Teisipäev, 16. aprill 2024
Eile LaitseRallyParki uues Automajas toimunud pidulikul galal kuulutati välja Eesti aasta auto 2022, milleks on elektriauto Hyundai Ioniq 5.

Finaali pääsesid kuus autot – Dacia Sandero, Hyundai i20, Hyundai Ioniq 5, Opel Mokka, Mercedes-Benz C-klass ja Škoda Enyaq iV. Ajad on muutumises ja kui esimene elektriauto pääses finaali 2019. aastal (2020. aasta autot valides, milleks osutus Mazda 3), siis eelmise konkursi võitis täiselektriline Porsche Taycan ja on võimalik, et Mazda 3 oligi viimane vaid sisepõlemismootoriga auto, mis tiitli koju viis.

Eesti autoajakirjanikest koosneva žürii koostöö tulemusel valiti aasta jooksul saabunud uudismudelitest välja parimad – iga väljaande esindaja saatis oma kümme lemmikut, millest joonistus välja üldine esikuuik. Edasi toimunud hääletusel jagati mudelitele punktid ning tabel osutus järgnevaks:

  1. Hyundai Ioniq 5 – 63 punkti
  2. Škoda Enyaq iV – 42 punkti
  3. Hyundai i20 – 39 punkti
  4. Opel Mokka – 37 punkti
  5. Dacia Sandero – 33 punkti
  6. Mercedes-Benz C-klass – 28 punkti

Sarnaselt eelmisele aastale toome ka nüüd välja oma toimetuse hääletusmetoodika ning miks ja kuidas autod kohtadele jagatud said.

Esikümne valimine üle 30 aasta jooksul saabunud uudismudeli seast toimus demokraatlikult ja igal toimetuse liikmel oli võimalus oma lemmikud saata. Sellest joonistus välja meie esikümme: Dacia Sandero, Dacia Spring, Hyundai Ioniq 5, Isuzu D-Max, Jeep Gladiator, Opel Mokka, Renault Arkana, Škoda Enyaq iV, Toyota GR Yaris ja Toyota Mirai.

Edasine ehk esikuuiku hääletamine läks diktatuuri teed ja jäi siinkirjutaja teha, eelistusi sai mingil määral kindlasti välja lugeda juba aasta auto sõidupäevale järgnenud loost.

6. Mercedes-Benz C-klass

EAA 2022 MB C-klass

Uus C-klass on kahtlemata hea auto, kuid ei toonud kaasa mingit innovatsiooni ega tööstust raputavaid uuendusi. Täiesti ootuspärane Mercedes – lihtsalt hea mugav auto, mille hind peegeldab seda. Paraku ei piisanud sellest, et end ülejäänud finalistide seas kõrgemale sättida.

5. Dacia Sandero

EAA 2022 Dacia Sandero

Sandero sai MB-st kõrgemale kohale tänu sellele, et ta on auto massidele. Pakub väga ausalt askeetlikku lähenemist praktilisele, odavale uuele autole. Kui me mõtleme kliimale ja “maailmapäästmisele”, siis on askeetlik kindlasti samm õigemas suunas kui külluslik.

4. Hyundai i20

EAA 2022 Hyundai i20

i20 on jällegi väga hea auto ning erimudel i20 N on minu arvates parima hinna ja auto suhtega kuumpära. Ka tavamudel on vägagi mõistlik ning samas mängulise ja lustaka iseloomuga. Soovi korral väga lõbus, aga ka säästlik väikeauto.

3. Škoda Enyaq iV

EAA 2022 Škoda Enyaq

Enyaqi kasuks räägib  nii sõiduulatus (tipmine 537 km) kui paljude jaoks kindlasti ka see, et disaini poolest on tegu täiesti “tavalise” autoga. Ei mingeid pseudo-futu kiikse, mida paljud elektriautod evivad. Materjalivalik on hea, hind samuti ootamatult mõistlik.

2. Opel Mokka

EAA 2022 Opel Mokka

Mokka suurim trump on see, et ta on universaalsõdur – bensiin, diisel, elekter. Hinnad on väga mõistlikud ja teise koha pälvis ta peamiselt just seetõttu. Rahva auto suure valikuvõimalusega.

1. Hyundai Ioniq 5

EAA 2022 Ioniq 5

See võit polnud mingi üllatus. Eelmise aasta võitja Porsche Taycan tekitas peamiselt oma hinna tõttu polariseerivaid arvamusi, kuid tõestas, et elektriauto võib olla lõbus. Ioniq 5 toob sama lähenemise keskklassi elektriautodele ja näitab loodetavasti tulevikusuuna kätte.

Äge retrodisain, moodne 800V arhitektuur nagu Taycanil ja mis peamine – lõbus sõita! Seni olid sama klassi elektriautod pigem kliinilised ja igavad, kuid Ioniq 5 on kas taga- või nelikveoline ning võimaldab ka sõiduabid välja lülitada ja libedaga lõbutseda. Šassii on mõnusalt jäik, raskuskese madal – saaks vaid selle massi väiksemaks…

Fotod: Automotiiw

blank

Erialalt filmiprodutsent, hingelt autoentusiast. Lõpetanud rahvusvahelise magistriprogrammi filmitootmise erialal, kuid kiired ja vihased autod on kireks sünnist saati. Juhib Acceleristat alates 2020. aastast, tegeleb hobiautodega ja teeb võimalusel ka mõne kiirema ringi või mitu.

KOMMENTEERI SIIN