Neljapäev, 25. juuli 2024
Täna toimus Laitse Rallipargis vaatemänguline ja elamuslik driftipäev, kus räägiti muuhulgas ka sellest, mida uus hooaeg toob.

Lisaks sellele tegid erinevate klasside võistlejad nii demosõite kui pakkusid soovijatele ka kaasa sõitmise elamust, sealhulgas ka tandemsõidus ehk konfiguratsioonis, kus kaks autot korraga sõidavad ning tagumine püüab eessõitja libisemisnurka ja suunavahetusi võimalikult täpselt matkida, seejuures püsides talle nii lähedal kui võimalik.

See on driftivõistlustel ka kohtade jagamise aluseks – kui kvalifikatsioonis sõidetud punktid võimaldavad tandemsõitudele edasi liikuda, algavadki eliminaatorsõidud, kuni järele jääb vaid üks paar. Tihti ei piisa ühest sõidust, et võitjat välja selgitada.

Saladuskate tõmmati ka sellelt, mida erinevate klasside võitjad oodata võivad: sponsorid on neile kõigile märkimisväärsed auhinnad välja pannud.

Street-klassi võitja saab Wisefabilt tasuta soovitud esisillalahenduse, et Semi-Pro klassi edasi liikumist võimaldada. Semi-Pro klassi võitja saab auto üle kiletamise koos kile disainimisega firmalt ADisain, Pro klassi võitja aga vabal valikul veel avalikustamata summa eest töid või rehve ettevõttelt FS.

Laitse driftipäev
Suuremat pöördenurka (ja seega libisemisnurka) võimaldav esisillalahendus

Kohal oli muuhulgas ka mitmekordne Eesti ja Põhja-Euroopa meister Mihkel-Norman Tults, kes sai napilt valmis oma Eesti driftimaastiku jaoks väga ebatavalise Toyota Supra. Loomulikult oli seetõttu ka titevigu, mida möödaminnes kõrvaldada – laias laastus aga toimis asi nagu peab. Dünoseadistuste käigus saadi lõpuks kätte 986 hj!

Tults tagasihoidlik pole: tänavune hooaeg on järgmise aasta ettevalmistuseks, 2022 aasta eesmärgiks on osalemine Drift Masters Euroopa meistrivõistlustel ning Euroopa tippu jõudmine. Värske autoga on sõidetud vähe:

„Trennipäev Riias läks suuremas osas uue auto seadistamisele ning kuna trenniks oli aega vähe, siis sai seades autoga teha ainult mõned ringid. Esmase tunde saime kätte ja kui ma võrdlen eelmist ja tänast autot, siis BMW oli pigem veidike laisem ja andestavam. Supra käitub teisiti, sõit peab olema agressiivne, et oma käitumiselt kärsitum masin panna tegema seda, mida mina tahan.”

Siinkirjutajal õnnestus ka Supras kaasa sõita – Laitse on selleks väga lõbus rada. Stardisirge lõpus viskab väike mühk kiiremad autod hüppesse, nii et esimesse kurvi sisenetakse tihti sõna otseses mõttes külg ees lennates. Supra pöördenurk on harjumuspärasest palju suurem – inimesele, kes seni libistanud vaid tehaseseades autosid, on see väga harjumatu.

Suunavahetused on agressiivsed ja konkreetsed, nina käib apeksitest ülilähedalt mööda, laugemates kurvides on saba vaat et vastu välimisi barjääre (stiilipunktid!) – drift on kontaktsport, eriti siis, kui valemisse ka tandemsõit lisada. Juba mõne harjutustiiru järel on tagumisel pampril lahinguarmid.

Kaasa sain sõita ka tandemsõidul – sel korral Ragnar Viinapuu BMW-s, ees sõitmas Karel Piiroja 350Z. Kui juba üksi sõites on poole ringi peal auto rehvisuitsu täis, siis järelsõidu muudab veelgi keerulisemaks ka lisanduv eessõitja oma – kuid tõenäoliselt suudaksid meie driftijad Laitse rada ka pimesi sõita, sest niigi on mitme kurvi sisenemised pimedad.

Tahes-tahtmata meenutab see elamus kunagist kaasasõitu Formula Drifti 2015 maailmameistri Fredric Aasbø 1000-hobujõulises “harjutusautos” Rovaniemis. Latt oli enne tänaseid kaasasõite seega kõrgel – positiivne on aga tõdeda, et pole meie kohalikel sõitjatel midagi oskusest puudu! Veelgi enam, tänane oli vaat et teravam elamus, kuna asfalti pidamine ja rehvisuits lisavad sõidule faktorid, mida piikrehviga jääl sõites ei koge.

Ootame seega huviga võistluste algust. Selle hooaja avab 26. juunil Avalaks Haapsalus, Kiltsi lennuväljal. Esimene etapp toimub 2-3 juulil Laitses, hooaja jooksul võisteldakse ka teistes tuttavates kohtades nagu Pärnus, Kulbilohus ja Kehalas. Kõige täpsema info saab Eesti Drifti Liidu lehelt, kuid tasub silmas pidada, et pandeemia ajal võivad asjad kiirelt muutuda.

blank

Erialalt filmiprodutsent, hingelt autoentusiast. Lõpetanud rahvusvahelise magistriprogrammi filmitootmise erialal, kuid kiired ja vihased autod on kireks sünnist saati. Juhib Acceleristat alates 2020. aastast, tegeleb hobiautodega ja teeb võimalusel ka mõne kiirema ringi või mitu.

KOMMENTEERI SIIN