Kolmapäev, 24. juuli 2024
Wi-Fi on ilmselgelt inimõigus. Eestlaste kohta levib isegi naljalugu, et enne “tere!” ütlemist või toidu tellimist küsime me alati “Mis Wi-Fi salasõna on?”. Igal endast lugupidaval eestlasel on kodus Wi-Fi. Jagame siinkohal kuus soovitust, kuidas oma isiklikku Wi-Fi võrku soovimatute sissetungijate eest kaitsta.

Seadmete ühendamine WiFi-võrku on lihtne, isegi kui võrk on salasõnaga kaitstud. Lihtsus seab ohtu igasuguse privaatse info, mille võõrastesse kätesse jõudmine võib kaasa tuua korvamatuid kahjusid. Eestlaste teadlikkus võrgu turvalisusest on küllaltki kesine, ohte ei osata ette aimata ega abinõusid kasutusele võtta.

Turvamata ehk avalikult leitavat WiFi-võrku võivad kasutada näiteks naabrid või möödujad, kes koormavad ruuterit ja internetikasutus muutub aeglasemaks. Halvemal juhul võid langeda viiruse või muu pahatahtliku tegevuse ohvriks.

Kaitsmata Wi-Fis saab kergelt jälgida kogu võrgus liikuvat infot, nagu e-kirjad, dokumendid, paroolid ja isikuandmed. Nii võivad pahalased ligi pääseda pangakontole või krediitkaardi andmetele, millega saab tekitada tuhandeid eurosid kahju. Ka dokumendid, fotod ja videod võivad sattuda valedesse kätesse.

WI-FI VÕRGU TURVAMINE SAMM-SAMMULT

1. Muuda ära võrgu nimi ja parool

Üheks lihtsamaks viisiks oma kodu võrku kaitsta on muuta ruuteri administreerimisliidese kasutajanimi ja parool. Tehaseseadete muutmine on oluline, sest kõikide ruuteritüüpide haldusliideste paroolid võivad olla internetist leitavad ja seda on lihtne kurjasti ära kasutada.

Võrgu nime ja parooli vahetamiseks ühenda kõigepealt arvuti või nutitelefon ruuteri võrku parooliga, mille leiab tavaliselt ruuteri pealt või kaasasolevast manuaalist. Ava haldusliides ning kirjuta sinna IP-aadress, mille leiad ruuteri manuaalist.

2. Vali võrgule õige krüpteering

Parooli lisamisel peab valima ka võrgu liikluse krüpteerimiseks õige algoritmi. Krüpteeringu standardid on Wi-Fi puhul WEP, WPA ja WPA2, millest peaks valima kõige uuema ja turvalisema ehk WPA2.

Kui on võimalik valida rohkemate algoritmide vahel, siis vali WPA2 AES, mis on veelgi kiirem ja turvalisem. Viimast toetavad uuemad ruuterid.

3. Uuenda ruuteri tarkvara

Võrgu turvalisust aitab tagada ka ruuteri olemasoleva tarkvara uuendamine. Uuem tarkvara on viiruste ja pahatahtlikke kasutajate suhtes kindlam. Samuti võib see internetiühenduse kiiremaks muuta ja pakkuda rohkem võimalusi.

4. Kodust pikemaks ajaks väljudes lülita ruuter välja

Kui lähed kodust pikemaks ajaks välja ning Wi-Fit keegi ei kasuta, tasub ruuter välja lülitada. Nii ei saa keegi su äraoleku ajal võrku kasutada ja potentsiaalselt midagi pahatahtlikku teha.

Uuematel ruuteritel on ka võimalus võrku teiste seadmete eest peita. Nii ei avane sinu WiFi-võrgu nimi teiste seadmete võrkude nimekirjas. Kuigi see võib tunduda turvameetmena kasulik, siis vastava tarkvaraga on võimalik näha ka peidetud võrke.

Seega võib peidetud võrk olla tavalistele kasutajale pigem ebamugav, aga paraku ei takista potentsiaalseid kuritarvitajaid. Kui ruuter on pikemat aega kasutamata, siis tasub see alati välja lülitada.

5. Lülita välja võrguväline ligipääs ruuteri seadetele

Samuti tuleb arvestada, et paljudel ruuteritel on välise abi funktsioon, millega saab olulisi seadistusi muuta üle interneti. See võib olla aga potentsiaalne turvarisk, mis tuleks keelata.

Tehaseseaded võivad olla juba algselt nii seadistatud, et ruuter võimaldab ligipääsu oma kontrollpaneelidele ka internetist. Välise ligipääsu seaded leiab ruuteri kontrollpaneelis „Remote Access“ ja „Remote Help“ alt, mis tuleks turvalisuse huvides välja lülitada.

6. Pane seadmele ligipääsupiirang

Üheks turvalisuse tagamise viisiks on seadistada ruuter nii, et see lubaks ühendada ainult eelseadistatud seadmeid. Selleks on ruuteril ainulaadne kood nimetusega MAC aadress.

Nii saavad WiFi-võrku logida sisse ainult seadmed, mis on varem kindlaks määratud. Kindlatele seadmetele avatud ligipääs võib olla efektiivne, samas võib see olla tüütu külalistele, kes võivad tahta võrku kasutada.

Allikas: Tele2. Kaanepilt: Ylle Rajasaar

KOMMENTEERI SIIN