurendab turvalisust, sõidumugavust ja juhitavust.

Välisdisain

Välisdisain on sujuv, jõuline, selge ja puhas. Auto jõulist hoiakut võimendab uudne ja äratuntav „haamripea“ disain, peened esituled ja rõhutatud eesmised nurgad. Saledad piilarid, madal teljejoon ja bZ4X üldine maadligi hoiak räägivad madalast raskuskeskmest. Jõulised rattakoopad, kere nurkadesse surutud suured (kuni 20-tollised) veljed ja vastupidava välimusega küljekarbid väljendavad auto linnamaasturi iseloomu. Auto tagaosas on samuti rõhutatud nurki, mida ühendab omanäoline tagatuli.

Toyota bZ4X 2021

Aerodünaamilised omadused

Disaini osaks on aerodünaamilised elemendid, mis parandavad õhuvoolu nii auto pealt kui alt, kasvatades sõiduulatust. Lisade hulka kuuluvad sujuvamat õhuvoolu loovad avaused eesmise kaitseraua nurkades, täies ulatuses sile põhi, kaheosaline katusespoiler koos alumise lisaspoileriga, tagumine õhuhajuti ja optimaalseima nurgaga tagaaken. Alumine eesmine iluvõre on sulguva paneeliga, mis suunab vajadusel jahutusõhku akupakini ja vähendab õhutakistust.

Sisedisain

Pikk teljevahe loob eriti avara, ruumika ja mugava viiekohalise sõitjateruumi, mis mõjub kui hubane elutuba. Armatuurlaud on õhuke ja madal, parandades juhi nähtavust ja suurendades veelgi avatuse tunnet. „Käed roolil, pilk teel“ lähenemist toetab juhikeskne sõitjateruum, kus seitsmetolline TFT-ekraan on täpselt juhi vaateväljas, rooli serva kohal.

Kõikidele reisijatele jagub jalaruumi – eesistuja puusa asukoha ja tagaistuja oma vahele jääb tervelt meeter. Pagasit mahub autosse tagaistmeid liigutamata 452 liitrit.

Toyota bZ4X 2021

Jõudlus

Esiveolise bZ4X jõuallikaks on reipalt reageeriv 150 kW elektriajam. Ajam pakub 204 hj võimsust ja 265 Nm pöördemomenti, mis võimaldab kiirendust 0-100 km/h kõigest 8,4 sekundiga ja tippkiirust 160 km/h. Nelikveoline mudel (rohkem detaile allpool) pakub 217,5 hj ja 336 Nm, tippkiirus on sama, kiirendus 0-100 km/h vältab 7,7 sekundit. Kõik näitajad on kuni homologeerimiseni ametlikult kinnitamata.

Auto kineetilise energia taastesüsteemi pidurdustugevus on muudetav, võimaldades ka ainult ühe pedaali abil kiirendada ja pidurdada.

Garanteeritud aku kvaliteet

Toyotal on rohkem kui 25 aastat kogemust akutehnoloogia vallas ning tänu sellele on võimalik garanteerida, et bZ4X uus liitiumioonaku on maailmatasemel kvaliteedi ja vastupidavusega. Toyota usku oma tehnoloogiasse peegeldab aku garantiiprogramm, mis garanteerib aku 70% mahutavuse pärast 10 aastat kasutust või miljonit sõidukilomeetrit – eeldusel, et sõidukit on iga-aastaselt ametlikus Toyota esinduses kontrollitud. Et seda garantiid oleks võimalik pakkuda, võttis Toyota aku arendamisel sihiks säilitada 90% mahutavust pärast 10 aastat või 240 000 km läbimist.

Kvaliteedi ja jõudluse tagab pinge, voolutugevuse ja temperatuuri jälgimine üksikute akuelementide tasemel. Kui tuvastatakse ebatavaline kuumenemine, käivitatakse automaatselt ohutusmeetmed. Ohutusmeetmete eesmärk on vältida materjalide degradeerumist ja tootmisprotsessi käigus on välistatud soovimatute materjalide sattumine akusse. Esmakordselt Toyota ajaloos on aku vedelikjahutusega.

