Esmaspäev, 17. juuni 2024
4. veebruaril toimus Eesti autoralli meistrivõistluste esimene etapp, mis sõideti Otepää ümbruses.

Sellest nimigi – Otepää talveralli 2023, peasponsoriks oli tavapäraselt Terminal Oil. Ühtekokku oli stardis 85 autot 12 võistlusklassis kümnest riigist, lõpetajaid oli 19 võistluspaari võrra vähem. Eriliseks muutis ettevõtmise ennekõike see, et stardis olid meie esinumbrid Ott Tänak – Martin Järveoja (Ford Puma Rally1), kes vaatamata viiendal katsel tehtud poolikule spinnile tegid puhta töö.

WRC kalender on tihe ning neile oli tegu tähtsa ettevalmistusega lähenevaks Rootsi ralliks. Teise koha saanud Georg Linnamäe – James Morgan (Hyundai i20 N Rally2) kaotasid juba „kalendriga“ ehk kahe minuti ja 44,1 sekundiga, kolmandaks platseerusid Gregor Jeets – Timo Taniel (Škoda Fabia Rally2 evo). Parim Läti paar oli Emils Blums – Didzis Eglitis (Mitsubishi Lancer Evo IX).

Olulise verstapostina olid üle seitsme aasta talveralli stardis ka veoautod – viimati võistlesid nad 2015. aastal Võrumaa talverallil. Alustas üksteist meeskonda, kellest ralli lõpuks pudenes maha vaid neli – suvistel rallidel on hästi, kui nii paljud lõpuni jõuavad. Võit tuli ka selles klassis „kalendriga“ – valitsevad eesti meistrid Tarmo Silt ja Raido Loel  võitsid kaheksast kiiruskatsest kuus ja finišeerisid teisena lõpetanud rallipaari Martin Kio – Toomas Tisson ees pea kolme minutiga.

Otepää talveralli 2023, foto Indrek Jakobson
Kui vahel rajalt väljas ei käi, sõidad liiga aeglaselt!

Tehnilistesse detailidesse laskumata võib öelda, et ehkki autod ses klassis on ametlikult GAZ-51, siis viimaselt pärineb vaid raam ja kabiin, kapoti alt maailmasõjajärgset reaskuuest mootorit enam ei leia, ehkki võistlusreeglid seda soosivad. Sõitjad eelistavad suuremaid ja pööretealtimaid jõuallikaid.

Otepää talveralli 2023, foto Indrek Jakobson

Uuendusena oli seekord esimest korda võistlustules uus klass – EMV Lada, kus sõidetakse samadele tehnilistele tingimustele vastavate tagaveoliste Ladadega, millega möödunud hooajal EMV8 klassi raames peetud Lada Classic Cupil. Stardis oli kolm võistluspaari, kellest finišisse jõudsid kaks, võidu võtsid targalt sõitnud Koit Repnau – Hannes Hannus.

Sõiduautode rivi lõpetas aga vast erilisim – 1969. aasta Moskvitš-412, mis oli peidus veel vana tüüpi Moskvitš-408 keres ning väidetavalt üks esimesi, mis toona vastavatud Iževski tehases toodetud. Unikaalseks teeb Milrem Motorsporti sealjuures asjaolu, et nende teenindusauto oli samuti Iž-412, ehkki vaid 15 aastat uuem.

Otepää talveralli 2023, foto Indrek Jakobson

Rallit soosis ka ilmataat, paar külmakraadi ja värskelt sadanud lumekirme lõid võistlemiseks lausa ideaalsed tingimused. Pealtvaatajaterohkus tuli „kohaliku“ ralli korraldajatelegi üllatusena ning Otepää kitsad tänavad ja toitlustusasutused ei pidanud mõnikord koormusele vastu. Suurtest intsidentidest õnnestus siiski hoiduda ja rallikalender sai väärikalt avatud.

Otepää talveralli 2023, foto Indrek Jakobson

Ja kuigi sel aastal jääb rallisõprade suureks kurvastuseks ära Viru ralli, siis 6. mail kihutatakse võidu Raplamaa teedel ning seejärel 20.-23. juulil toimubki juba WRC Rally Estonia. Marleen Maaski pildistatud fotogaleriid võib näha siin:

Kaanepilt ja galerii Marleen Maask, fotod loos Indrek Jakobson

blank

Autoentusiast, kes võtab kirglikult kõike, mis liigub vähemalt neljal rattal. Hobiautoks on Volvo 960, mis aitab tunnetada auto kui tehnoloogilise ja kultuurilise nähtuse muutumist ajas.

KOMMENTEERI SIIN