Teisipäev, 28. mai 2024
Sel pühapäeval, 6. mail toimub Tagadil taas Eesti suurim vanatehnikalaat. Laaadale on oodatud kõik, kelle veres ringleb tilgake mootoriõli ning kelle kireks on vanatehnika restaureerimine.

Eesti inimesed armastavad ajalugu ja ajalooga esemeid, nimetagem neid siis retro, vintage ja uunikum-asjadeks.

Seda on näha aasta-aastalt lisanduvatest vanakraamitäikadest, kuhu tundub ostjaid ja niisama huvilisi jaguvat kuhjaga. Ja seda tõestab ka juba üle 20 aasta toimuv Tagadi Restauraatorite päev, mis toimub taas sel pühapäeval, 6. mail 2018 kell 8-14.

Iga aasta maikuu ja oktoobri esimesel pühapäeval aset leidev vanatehnikalaat sai alguse klubiliikmetest motoentusiastide ideest saada kokku ja vahetada omavahel mootorrataste varuosasid.

Väikesest kokkusaamisest on tänaseks kasvanud välja üritus, kus osaleb mitusada kauplejat nii Eestist, Lätist, Leedust, Poolast, Soomest kui ka Tšehhist ning käib päeva jooksul läbi tuhandeid ostjaid samamoodi nii kodumaalt kui ka mitmest välisriigist.

Soovides leida oma tsiklile või autole vajalikku detaili, tuleb reeglina läbi käia terve laadaala… sorida kümnetes kastides, kuhu on peale kirjutatud Jawa, Iz, Moskvitch või Volga… ja vajadusel teha samale platsile peale ka teine tiir.

Lisaks auto-motojuppidele on ajapikku laadale end sisse söönud ka enamasti õrnemale soole muljet avaldav ajalooline keraamika ja legendaarsed käsitöövahendid alates Singeri õmblusmasinatest kuni tundmatuks jääda soovivate vahenditeni.

Muidugi on Tagadile oodatud sel pühapäeval kõik inimesed, keda huvitab Eesti vanatehnikaajalugu ning kes tegelevad vanatehnika restaureerimisega või soovivad restauraatoreid nende hobis aidata.

Laada algataja ja korraldaja on Eesti suurim ja vanim mootorrattaklubi Unic-Moto, kuhu kuulub ca 170 liiget.

MTÜ Eesti Vanamootorrattaklubi Unic-Moto eesmärgiks on ühendada vanamootorratta valdajaid ja huvilisi ning vanatehnika säilitamine Eesti Vabariigis asjahuviliste individuaalse ja ühendatud tegevuse kaudu.

Kirjutas: Gerli Ramler. Pildid: autor

KOMMENTEERI SIIN