Reede, 14. juuni 2024
Jaanuaris 2023 Saudi Araabias toimuval Dakari rallil debüteerib kahe autoga Eesti meeskond Rally Raid Estonia. Tiimi esindavad kõrberallil Toyota Hiluxi piloot Urvo Männama, kelle kaardilugeja on Risto Lepik, ning Can-Am bagi roolis startiv Toomas Triisa ühes Mart Meeruga.

T1 keskuses toimunud Rally Raid Estonia meeskonna avalikul esitlusel sai esmakordselt näha võistlusautosid ja neid rallil saatvat tehnilise teeninduse veokit.

„Dakar on ekstreemne ja vaatemänguline võistlussõit ning seal osalemine tähendab meile Ristoga ühe unistuse täitumist. Lisaks ralliauto põhjalikule ettevalmistamisele on äärmiselt oluline tehniline tugi ning kindlasti vaimu valmis seadmine selleks katsumuseks,“ ütles Urvo Männama.

Aastal 2017 jõudis Triisa Eesti võidusõitjate seni parima tulemuseni Dakari rallil, triumfeerides mootorrataste Malle-Moto klassis. „Kaherattalisel saavutatud võidu järele tahtsin end proovile panna järgmises klassis ning valik langes bagile, millega hakkame pärast pikki ettevalmistusi järgmise aasta alguses kõrbetrassi mõõtma,“ ütles Toomas Triisa.

Eestlased Dakarile

“Eesti on rallimaa ning mul on hea meel, et meie autod on nüüd stardis ka Dakaril. Soovin meestele debüüdiks palju jõudu ja sportlikku õnne,“ ütles Eesti Autospordi Liidu juhatuse liige Kuldar Sikk, kes ise osaleb Dakari rallil Toyota Gazoo Racing Balticu piloodi, leedulase Benediktas Vanagase kaardilugejana.

Veoautol debüteerisid eestlased 1990. aastal

Esimesed eestlased sõitsid Dakari rallit 1990. aastal, kui Nõukogude Liidu tiimis osalesid KamAziga Joel Tammeka, Juhan Anupõld ja Ants Kulgevee. Järgmisel aastal, mil Kulgevee asemel oli meeskonnas Enno Piirsalu, saavutasid Eesti rallimehed oma klassis kolmanda koha. 2003. aastal osales Dakaril esimese Eesti mootorratturina Mart Lajal, kes pidi pärast head algust vigastuse tõttu katkestama. Paar aastat hiljem jõudsid tsiklitega finišisse Taivo Luik ja Andres Rätsep, saades oma klassis vastavalt 64. ja 90. koha. Meeru ja Triisa debüteerisid Dakaril 2014. aastal mootorratastel, pälvides vastavalt 40. ja 52. koha; aasta hiljem sai Meeru 38. koha.

Eestlased Dakarile

Esimene Dakari ralli toimus 1979. aastal ning pärast aastakümneid Aafrikas võistlemist ja Sahara läbimist toimus ralli 2009. aastal esimest korda Lõuna-Ameerikas. Alates 2020. aastast on mõõduvõtt toimunud Saudi Araabias. Dakari rallit korraldab Prantsuse ettevõte Amaury Sport Organisation, kelle portfelli kuuluvad mitmed suured spordiüritused nagu näiteks ratturite Tour de France.

Seekordne Dakari ralli algab Saudi Araabias 31. detsembril 2022 ning 14-etapiline jõukatsumine jõuab finišisse 15. jaanuaril 2023.

Eestlased Dakarile

Rally Raid Estonia tegemisi saab jälgida nende Facebookis ja Instagramis.

Fotod: Andrei Ozdoba

KOMMENTEERI SIIN