Suutlikkus külma ilmaga

Tänu tõhusale soojendussüsteemile säilib sõiduulatus ja jõudlus ka külmas kliimas. bZ4X kasutab soojuspumpa, mis kasutab välisõhu soojust sõitjateruumi soojendamiseks – see on tõhusam ja kasutab vähem energiat kui tavapärane kliimaseade.

Lisasoojendusena on nii juhi kui kaassõitja jalgadele suunatud ka infrapunasoojendid, mis paiknevad roolisamba ja armatuurlaua all. Koos istmesoojendusega pakutav lisa võimaldab tavapärasest kiiremat soojendamist – kõigest umbes minutiga.

Sõiduulatus

Kõrge energiatihedusega aku mahutavus on 71,4 kWh, mis võimaldab WLTP katsete kohaselt saavutada üle 450 km heitmevaba sõiduulatust. Täpne näitaja sõltub mudelist ja varustustasemest ning ootab ametlikku kinnitust.

Akut saab ilma ohutust või vastupidavust ohverdamata kiirlaadida – 150 kW kiirlaadijas (CCS2) on võimalik aku 30 minutiga 80% täituvuseni laadida. 2022. aasta viimasest kvartalist on saadaval ka kolmefaasiline 11 kW pardalaadija, mis parandab veelgi laadimisvõimekust.

Nelikvedu

Toyota töötas koos arenduspartneri Subaruga tihedalt koos, et luua mõlema firma kogemusel põhinev klassi parim nelikveosüsteem. Süsteem kasutab mõlemal teljel eraldi 80 kW elektriajamit. XMODE võimaldab juhil valida oludele sobivaima sõidurežiimi: olemas on eraldi seaded lume ja muda, sügava lume ja muda (toimib kuni 20 km/h) ning eriti nõudliku maastikusõidu jaoks (Grip Control, töötab kuni 10 km/h). Tänu segmendi parimate hulka kuuluvatele näitajatele võivad kõik bZ4X omanikud täie enesekindlusega viia oma auto sinna, kuhu rattad viivad – olenemata tingimustest.

Toyota bZ4X 2021

Elektrooniline roolisüsteem

bZ4X on esimene seeriatootmises olev Toyota, mis pakub elektroonilise roolimisega One Motion Grip süsteemi, mis jõuab Euroopasse lähitulevikus.

Süsteemil puudub mehaaniline ühendus rooli ja esirataste vahel, mis võimaldab andurite vahendusel juhi soovidele veelgi täpsemalt reageerida. Tänu selle kompaktsusele on juhil ka rohkem jalaruumi, suurem vabadus endale sobiv sõiduasend valida ja hõlpsam autosse siseneda ja sealt väljuda. Harjumuspärase rooli asendab uudse kujuga One Motion Grip, mis võimaldab sujuvamat juhtimist, kuna puudub vajadus käsi roolides risti lasta või üksteisest üle tõsta. Keskmisest rooliasendist kuni rataste maksimaalse pöördenurgani saab vaid 150-kraadise roolikeeramisega.

Toyota bZ4X

Tänu füüsilise ühenduse puudumisele ei jõua juhi kätesse soovimatud vibratsioonid ja löögid, kuid juht saab sellegipoolest kogu vajaliku tagasiside. Roolitunnetust parandab rooli vastusurve muutmine, mis sõltub omakorda valitud sõidurežiimist ja sobitub sõidutingimustega.

Mitmetasandiliselt keskkonnasõbralik

bZ4X-i positiivne keskkonnamõju ei piirdu vaid heitmevaba elektrilise sõiduga. Toyota kasutab auto tootmiseks laialdaselt taaskasutatud materjale ja uue taaskasutusprogrammi abil võetakse sõidukis kasutatud materjalidest ja komponentidest maksimum.

bZ4X sõiduulatust saab kasvatada lisavarustuse hulka kuuluva päikesepaneelidest katusega. See laeb päikeseenergia toel auto sõiduakut. See toimib olenemata sellest, kas süüde on sees või mitte, ja Toyota arvutuste kohaselt laeb paneelkatus aastas keskmiselt 1800 km sõiduulatust juurde.

