Esmaspäev, 2. oktoober 2023
Saudi-Araabia kroonprints lubab ehitada tulevikulinna, kus pole ei autosid ega teid. Projekti nimeks on The Line ja see näeb ette 170 km pikkust kitsast “ridalinna”.

Oktoobris 2017 avalikustati projekt NEOM – tuleviku megalinna projekt hinnaga 500 miljardit USD. The Line oleks osa sellest. Siit videost saab kiire ülevaate:

The Line pakuks ülikiiret transporti linnaaluse metroo vahendusel. Kogu logistikat koordineeriks tehisintellekt. Linn on planeeritud sääraselt, et ükski vajalik asutus nagu haigla või kool poleks kaugemal kui 5 minutit. Linna ühest otsast teise jõuaks 20 minutiga.

Linn peaks mugavalt mahutama miljon elanikku ning kasutama vaid taastuvenergiat. Plaanitud on maapealne “kiht”, mis põimib looduse ja linna, ja kaks maa-alust “kihti” infrastruktuuri jaoks. Kogu linna toimimist jälgiks ja optimeeriks tehisintellekt, mis suudab käigu pealt teha elukvaliteeti parendavaid muudatusi.

Ehitus peaks algama juba selles kvartalis. The Line on osa projektist Saudi Vision 2030, mille sisuks on muuhulgas luua 380 000 uut töökohta ning tuua riigieelarvesse 48 miljardit USD aastas.

Siiski on kogu NEOM-i projekt tervikuna olnud vastuoluline. Esiteks on tarvilik omandada maa, mis kuulub Huwaitat’ hõimule. Üks hõimu vilepuhujatest, kes video vahendusel eelseisva “väljatõstmise” avalikkuse ette tõi, lasti eelmisel aastal Saudi korrakaitsjate poolt maha.

Mitmed teised riigid on samuti üritanud rajada oma “tarka linna”, tuntuimaks neist on Korea Songdo. Seni pole neid projekte küll suur edu saatnud.

Nii Singapur kui Barcelona on paigaldanud sensoreid, mis jälgivad energiatarvet, õhukvaliteeti ja parkimist. Torontosse aga plaaniti “tarka rajooni” nimega Quayside, kuid tulenevalt majanduslikust ebakindlusest ja kohalike vastuseisust hüljati see projekt peagi.

Foto: NEOM

blank

Erialalt filmiprodutsent, hingelt autoentusiast. Lõpetanud rahvusvahelise magistriprogrammi filmitootmise erialal, kuid kiired ja vihased autod on kireks sünnist saati. Juhib Acceleristat alates 2020. aastast, tegeleb hobiautodega ja teeb võimalusel ka mõne kiirema ringi või mitu.

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.