Uue põlvkonna T-Mate ohutus- ja juhiabisüsteemid

bZ4X on varustatud uue täiendatud Toyota T-Mate süsteemiga, mis sisaldab aktiivseid ohutus- ja juhiabilahendusi.

Toyota Safety Sense kolmas põlvkond toob uued ja parandatud funktsioonid, mis aitavad maandada veelgi rohkem ohuolukordi. Uusimad arendused on selle muutnud juhi partneriks, mis astub veel ühe sammu lähemale mobiilsuse suurimale eesmärgile – null liiklusõnnetustes vigastatut ja hukkunut.

Tänu uuendatud esikaamerale ja külgmistele ning eesmisele radarile on veelgi laienenud ala, milles auto teisi liiklejaid ja võimalikke ohte tuvastab ja neile vajadusel reageerib.

  • Kokkupõrke ennetussüsteem tuvastab vastutulevaid autosid ja mootorrattaid.
  • Ristmikuabi tunneb nüüd ära lähenevaid liiklejaid kahel kõrvalrajal senise ühe asemel ja tuvastab ka ristmikel küljelt lähenevaid sõidukeid.
  • Ohuolukorra roolimisabi pakub ohust kõrvale põigates vajadusel kerget lisapidurdamist, et auto oma sõidurajal püsiks või sinna tagasi jõuaks.
  • Autoesist ristliiklust tuvastav süsteem Front Cross Traffic Assist hoiatab ristmikul küljelt lähenevate sõidukite eest ning turvaliselt väljumise abi Safe Exit Assist aitab vältida ukse avamist hetkel, mil see on liikluse tõttu ohtlik.
  • Eriti mugav on uus Advanced Park parkimisabi, mis kasutab nelja panoraamkaamerat ja 12 ultraheliandurit auto ümber ning on suuteline parkimiskohale ja sealt ära sõitma ilma juhi sekkumise või autos viibimiseta!

Toyota Safety Sense hoiab silma peal ka juhi heaolul, jälgides ja salvestades harjumuspäraseid sõiduasendeid ning sekkudes hoiatusega, kui märkab võimalikku ohtlikku kõrvalekallet, mis viitab näiteks magama jäämisele, terviserikkele või tähelepanu hajumisele.

Multimeediasüsteem

Toyota bZ4X 2021

bZ4X-l on Toyota uusim, 12-tollise intuitiivse puutetundliku ekraaniga multimeediasüsteem, mis pakub juurdepääsu pilvepõhisele navigatsioonile ja reisiplaneerijale, mida abistab reaalajas liiklus- ja parkimisinfo. Süsteem pakub ka akuelektriautole olulist infot nagu sõiduulatus, sõiduabi ja täpsem info laadimisjaamade kohta.

Juht saab autoga suhelda puudutuse, hääle ja silmade kaudu. Täiendatud häältuvastus võimaldab kasutada uut assistenti, mis käivitab ja reguleerib soovi korral sõiduki funktsioone nagu konditsioneer, akende avamine ja sulgemine, raadio juhtimine ja navigeerimine. Üle õhu uuendused võimaldavad märkamatult tarkvara värskendada ja uusi teenuseid alla laadida.

Fotod: Toyota

blank

Erialalt filmiprodutsent, hingelt autoentusiast. Lõpetanud rahvusvahelise magistriprogrammi filmitootmise erialal, kuid kiired ja vihased autod on kireks sünnist saati. Juhib Acceleristat alates 2020. aastast, tegeleb hobiautodega ja teeb võimalusel ka mõne kiirema ringi või mitu.

KOMMENTEERI SIIN